Do Automatických mlýnů v Pardubicích nasypou kraj i město stovky milionů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Do Automatických mlýnů v Pardubicích nasypou kraj i město stovky milionů

,
Do Automatických mlýnů v Pardubicích nasypou kraj i město stovky milionů
Zdroj: Jan Mihaliček

Podnikal v oblasti výstavby bioplynek a za vydělané peníze chtěl koupit několik bytů. Nakonec ale architekt Lukáš Smetana koupil v roce 2016 Winternitzovy automatické mlýny v Pardubicích. Tehdy ještě netušil, že monumentální cihlová stavba architekta Josefa Gočára bude jeho životní investicí.

Automatické mlýny navrhl Gočár v centru města na popud bratrů Karla a Egona Winternitzových. Až do roku 2012 se zde vyráběla mouka. „Musela se tady šestkrát denně zastavovat doprava, aby kamiony mohly zajet dovnitř a zase ven. A dvakrát do roka se zalepila okna a celý provoz se musel deratizovat kyanidem,“ popisuje Smetana, proč se někdejší majitelé – společnost GoodMills – rozhodli utlumit náročný provoz uprostřed východočeských Pardubic.

Šťastné svatební datum

Mlynáři nabídli v roce 2013 objekt k prodeji městu. Krátce před volbami v roce 2014 to sice vypadalo, že město objekt koupí, jenže po volbách ze slibů sešlo a rakouské vedení firmy GoodMills už odmítlo čekat na další jednání s úředníky. Objekt nabídli přes realitní společnost veřejnosti. Za pětadvacet milionů korun.

„Na prohlídku nemovitosti jsem přijel s manželkou z Prahy vlakem. Myslím, že nás nikdo nebral vážně. Vypadal jsem jako architekt, co využil nabídku realitky jen k tomu, aby viděl Gočárovu architekturu,“ vzpomíná Smetana. Na prodej ho upozornil pardubický architekt Zdeněk Balík, který se Smetanou spolupracuje dodnes. Je hlavním tahounem přestavby celého areálu na novou čtvrť.

\"\"
Lukáš Smetana koupil areál pardubických Automatických mlýnů v roce 2016

Obálkovou metodou se nakonec o Automatické mlýny utkali dva zájemci. Pražská správa nemovitostí…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?