Do EU vstoupí také plynaři či svářeči

05. května 2003, 00:00 - Připravil Zdeněk Kubín, kubin@profit.cz
05. května 2003, 00:00

Firmám se vstupem do Unie pomohou i oborová infocentraProjekt regionálních podnikatelských informačních center o vstupu do EU se již rozbíhá. Průkopníkem v oborové osvětě je Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR.

Firmám se vstupem do Unie pomohou i oborová infocentra

Projekt regionálních podnikatelských informačních center o vstupu do EU se již rozbíhá. Průkopníkem v oborové osvětě je Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR.

Velká část českých podnikatelů podle agenturních průzkumů stále neumí vyčíslit náklady spojené s přípravou firmy na vstup do EU, stejně jako nehledá strategii pro přežití a prosperitu na jednotném trhu. Pomoci se zintenzivněním příprav má projekt Hospodářské komory ČR (HK ČR), podle něhož mají vzniknout informační místa pro podnikatele. Část z nich by měla působit regionálně, část by měla být zaměřena oborově. Celý projekt počítá s financemi ze státního rozpočtu - zhruba ve výši 150 milionů korun, přičemž HK ČR uvažovala, že jedna třetina peněz zůstane v jejím „centrálním“ informačním místu, druhou třetinu si rozdělí informační místa v regionech a zbývající třetinu budou mít k dispozici oborová informační místa pro podnikatele.

Klíčové jsou finance

Zatímco projekt pro regionální informační místa pro podnikatele se svým způsobem nyní rozbíhá, když již fungují jako pilotní dvě z nich - v Děčíně a Jablonci nad Nisou - projekty vzniku oborových informačních míst se teprve začínají rodit. Nejdále je s jeho přípravou Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR (SPTZ), který sdružuje dvanáct samosprávných sdružení podnikatelů, a to: Asociaci odborných velkoobchodů oborů plyn-voda-topení-vzduchotechnika, Asociaci montážních firem technických zařízení, Asociaci podniků topenářské techniky, Asociaci propan-butan, Cech instalatérů, Cech kamnářů, Cechovní sdružení pro vodu a kanalizaci, Českou asociaci výrobců výtahů, Českou svářečskou společnost ANB, Elektrotechnický svaz český, Společenstvo kominíků a Svaz chladicí a klimatizační techniky. Připravované oborové informační místo má poskytovat své služby drobným podnikatelům, mikrofirmám, malým a středním podnikům ve všech oborech technických zařízení (TZ). Projekt počítá v roce 2003 s jednozdrojovým financováním ze státního rozpočtu ve výši 8,2 milionu korun. Poskytnutí příspěvku ze státního rozpočtu je nutným předpokladem k tomu, aby se projekt rozběhl, protože v tomto roce nemá Svaz k dispozici žádné alternativní způsoby financování. Vzhledem k tomu, že v podstatě žádná jiná srovnatelná konkrétní pomoc podnikatelům v přípravě na jednotný trh v České republice není, bylo by žádoucí, aby Ministerstvo průmyslu a obchodu tuto pomoc „přijalo za svou“ a poskytnutí potřebných financí zbytečně neprotahovalo.

Očekávané výsledky

Podnikatele ve zmíněných oborech bude samozřejmě více zajímat, jaké informace mohou získat. Jejich tematický záběr naznačí i stručné vyjmenování očekávaných výsledků, jak je uvádí projekt:

1. Vytvoření jednotného, uceleného a široce přístupného systému pro poskytování kvalitních informací drobným, malým a středním podnikatelům v oborech technických zařízení, jakož i spotřebitelům - uživatelům služeb v oborech TZ v těchto oblastech:

a) informace o programech podpory malým a středním podnikům v rámci oborů/profesí TZ

b) informace o podmínkách, resp. změnách podnikatelského prostředí v rámci EU a jednotného evropského trhu z hlediska oborů/profesí TZ

c) nabídka vzdělávacích programů a příležitostí v rámci oborů/profesí TZ

d) přehled o možnostech financování podnikatelské činnosti z podpůrných programů v rámci oborů/profesí TZ

e) schopnost zajistit individuální konzultace k problematice EU z hlediska oborů/profesí TZ

f) komerční nabídky a poptávky v oborech/profesích TZ v tuzemsku a v zahraničí

g) legislativa v oborech/profesích TZ pro podnikatele

h) informace o produktech Centra pro evropskou integraci, CEBRE, stejně tak i o službách, které nabízejí ostatní informační místa

i) zprostředkování poradců na zpracování projektů pro čerpání prostředků z domácích dotačních programů jakož i programů a fondů EU.

2. Vytvoření dostupného, komplexního, objektivního a přesného oborového/profesního katalogu podnikatelských subjektů v oborech/profesích TZ, který by sloužil též mj. k informování spotřebitelů - uživatelů služeb v oborech TZ.

3. Vytvoření pružného a objektivního systému monitorování aktuálních potřeb podnikatelských subjektů v oborech/profesích TZ, který by sloužil též mj. k informování státní a veřejné správy.

4. Vytvoření dostupné a komplexní elektronické databáze všech informací relevantních pro malé a střední podnikatele v oborech/profesích TZ, zejména z hlediska vstupu ČR do EU v roce 2004. Vydávání vybraných částí této elektronické databáze jako tištěných oborových publikací věnovaných podstatným vlivům a dopadům vstupu ČR do EU pro jednotlivé obory/profese.

Informace pro živnosti

Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení se svým oborovým informačním místem pro obor technických zařízení podle projektu zavazuje pokrýt informační potřeby následujících živností:

* Volné živnosti:

a) výroba kovových konstrukcí, kotlů, těles a kontejnerů

b) projektování elektrických zařízení

c) specializované stavební činnosti - kamnářské a šamotářské práce, včetně provádění vyzdívek průmyslových pecí, vložkování komínů a jiná obdobná činnost

* Vázané živnosti

a) výroba, montáž, opravy, rekonstrukce, revize a zkoušky vyhrazených tlakových zařízení a periodické zkoušky nádob na plyny

b) montáž, opravy, revize a zkoušky vyhrazených zdvihacích zařízení

c) montáž, opravy, revize a zkoušky vyhrazených plynových zařízení a plnění nádob plyny

c) měření účinnosti spalovacího zdroje, měření množství vypouštěných látek a kontrola stavu spalinových cest - montáž, opravy, revize a zkoušky vyhrazených elektrických zařízení

* Řemeslné živnosti

a) výroba, instalace a opravy elektrických strojů a přístrojů

b) výroba, instalace a opravy elektronických zařízení

c) kominictví

d) vodoinstalatérství, topenářství

* Koncesované živnosti:

a) výroba tepelné energie a rozvod tepelné energie, nepodléhající licenci, realizovaná ze zdrojů tepelné energie s instalovaným výkonem jednoho zdroje nad 50 kW

kontakt: tel.: 286 881 488, e-mail: amf@mymail.cz

Ani malý živnostník zabývající se černým řemeslem nebude ušetřen pravidel EU.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít