Díky recesi zažíváme renesanci

24. dubna 2009, 12:32 - Petra Pelantová
24. dubna 2009, 12:32

Do tří let budou stavební spořitelny úvěrovat i vybavení domácností, tvrdí šéf ČMSS

EURO: Jak hodnotíte pokles zájmu o stavební spoření? Myslíte, že zapracovala finanční krize, nebo byl nárůst v loňských letech tak velký, že je těžké držet tempo?
KOLLER:
Mohu mluvit jen za naši stavební spořitelnu. V prvních čtyřech měsících loňského roku jsme měli nárůst 68 procent. Bylo nám jasné, že to letos udržet nemůžeme, proto ten pokles. Předpokládáme, že v příštích měsících zaznamenáme pozitivní vývoj i v porovnání s tím, jaká byla situace v loňském roce.

EURO: Mohla by krize zatraktivnit úvěry ze stavebního spoření na úkor hypoték? KOLLER: Ano. Když se hospodářství daří, je v takové situaci rozhodujícím parametrem pro půjčku fakt, kolik si lidé mohou dovolit splácet. V ekonomické situaci, ve které se nyní Česko nachází, nejsou očekávání lidí příliš pozitivní. Pokud se rozhodnou pro půjčku, už se nedívají jen na výši splátek, ale také na výši úrokových sazeb, na dobu, po kterou budou mít tento úrok zafixován, a také na celkové náklady na půjčku. Proto očekávám, že v Česku nastane v tomto směru změna chování. Vždy, když je úroková sazba na nízké úrovni a hospodářství je na tom dobře, daří se skvěle i hypotečním obchodům. Pokud je tomu naopak, situace pro hypotéky není příznivá.

EURO: Hodláte toho využít a úvěry ze stavebního spoření nějak marketingově podpořit?
KOLLER:
Momentálně běží jedna z našich akcí, kdy jsme zrušili poplatek za vyřízení úvěru. Ale myslím, že to ani nebylo nutné, protože z hlediska nákladů jsou naše úvěry výhodnější.

EURO: Od dubna nabízíte hypotéky ve spolupráci s Hypoteční bankou. Plánujete spolupráci ještě s někým jiným? KOLLER: Hypotéka nese naši značku, ale zpracování jsme přenechali Hypoteční bance. Je pro nás důležité, aby naše produkty znamenaly pro klienty nejvyšší kvalitu, a proto se soustředíme pouze na jednoho dodavatele.

EURO: Jak se dosud podepsala finanční krize na stavebním spoření? KOLLER: Pomáhá nám to, že stavební spoření je jedna z nejbezpečnějších investic. Finanční krize ale povede k tomu, že ne všechny úvěry budou spláceny tak, jak by měly být. Souvisí to s rostoucí nezaměstnaností. Ale na nás to nebude mít dramatický dopad.

EURO: Registrujete klienty, kteří nesplácejí, nebo splácejí úvěry se zpožděním? KOLLER: Problémové úvěry klasifikujeme podle toho, jak dlouho jsou lidé se splátkami v prodlení. Lze říct, že v kategorii do tří měsíců po splatnosti žádný nárůst nemáme, ale ono se to projeví až později. Očekáváme, že koncem roku nebo začátkem příštího roku by se počet takových klientů mohl zvýšit.

EURO: Jakým způsobem se na to připravujete? KOLLER: Lidé nám už nyní volají a ptají se, zda by mohli úvěr začít umořovat později. Vše je to o komunikaci, můžeme dohodnout třeba jiný splátkový kalendář.

EURO: Jaký podíl je takových klientů? KOLLER: Ze stavebních spořitelen máme nejnižší podíl problémových úvěrů. Evidujeme pouze 0,82 procenta vážených klasifikovaných úvěrů, což je číslo ovlivněné klienty, kteří mají zpoždění se splátkami více než třicet dnů. Neboli dluží více než jednu splátku. Zatím tato otázka nepředstavuje aktuální téma, ale to určitě ještě přijde. Jestli však některá banka říká, že má nulový podíl nesplácených úvěrů, tak nemluví pravdu. Každá z bank je má.

EURO: Jak se trh stavebního spoření bude letos a v příštím roce vyvíjet? KOLLER: V příštích měsících předpokládáme zvýšení. Také v následujícím roce se budou projevovat určité nárůsty. V podstatě v úzké souvislosti s finanční a ekonomickou krizí zažívá stavební spoření novou renesanci. Například stavební spoření v Německu mělo loni úplně nejlepší rok v historii. Pokud hospodářská situace nebude ani nadále dobrá, poroste poptávka po konzervativnějších produktech, a to je šance pro stavební spoření.

EURO: Jaká je situace v Německu nyní? KOLLER: V minulém roce to bylo výborné, letos už je to horší. Máme tam jednu novinku. Smlouva o stavebním spoření je dána na stejnou úroveň z hlediska podpory zajištění na stáří, jako mají penzijní fondy. Pro tuto situaci vytvořily stavební spořitelny nové produkty, a ty jsou od ledna na německém trhu.

EURO: Myslíte, že by v Česku mohl systém stavebního spoření fungovat bez státní podpory? KOLER: Nebudu zastírat, že systém funguje jenom díky státní podpoře. Kdyby státní podpora nebyla, nemohli bychom držet tak nízké úroky u úvěrů.

EURO: Jak se díváte na vyjádření zástupců ministerstva financí, které jednou za pár měsíců naznačí, že úředníci plánují zrušit nebo omezit státní podporu stavebního spoření. Myslíte, že je to jen test reakce na takové opatření? KOLLER: Je správné, že se neustále prověřují všechny formy podpor. Stát musí vědět, na co peníze dává. Poté, co loni bylo poskytnuto vůbec nejvíc úvěrů ze stavebního spoření v historii a stát do toho investoval tolik peněz, byla by špatná doba na diskusi o zrušení či snížení státní podpory tohoto produktu. Ukazuje se, že systém stavebního spoření vytváří dobrou oporu pro ekonomiku a že stát se rozhodl správně, když tento systém zavedl. Velké množství úvěrů ze stavebního spoření to dokazuje.

EURO: Vidíte na trhu stavebního spoření prostor pro rozšíření nabídky nebo jiné změny? KOLLER: Nevidím důvod, proč bychom nemohli poskytovat úvěry pro vybavení bytu. Proč nelze hradit ze stavebního spoření garáže či víkendové chalupy. Pokud by toto bylo možné a mohli bychom úvěry na takové projekty poskytovat, pak by objem úvěrů ještě více narostl.

EURO: Snažíte se tuto možnost prosazovat třeba na ministerstvu financí? KOLLER: O těchto tématech hovoříme neustále. Na začátku se vždy hovoří o malých změnách, pak jsou z toho velké změny. Diskutujeme také o úvěrech na studium. To je dobré rozhodnutí, ale úvěry na vybavení domácností, garáže či víkendové chaty by byly lepší.

EURO: Je reálné, že budete poskytovat úvěry na tyto účely? Od kdy? KOLLER: Teoreticky ano. Mohlo by to klapnout během dalších dvou tří let.

Manfred Koller (51)
Místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny vystudoval podnikovou ekonomii na vysoké odborné škole v Heilbronnu, kde se specializoval na marketing a odbyt. Profesionální dráhu spojil s největší evropskou stavební spořitelnou, německou Bausparkasse Schwäbisch Hall, kde působil v řadě pozic, převážně v marketingu a odbytu. Naposledy pracoval jako vedoucí úseku servis pro soukromé zákazníky. V letech 1999 až 2000 byl také členem představenstva maďarské stavební spořitelny Fundamenta. Od roku 2001 je členem dozorčí rady Bausparkasse Schwäbisch Hall. Členem představenstva ČMSS se Manfred Koller stal v lednu 2003.

SITUACE
– Stavební spoření má více než pět milionů Čechů.
– Lidé mají uloženo více než 400 miliard korun a vypůjčeno aktuálně přes 227 miliard.
– Letos zaznamenal trh stavebního spoření i kvůli finanční krizi mírné ochlazení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít