Dluhy českých domácností loni vzrostly o téměř 100 miliard - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dluhy českých domácností loni vzrostly o téměř 100 miliard

, čtk,
Dluhy českých domácností loni vzrostly o téměř 100 miliard
Zdroj: Michael Tomeš, Mladá fronta

Dluhy českých domácností za loňský rok stouply o necelých 96 miliard korun. Bankám a finančním institucím lidé ke konci prosince dlužili téměř 1,428 bilionu korun. Zadlužení vzrostlo i za samotný prosinec, a to o 7,6 miliardy korun. Meziročně stoupla i zadluženost podniků, oproti listopadu ale klesla.

Firmy na konci prosince dlužily bankám přes 1,192 bilionu korun, meziročně zhruba o 94 miliard více, proti listopadu o 41 miliard korun méně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka.

Nejvíce k zadlužení domácností podle partnera v oddělení Auditorských služeb PwC ČR Marka Richtera přispívají úvěry na bydlení. „Tento růst však brzdí nedostatečná nabídka kvalitních nemovitostí na realitním trhu. Stejně tak část rostoucí spotřeby domácností je financována úvěry. Vyhlídky na letošní rok jsou příznivé, a tak očekávám, že mírný růst zadlužení můžeme očekávat i letos,“ uvedl. Zadlužení podniků pak podle něj ukazuje jejich pozitivní výhled do budoucna a ochotu investovat do svého růstu.

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo přes 1,754 bilionu korun, od listopadu se objem vkladů zvýšil o necelých 34 miliard korun. Meziročně byl vyšší o 221 miliard korun. Na účtech s výpovědní lhůtou měly domácnosti na konci roku uloženo necelých 239 miliard korun, tedy přibližně o 3,2 miliardy více než o měsíc dříve. Proti loňskému prosinci tyto vklady klesly zhruba o 40 miliard korun.


Máte problémy s dluhy? Vyzkoušejte kalkulačku oddlužení na serveru Finance.cz


Podnikům objem peněz na jednodenních vkladech klesl v prosinci na necelých 976 miliard korun z listopadových 1,011 bilionu korun. Na vkladech s výpovědní lhůtou měly firmy uloženo necelých 10 miliard korun.

Centrální banka poskytuje statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Přečtěte si, jak se vyvíjí dluh českých domácností:

Dluhy českých domácností vyšplhaly nad 1,4 bilionu

Dluhy domácností v říjnu stouply na 1,4 bilionu korun

Dluhy českých domácností v září vzrostly o 10 miliard


Ohodnoťte tento článek
Diskuze