Do green tech startupů investujeme přes 300 milionů, hlásí Soulmates Ventures - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Do green tech startupů investujeme přes 300 milionů, hlásí Soulmates Ventures

Jakub Veselý,
Do green tech startupů investujeme přes 300 milionů, hlásí Soulmates Ventures
Zdroj: Archiv

„Zelené a udržitelné projekty mají velkou budoucnost a investoři by je měli začít brát vážně,“ říká v rozhovoru Václav Gregor, CEO investičního akcelerátoru Soulmates Ventures. Právě na tuto oblast se skupina ve svých investicích zaměřuje, letos vstoupila do tří startupů a hledá další příležitosti. Pro jednotlivé projekty má připraveno až 13 milionů korun.

Dle svých slov se soustředíte na tzv. green tech startupy. Můžete tuto oblast přiblížit? Jak je v Česku rozvinutá např. ve srovnání se západními zeměmi?

Jako green tech startupy vnímáme ty, které řeší problémy ve vztahu ke společnosti a k planetě jako takové. Musí jít ruku v ruce s dlouhodobou udržitelností, ale zároveň také profitem. Ve srovnání s tím, kolika hrozbám naše planeta čelí, je těchto projektů zatím poměrně málo. Na druhou stranu se jejich počet poslední dva roky výrazně zvyšuje. Česko je na velice dobré úrovni, co se týče inovací i výzkumu a vývoje. Důkazem je například zdravotnictví, kde patříme ke světové špičce. Historicky se zde zrodilo mnoho úžasných myšlenek, které se podařilo s propojením byznysu rozvinout, proto se zaměřujeme na investice převážně v České republice.

Kolik takových startupů v ČR existuje a pro jakou výši investic je v těchto projektech prostor?

V Soulmates Ventures spatřujeme největší prostor především v menších investicích. Velkou roli hraje také rychlost při vstupu na trh. Demonstrovat jeho velikost lze například na avizovaných investicích v následujících letech, např. Evropská unie plánuje investovat kolem 300 miliard eur právě do zelených, inovativních a udržitelných technologií a projektů. Taktéž třeba Jeff Bezos prohlásil, že má v plánu investovat 10 miliard do projektů na podporu planety. V České republice jich mapujeme kolem stovky. My investujeme v rozmezí 100–500 tisíc eur a příští rok chceme investice navyšovat.

Jsou svým výnosem srovnatelné s IT a technologickými projekty? Čím mohou investory oslovit?

Není úplně vhodné tyto oblasti srovnávat. Čistě IT projekty jsou zde dlouho a trh se jimi už dost nasytil.  Navíc nevyřeší globální problémy, které nabývají na intenzitě. Potenciál proto vidíme právě v udržitelných projektech. Do nich řadíme i technologie ve zdravotnictví, o něž se rovněž zajímáme. Green tech startupy mohou zájemce oslovit tím, že v nich uvidí příležitost a dlouhodobou důvěru, což se odrazí v návratnosti. Zejména západní země chystají velké rozpočty určené na investice do těchto projektů. To je indikátorem vysoké výnosnosti pro ty, kteří budou připraveni. Problémy zde jsou, podnikatelé je chtějí řešit, a my jsme tu od toho, abychom jim pomohli překonat další údolí smrti, získat investici, nastartovat růst firmy, správně monetizovat a dovést celý projekt k úspěchu.

V čem se lišíte od venture kapitálových fondů? Nevstupujete na již silně saturovaný trh?

Peněz je spousta. Co zoufale chybí, je expertiza, schopnost vytvořit funkční byznys model a chuť projektům aktivně pomáhat při expanzi. To je naše velká přidaná hodnota – nejen finanční investice, ale aktivní participace při překonávání všech překážek. To je to, co dodáváme. Nejsme typický venture kapitálový fond, s těmi naopak spolupracujeme.

Pomáháme eliminovat neúspěšné investice a nedostatky v expertize podnikatelů, kteří dovedli svůj projekt do úrovně MVP (minimum viable product) a potřebují jít dál na trh a vydělat peníze. Máme zkušenosti, jak takové podniky řídit a udělat je úspěšnými. Chceme, aby investoři přestali říkat „NE“ udržitelným projektům, začali je brát vážně a na základě poznatků ze zahraničních green tech trhů je dokázali svými investicemi dostat na trh a pomoci jim škálovat do prosperujících globálních byznysů.

Na investiční a startupové scéně působíte od července, za tu dobu jste vstoupili do tří projektů. Jakému z nich nejvíce věříte a proč?

Věříme samozřejmě všem třem, jinak bychom do nich neinvestovali peníze ani energii. Vidíme v nich dokonce větší potenciál, než který v nich aktuálně spatřují jejich zakladatelé. V tuto chvíli nejrychleji roste Perfect Air poskytující hyperlokální analýzu znečištění ovzduší. K výpočtům využívá velké množství dat v reálném čase získané z vlastních stanic. Klientem Perfect Air je například ČEZ. EdLab a Sensetio jsou ve svých oblastech také unikátní, ale ještě nás čeká spousta práce.