Dlouhý bude prezidentem Hospodářské komory další tři roky

16. května 2017, 16:31 - čtk
16. května 2017, 16:31

Delegáti Hospodářské komory zvolili dnes za svého prezidenta na další tříleté období Vladimíra Dlouhého. V čele komory stojí už tři roky. V dnešní volbě byl jediným kandidátem. Volba byla jednoznačná, Dlouhého podpořilo 220 z 246 hlasujících.

„Jsem připraven reprezentovat celý podnikatelský sektor od velkých firem až po poslední OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), a to i ty, kteří nejsou našimi členy. Potřebujeme zlepšit podmínky pro podnikání, infrastrukturu, vzdělávací procesy, propojení vědy a výzkumu s podniky. Trápí nás hlavně administrativní a regulatorní bariéry podnikání,“ řekl po svém zvolení.

Viceprezidenty Hospodářské komory zůstali Irena Bartoňová Pálková, Bořivoj Minář, Roman Pommer a Michal Štefl. Nově se této funkce ujme současná prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková. Po 24 letech z prezidia komory odchází Zdeněk Somr, který se rozhodl letos na funkci nekandidovat. Dlouhý jej dnes navrhl na čestného prezidenta.

Podívejte se na rozhovor s Vladimírem Dlouhým pro Euro TV:

Dlouhý před sněmem řekl, že byl před třemi lety zvolen, aby pomohl podnikatelům v boji s nekalou konkurencí či „buzerací státními úředníky“. Ačkoli Hospodářská komora pod jeho vedením posílila svůj vliv a zlepšila služby, stále není spokojena s podmínkami pro podnikání v Česku, které tak zůstanou prioritou i v dalším tříletém prezidentském období, uvedl.

Dlouhý zastával od roku 1990 do roku 1992 funkci ministra hospodářství a poté ministra průmyslu a obchodu až do roku 1997, kdy se při vládní krizi z politiky stáhl. Pak pracoval jako poradce společnosti ABB a banky Goldman Sachs a také vyučoval ekonomii na vysokých školách. V roce 2013 se chtěl v přímé prezidentské volbě ucházet o post hlavy státu, ale ministerstvo vnitra jeho kandidaturu odmítlo zaregistrovat kvůli nedostatečnému počtu podpisů na petičních arších.

Dlouhý byl nominován zástupci okresních komor a společenstev. Delegáti vyberou také další členy představenstva a dozorčí rady. Hospodářská komora ČR je největším zástupcem podnikatelů v Česku, sdružuje 15 tisíc členů.

Vladimír Dlouhý v Hospodářské komoře
Prezidentem HK byl poprvé zvolen před třemi lety. Řekl tehdy, že chce zvýšit prestiž komory, k prioritám mělo patřit zlepšení podnikatelského prostředí či učňovského školství. Dnes Dlouhý tvrdí, že HK své služby zlepšila, stále však není spokojen s podmínkami podnikání v Česku.
Loni v květnu na sněmu HK například Dlouhý kritizoval vládu, která podle něj zvyšuje byrokratickou zátěž a komplikuje podnikatelské prostředí. Jako příklad uvedl stále složitou a nepřehlednou legislativu či kontrolní hlášení DPH, s nímž podnikatelé strávili spoustu času.
HK nedávno získala podporu napříč politickým spektrem pro zavedení Právního elektronického systému (PES), který by měl firmám a živnostníkům umožnit spravovat jejich povinnosti přes internet. Podnikatelé by tak od roku 2018 měli mít ucelený přehled o tom, které povinnosti musí plnit podle českých zákonů.

Dále čtěte:

Podnikatelům hrozí kvůli rychlému napojení na EET sankce, varuje Hospodářská komora

Hospodářská komora EET dál podporuje, vadí jí ale rozhádaná vládaSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy přestávají Evropané pracovat na stát?
Co je a k čemu slouží RPSN?
Jak si vyřídit termín svatby na úřadě i v kostele
Komentář: ČSSD - spící Růženka, či ďáblovo osidlo?
Hledáte levnou dovolenou?
Auta
Nová Škoda Fabia je dražší, ale má lepší výbavu bez…
Pět způsobů, jak převážet psy v autě. Plus pár rad pro kočku
Je vám Ford Mustang Bullit málo? Nevadí, přichází nová Steve McQueen Edition
Prototypy Porsche 911 (992) ukazují, že i nová generace bude hodně rychlá
E5 a B7. Na českých pumpách se objeví nové značení paliva
Technologie
Herní už jsou i paměťové karty. Kingston představil HyperX Gaming microSD
Nvidia na videu láká na na nové grafiky Turing. První obrázky GeForce RTX 2080
Srpnové servisní balíčky pro Windows přidávají ochranu proti dírám v procesorech
Xiaomi nad tablety hůl neláme. Mi Pad 4 (Plus) láká výbavou i cenou (aktualizováno)
Samsung Galaxy Watch jsou nabité technologiemi. A umí tikat
Hry pro příležitostné hráče