Disney+ pomalu dohání Netflix, už má skoro třicet milionů předplatitelů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Disney+ pomalu dohání Netflix, už má skoro třicet milionů předplatitelů

,
Disney+ pomalu dohání Netflix, už má skoro třicet milionů předplatitelů
Zdroj: čtk

Streamovací válka jde do další fáze. Americká videopůjčovna Netflix sice za poslední léta změnila způsob, jakým sledujeme filmy a seriály, opravdová zkouška ji ale čeká až letos. Silná konkurence z řad největších světových firem postupně vstupuje do streamovacího byznysu a do obsahu hodlá investovat miliardy dolarů. Nejsilnější hollywoodské studio Disney už má na své platformě Disney+ téměř třicet milionů předplatitelů.

Šéf studia Robert Iger oznámil, že služba má aktuálně 28,6 milionu předplatitelů. Očekávání navíc podle něj překonává zejména počet zákazníků, kteří z neplacených zkušebních verzí plynule přechází na předplatné. „V nejbližší době očekáváme, že počet předplatitelů bude růst zejména v oblastech mimo Severní Ameriku. Podpoří to ale i růst na domácím trhu, kde budeme pokračovat ve vydávání originálního obsahu, například seriálu Mandalorian nebo série ze světa Marvelu,“ uvedla finanční šéfka firmy Christine McCarthyová.

Právě Mandalorian ze světa Hvězdných válek je prozatím největším hitem platformy Disney+. Zadařilo se hlavně postavě Baby Yody, která zbourala internet i obchody s hračkami. Disney navíc zaútočil skoro až dumpingovou cenou. Ta je oproti Netflixu, jehož nejčastěji kupované předplatné vyjde na necelých třináct dolarů, zhruba poloviční. Průzkum společnosti Piplsay přitom ukazuje, že zákazníci jsou s Disneyho službami spokojeni. Téměř polovina respondentů uvedla, že je „Disney+ stejně dobrá jako Netflix“ a skoro čtvrtina z nich si dokonce myslí, že je nová platforma lepší.

Vše hraje v Disneyho prospěch

Na zprávu o počtu uživatelů platformy zareagovali analytici ze společnosti Digital TV Research a upravili svou předpověď dalšího vývoje streamovacího byznysu. Služba Disney+ se podle nich stane v příštích pěti letech vítězem války o předplatitele, v roce 2025 jich bude mít už 126 milionů, což bude více než polovina toho, co by měl podle analýzy mít v té době Netflix.


Souboj o pozornost. Pustit se do streamovací války mohou jen ti největší

 Netflix, ilustrační foto

„Většina z těchto předplatitelů bude ze Spojených států, především díky spojení Disney+ a platforem ESPN+ a Hulu, které rovněž patří Disneymu a zatím nejsou k dispozici mimo americký trh. Očekáváme ale, že tyto streamovací služby budou mít masivní globální nástup,“ myslí si hlavní analytik Digital TV Research Simon Murray. Ke spuštění Disney+ v několika evropských zemích včetně Spojeného království dojde 24. března a postupně se bude posouvat do dalších států.

Podle analýzy přibude do roku 2025 pěti největším streamovacím službám téměř dvě stě milionů zákazníků, jejich celkový počet by měl za pět let přesáhnout 553 milionů. ​

Na trh se chystají další

Během letoška Netflix vyzvou i další společnosti. NBCUniversal spustí v dubnu službu Peacock. Tu bude možné sledovat i zdarma, ale v tom případě by se diváci museli smířit s reklamami. Jinak předplatné virtuální knihovny, která bude obsahovat třeba seriál Kancl nebo filmy Shrek a Návrat do budoucnosti, vyjde na 10 dolarů.

Firma WarnerMedia, kterou předloni koupila komunikační společnost AT&T, zase zaútočí s platformou HBO Max, kde nabídne všechny filmy od hollywoodského studia Warner, Hru o trůny i seriál Přátelé. Mateřská společnost věří, že na konci roku 2015 bude mít HBO Max zhruba 90 milionů předplatitelů.

V listopadu spustil streamovací platformu i technologický gigant Apple, který počet uživatelů ještě nezveřejnil. Podle analytika Toniho Sacconaghiho má Apple TV+ s jejich náborem problémy zejména kvůli omezené knihovně. Službu od Applu podle něj využívají zejména zákazníci, kteří se pořídili nový iPhone nebo iPad, a mohou díky tomu sledovat obsah na rok zdarma.

Netflix má ve Spojených státech a v Kanadě více než 67 milionů uživatelů. Jejich počet sice v posledním kvartálu loňského roku rostl, ale o dost pomaleji, než předpokládali analytici.

Služba Disney Plus, kterou firma spustila 12. listopadu, je zatím k dispozici ve Spojených státech, Kanadě a v Nizozemsku. Předplatitelům nabízí kromě disneyovských klasik i filmy a seriály od studií, která Disney v posledních letech akvíroval. Táhnout budou zejména Hvězdné války a komiksové filmy od studia Marvel. Obě tyto franšízy pravidelně vypouští do kin filmy s miliardovými globálními tržbami, marvelovský snímek Endgame je dokonce nejvýdělečnějším filmem všech dob. Letos v dubnu navíc Disney dokončil nákup společnosti 21st Century Fox, takže postupem času bude na streamovací službě nabízet i její díla, mezi která patří například seriál Simpsonovi nebo film Avatar.

O Netflixu čtěte více:

Netflix vyslyšel kritiku od Morawieckiho. Změní mapy ve filmu o strážci v táboře smrti

Netflix rozzlobil polského premiéra Morawieckiho. Udělal chybu v dokumentu o holocaustu

 Koncentrační tábor Majdanek, ilustrační foto