Dnes i zítra výnosná investice

02. května 2006, 00:00 - PETR BÝM
02. května 2006, 00:00

HOTELY Hotelové kapacity centra Prahy jsou opět větší. Na třídě Politických vězňů zahájil provoz hotel Yasmin se čtyřmi stovkami lůžek. Staví se ale i mimo vnitřní město: tuzemský hotelový sektor dnes láká developery i investory, kteří dokonce začínají věnovat pozornost regionům.

HOTELY

Hotelové kapacity centra Prahy jsou opět větší. Na třídě Politických vězňů zahájil provoz hotel Yasmin se čtyřmi stovkami lůžek. Staví se ale i mimo vnitřní město: tuzemský hotelový sektor dnes láká developery i investory, kteří dokonce začínají věnovat pozornost regionům.

Do České republiky loni přijelo ze zahraničí 6,34 milionu návštěvníků, kteří využili některého ubytovacího zařízení. Po republice ovšem cestují i „domácí“ - podle statistik CzechTourismu loni podnikli 4,37 milionu dlouhodobějších cest, při kterých využili hotelu či penzionu.

Tato čísla přitom každým rokem stoupají a v posledních letech díky tomu nabrala na rychlosti i výstavba nových hotelů. Týká se to zatím především Prahy, kam také směřuje polovina všech zahraničních turistů. Právě tady je proto logicky největší koncentrace hotelů vyšších kategorií, tedy čtyř- a pětihvězdičkových. Podle údajů CzechTourismu jich v Česku je celkem 266, přičemž na hlavní město z tohoto počtu připadá takřka 42 procent. Nejluxusnější hotely jsou takřka všechny právě v metropoli (23 z celkem 27). „Všechny tyto kategorie jsou k ničemu. Jde o to, jakou kvalitu za jakou cenu dokážete na trhu prodat,“ varuje před přeceňováním kvalitativní kategorizace ubytovacích kapacit Ivan Chadima. Ten je spolumajitelem soukromé investorské společnosti Kappa Estates, která je majitelem hotelu Yasmin.

Je ovšem pravda, že zájem dnes developeři a investoři mají hlavně o hotely vyšších kategorií, a sám Chadima, který má v oboru hotelnictví bohaté mezinárodní zkušenosti, připouští, že jakkoli má každý větší řetězec vlastní pravidla kategorizace, jsou si navzájem velmi podobná. „Hvězdičky“ tedy přece jen - přes jisté diference o kvalitě ubytovacích zařízení -něco vypovídají a pro zákazníky jsou vodítkem.

VELKÝ, NEBO MALÝ?

Mezinárodní developeři a následně také investoři se orientují takřka výhradně na segment luxusních velkokapacitních hotelů (viz tabulka). Zákazníci ale věci nevidí úplně stejně. „Význam malých a středních hotelů v cestovním ruchu neustále roste. Jejich klientela přitom očekává příjemnou rodinnou pohodu pro převážně dlouhodobější pobyty,“ tvrdí Miloslav Pecha z profesního sdružení cestovního ruchu HO. RE. KA.

Podle něj se také v poslední době jejich návštěvníky stávají především podnikatelé, senioři a ženy, kteří oceňují hlavně intimní atmosféru, některé prvky interiérů a vybavení. Tedy světlo, klid, krátké uzavřené chodby, v pokojích pak široké postele, velká zrcadla a podobně. Atraktivitu tohoto typu hotelů potvrzuje i Stewart Coggans z konzultantské společnosti CB Richard Ellis: „Hlavně v Praze je zájem o malé, nezávislé hotely, jako je třeba Aria na Malé Straně či Josef na Starém Městě, jejichž služby jsou odlišné od masových ubytovacích zařízení.“

Výstavba takových hotelových kapacit je investičně méně náročná a především lze pro takové projekty najít i dnes místo v nejlukrativnějších lokalitách. Již zmíněný hotel Yasmin, který nabízí celkem 400 lůžek v rekonstruovaném, památkově chráněném domě a jeho přístavbách, je typickým příkladem takových projektů. Developerem i provozovatelem je firma Kappa Estates, která do projektu investovala 30 milionů eur. „Naši klientelu tvoří vzhledem k cenám (zhruba 125 eur za dvoulůžkový pokoj -poznámka redakce) takřka na sto procent zahraniční turisté. Ale postupně se objevuje i domácí korporátní klientela,“ říká Ivan Chadima. Vysoká míra obsazenosti - v luxusnějších hotelech se celoročně pohybuje kolem 70 procent - láká do Prahy i další menší podnikatele. Nedávno například zahájil provoz hotel Artamis v třetím pražském obvodě, což je už druhý projekt společnosti IC Hotels.

Tato zařízení ovšem pro institucionální investory, kteří uvažují v řádech stovek milionů korun, nejsou vhodnými objekty. Na Prahu jsou přitom orientováni i oni. „Investice do hotelů jsou na rozdíl od ostatních komerčních nemovitostí více závislé na vývoji ekonomiky, konkrétně cestovním ruchu. Dnes ovšem mají investoři do hotelových zařízení vyšší výnosy -v průměru jsou u objektů nejvyšší kvality o 12 až 15 procent vyšší,“ říká Coggans. Dokládají to i statistické údaje - zatímco třeba výnosy z kancelářských budov klesají, efektivita investic do logistických areálů a hotelů je vysoká a pohybuje se kolem sedmi, respektive osmi až devíti procent.

PRAHA VEDE

Podle Cogganse jsou velké investiční kontrakty zatím omezeny na Prahu. Nedávno to byl například prodej hotelu Hilton/Ibis Karlín - celková hodnota transakce byla 145 milionů eur (4,2 miliardy korun). Majitele loni změnil také hotel Marriott, který je součástí obchodně-administrativního komplexu Millenium Plaza. Na další nabídku musí trh počkat, ale zřejmě to nepotrvá dlouho.

Před časem byl například slavnostně položen základní kámen pro hotel v areálu Strahovského kláštera, na Malé Straně se začíná s výstavbou hotelu Mandarin a v chodu jsou další projekty. Hlavní město ovšem přece jen nabízí limitované možnosti (problém je především v nedostatku vhodných parcel), proto se podle Cogganse investoři začínají poohlížet také v jiných regionech a totéž podle něj platí i pro developery. Za nejperspektivnější odborníci považují hlavně Brno, Plzeň a Ostravu.

NABÍDKA V PRAZE POSÍLÍ

(hotely ve výstavbě)

Název Lokalita Kapacita Termín dokončení

Mandarin Oriental Karmelitská 98 pokojů září 2006

Angelo Hotel Stroupežnického 168 pokojů červen 2006

Courtyard by Marriott Flora 160 pokojů polovina roku 2006

Crown Plaza Strahovský klášter 138 pokojů prosinec 2006

Barandov Terraces Barrandov 170 pokojů 2006

Rocco Forte Letenská 100 pokojů 2007

Letiště Ruzyně Ruzyně 230 pokojů 2007

Europolis River City Karlín 300 pokojů 2007/8

Pramen: CB Richard Ellis, Prague

UBYTOVACÍ KAPACITY

(počet zařízení v roce 2004)

Typ Česko Praha

Pětihvězdičkové hotely 27 23

Čtyřhvězdičkové hotely 239 89

Ostatní hotely a penziony 4138 366

Kempy 480 21

Ostatní 1943 78

Pramen: CzechTourism

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít