Dlouhoprstý stát

24. srpna 2007, 14:17 - Ivan Pilný
24. srpna 2007, 14:17

Glosy postaršího technokrata

Obavy o naše soukromí vzrůstají. „Big Brother“ začíná mít oči (a uši) všude. Jsme sledováni a odposloucháváni. A nevíme o tom. Zvykáme si platit omezením našeho soukromí za větší bezpečnost. Problém je v tom, že hranice přijatelného a nutného se nenápadně posunují… Způsoby, jak se k nám „vloupat“ nabývají sofistikovanosti. Uvedu dva příklady ze Spojených států. Výrobci automobilů General Motors a BMW zavedli do svých vozů nové technické prostředky s rozšířenými možnostmi online spojení. Tyto systémy jsou v síti a dají se online na dálku měnit; FBI záhy přišla s nápadem využít těchto vlastností a zabudovat malou štěničku k odposlechu konverzace uvnitř automobilu. I nařídila automobilkám tento kousíček hardwaru zabudovat. Automobilky se obrátily k soudu a - podržte se-, co řidiče a posádky zachránilo. Zapojení nového čipu pro FBI omezilo schopnost nouzového volání! Soud příkaz FBI zrušil, ale zároveň dal najevo, že něco podobného je přípustné, pokud to neomezí požadovanou funkčnost. Čekejme tedy na další kolo a „early adaptors“ oslnění novými možnostmi - pozor na praní špinavého prádla v soukromí!
Druhý příklad ukazuje, že když si něco koupíte a zaplatíte, ještě to nemusí být vaše. Společnost EchoStar provozující satelitní vysílání zabudovala do některých přijímačů možnost nahrát a časově posunovat televizní pořady. Patent na tuto technologii má ovšem firma TiVo, která se obrátila na soud. A vyhrála. Soud nejenže udělil Echostar pokutu 90 milionů dolarů, ale nařídil okamžitě DVR funkčnost zrušit. EchoStar vyhověl zrušením DVR na dálku. Zákazníci EchoStaru tak během okamžiku přišli nejen o možnost nahrávat, ale též o možnost již nahrané pořady sledovat. Online „výdobytky“ porušující autorská práva tudíž jdou lehce odstranit na dálku jedním signálem. Nemusíte chodit od dveří ke dveřím a sbírat padělky jako Rolex nebo Louis Vuitton. Zdá se, že bude lépe, když budete případnou chytrou online vlastnost považovat spíše za pronajatou než zakoupenou, přestože jste ji zaplatili.
Uvedené příklady ukazují, že souboj mezi technologiemi a jejich regulací pokračuje. Na jednu stranu nám přinášejí úžasné možnosti, na druhou stranu nás o ně někdo snadno připraví, aniž by se k nám musel vloupat. Soudy a legislativa mají za technologiemi obvyklé zpoždění. Připravme se na pestré zážitky. Na síti jsme už ohrožováni nejen viry, spamy a kriminalitou, ale také můžeme být každou minutu legálně okradeni, aniž bychom se dopustili vědomého kriminálního činu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít