Do Evropské unie půjdeme s lehčími pytli

23. června 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
23. června 2003, 00:00

Stavební firmy čeká významná změna. Od počátku letošního roku platí totiž vládní nařízení, podle kterého se má na stavbách postupně přecházet na používání pouze čtvrtmetrákových pytlů s cementem či vápnem. ČR tak musí reagovat na požadavky EU.

Nosit cement nebo vápno na zádech už nebude taková fuška

Stavební firmy čeká významná změna. Od počátku letošního roku platí totiž vládní nařízení, podle kterého se má na stavbách postupně přecházet na používání pouze čtvrtmetrákových pytlů s cementem či vápnem. ČR tak musí reagovat na požadavky EU.

Ruční zvedání a přenášení těžkých břemen ročně způsobuje množství úrazů páteře. Proto se EU v roce 1990 rozhodla upravit tuto oblast v rámci ochrany bezpečnosti práce. Direktiva byla včleněna do českého práva loni. Od letošního roku platí příslušné vládní nařízení, které chrání pracovníky před přetěžováním při manipulaci s těžkými předměty, a to i muže. Dosud totiž normy na váhu břemen chránily pouze ženy. Jedním z odvětví, které norma poznamená co nejcitelněji, je stavebnictví. Doposud bylo běžné, že se na stavbách manipulovalo až s padesátikilovými pytli. To sice norma neruší, zavádí však definici „občasné zvedání a přenášení“, což znamená, že padesátikilová břemena mohou nosit pracovníci pouze maximálně půl hodiny za celou osmihodinovou směnu. Lze ale těžko při případném úrazu prokázat, jak dlouho pracovník padesátikilogramové pytle nosil. Stavební firmy by proto měly ve vlastním zájmu přecházet na poloviční váhy. Na tuto váhu pytlů, tedy 25 kilogramů, přešla již řada západních států, včetně sousedního Rakouska či Německa, ale i Polsko. Na Slovensku je poměr mezi dvaceti pěti kilogramovými pytli a pytli o hmotnosti padesát kilogramů půl na půl. V ČR se pytle s cementem a vápnem v hmotnosti dvacet pět kilogramů dodávají pouze do supermarketů, odkud je berou spíše domácí kutilové než stavební firmy. O tom svědčí i rozsah produkce, kdy supermarkety tvoří pouze deset procent trhu s pytlovanými stavebními substráty. Změna v hmotnosti vyráběných pytlů se dotkne vedle stavebních firem i cementáren a vápenek. Tlak odběratelů, tedy stavebních firem, je bude nutit k plnění pytlů s poloviční hmotností. Úpravy si ale vyžádají i mnohé náklady, které bude představovat změna technologie plnění a větší spotřeba papíru. Poklesne ale úrazovost s často komplikovanými následky, provázené případnými žalobami za utrpěné zdravotní následky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít