Dlužníci pod elektronickým bičem

19. října 2007, 14:05 - Marcela Alföldi Šperkerová
19. října 2007, 14:05

Exekutorská komora zprovozní centrální elektronickou evidenci exekucí (CEE)

Od počátku příštího roku už nebudou neplatiči skryti v anonymitě. Exekutorská komora totiž po šesti letech zprovozní centrální elektronickou evidenci exekucí (CEE), která bude volně komukoliv přístupná. Nejenom účastníkům řízení, tedy věřitelům a jejich dlužníkům, ale informace z databáze bude moci získat každý zvědavec, jenž za ně zaplatí. „Nahlížení do soudních - a tedy i exekučních - spisů třetími osobami obecně podléhá zákazu, jestliže tato osoba neprokáže právní zájem a vážné důvody. Je třeba přistupovat velmi obezřetně k údajům, které budou v rámci evidence dostupné, aby nedošlo k porušení tohoto principu,“ upozorňuje Ondřej Čech z advokátní kanceláře Procházka Randl Kubr.
Exekuční řízení je totiž stejně jako jakékoliv jiné soudní řízení neveřejné. S volným přístupem do databáze má problém i Úřad pro ochranu osobních údajů. „Diskutuje se o tom, zda by měla být veřejně přístupná i informace o vymáhané povinnosti a její výši,“ potvrdila týdeníku EURO poslankyně ODS Eva Dundáčková, která je zpravodajkou právě poslanci projednávané novely zákona o exekučním řádu.
Zřízení exekučního rejstříku vychází ze zákona o exekučním řádu z roku 2001. V paragrafu 125 norma stanoví, že komora povede centrální evidenci nařízených exekucí. Dosud však nevznikla, protože nebylo jasné, kdo ponese náklady na její zřízení. Jeden z bodů, který se do pozměňovacího návrhu k projednávané novele dostal na návrh exekutorské komory, proto přidává paragrafu 125 pátý odstavec. Ten říká, že „za poskytnutí údajů Centrální evidence exekucí náleží Komoře odměna, kterou stanoví ministerstvo vyhláškou“. A odůvodňuje je slovy: „Jelikož stát přenesl povinnost zřídit a provozovat CEE jako veřejný informační systém na exekutorskou komoru, poplatek za poskytnutí údajů z tohoto systému náleží této komoře… Výše poplatku pak bude dle zmocnění stanovena prováděcím předpisem. Jelikož stát doposud neposkytl komoře na zřízení CEE žádné finanční prostředky, navrhované doplnění má zajistit zdroj financování zřízení a provozu tohoto informačního systému.“
Evidence tudíž bude fungovat podobně jako třeba katastr nemovitostí, ovšem bude zpřístupňovat nepoměrně citlivější údaje. Další podobné databáze, například obchodní či insolvenční rejstřík, jež vede stát, jsou pro veřejnost zdarma, ale volně poskytují jen omezené penzum informací. A takový bankovní registr dlužníků už vůbec není přístupný každému. Exekutoři sice podobně jako podnikatelé hospodaří na vlastní náklady, jejich příjmy však stát upravuje, a navíc jakožto prodloužená ruka státu disponují statutem veřejného činitele.
„Zavedení poplatku za nahlížení do centrální evidence by mohlo být opodstatněné například tehdy, kdyby bylo možné získat kvalifikovaný výpis z této evidence, v zásadě obdobu dálkového výpisu z katastru nemovitostí,“ dodává Čech. Fungování CEE upravuje vyhláška z roku 2001, která říká, že informace o řízeních mají do rejstříku vkládat exekutoři na vlastní náklady. Ukončené či zastavené exekuce se budou vymazávat po uplynutí dvou měsíců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít