DIKTATURA PŘEDSTAVENSTVA - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

DIKTATURA PŘEDSTAVENSTVA

, István Lékó,
DIKTATURA PŘEDSTAVENSTVA
Zdroj: Euro.cz

Politik ODS Tlustý vidí podobnost s řešením situace v IPB

Ostravskou finanční skupinu Union Group zřejmě rozprodá investiční banka CS First Boston, aniž by žádala státní garance. Vojenský otevřený penzijní fond (VOPF), který je největší v České republice a nejlukrativnější částí skupiny, by měla získat dcera CS First Boston, pojišťovna Winterthur, zhruba za dvě a půl miliardy korun. Záležitosti kolem této finanční skupiny podle místopředsedy ODS Vlastimila Tlustého nesou podobné znaky jako řešení situace v Investiční a Poštovní bance (IPB).
„Investor bude spolu s představenstvem připravovat smlouvu s CS First Boston a pojišťovnou Winterthur, která by měla být podepsána rozhodně do konce roku, prohlásil Josef Řeřicha, mluvčí Union Group. „To znamená, že budou největšími majiteli akcií Union Group, dodal. Zatím největším akcionářem jsou Vítkovice (10,3 procenta).

Státní garance nebudou.
Týdeník EURO má informace že na CS First Boston by mělo být převedeno 9,99 procenta akcií Union banky a stejný balík Union Group. Pokud by CS First Boston získal více než deset procent akcií, transakce by podléhala schválení bankovního dohledu České národní banky. (Také by americká investiční banka těžce vysvětlovala, proč vstupuje do české retailové banky.) CS First Boston získá i otevřený mandát na hledání investorů pro některé dceřiné společnosti Union Group (jako VOPF, Union pojišťovna a Bank Przemyslowy Lodž) a bude zvlášť hledat investora pro Union banku. Proto někteří uchazeči, kteří byli představenstvem Union Group odmítnuti, stále doufají, že se do hry o banku ještě vrátí.
Ředitel pražské pobočky CS First Boston Michal Šušák týdeníku EURO vzkázal, že se k Union Group vyjadřovat nebude.
„Myslím si, že věc je otevřená, a uvidíme, jak se vyvine. Nabízeli jsme řešení pro celou Union Group bez státních garancí, které by podle mého názoru stejně nebyly vydány, řekl týdeníku EURO Karel Goláň, ředitel rakouské investiční banky Gutmann & Cie Praha.
Další dva zájemci, BNP Paribas a Raiffeisenbank, jsou zatím ze hry. „Dostali jsme dopis z právní kanceláře White
& Case, která Union Group zastupuje, že výběrové řízení je ukončeno a jednání s námi také, uvedl Aleš Musil, ředitel zastoupení BNP Paribas v ČR. Podle informací týdeníku EURO však není vyloučené, že se CS First Boston – až prodá VOPF – obrátí při řešení Union banky právě na BNP Paribas. I když existuje také nezávazný zájem pražské Citibank.
Raiffeisenbank je ve stejné situaci jako francouzská banka, nicméně není pravděpodobné, že by o Union banku v budoucnu měla zájem, neboť Rakušané nedávno rozhodli o tom, že příští rok otevřou na území České republiky deset až patnáct nových poboček. Pak logicky nebudou potřebovat pobočkovou síť Union banky.

K čemu je dozorčí rada? Na nic.
Minulé pondělí na jednání dozorčí rady Union Group však zástupci akcionářů nebyli jednotní, ač pět hodin debatovali o návrhu představenstva prodat skupinu CS First Boston a o jiných variantách. Nakonec stejně vyšlo najevo, že podle stanov Union Group je názor dozorčí rady k ničemu, představenstvo celý majetek skupiny může prodat i bez jejího souhlasu.
Primátor Ostravy a předseda dozorčí rady Union Group Evžen Tošenovský (ODS) týdeníku EURO tuto skutečnost potvrdil. „Dozorčí rada podle stanov o této věci nerozhoduje. Byla na svém zasedání seznámena s přijatým rozhodnutím a přijala některá doporučení směrem k představenstvu, odpověděl Tošenovský na otázku, zda dozorčí rada odmítla, nebo souhlasila s návrhem představenstva.
„Dozorčí rada jednomyslně podpořila návrh představenstva, řekl pro týdeník EURO mluvčí Union Group Josef Řeřicha s tím, že jeden člen dozorčí rady, David Kostruh, zpochybnil správnost rozhodnutí představenstva a usnesení dozorčí rady.
Kostruh, který v dozorčí radě zastupuje Vítkovice, tvrdí, že dozorčí rada nedoporučila variantu navrhovanou představenstvem. „Jak si to vykládá představenstvo, je jeho věc. Jak dál bude postupovat dozorčí rada, to je zase naší věcí. My jsme přijali usnesení, které je platné, a předpokládám, že si ho představenstvo alespoň přečte. Jestli se jím bude řídit, nebo ne, to je jeho věc, protože podle stanov má plné právo rozhodovat, řekl Kostruh.

Vítkovice to chtěly jinak.
„Bankovní sektor je pro mne tabu. Jak jsem otevřený v otázkách týkajících se energetiky, tak jsem mlčící v případě Union banky, “ řekl v rozhovoru pro týdeník EURO generální ředitel Severomoravské energetiky Tomáš Hüner, člen dozorčí rady Union Group. Na otázku, zda může vedení Union Group prodat celou skupinu bez souhlasu dozorčí rady, odpověděl: „To nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit. Dozorčí rada se k těmto věcem nemusí vůbec vyjadřovat. To není v její kompetenci.
Počátkem minulého týdne, těsně před pondělním zasedáním představenstva přišla nová nabídka od banky Gutmann & Cie Praha. Rakušané ji měli doplnit v nejbližších dnech. Člen představenstva Union Group a finanční ředitel Vítkovic Zdeněk Šmejkal tvrdí, že za jistých okolností může být tato nabídka lepší než od CS First Boston.
S rozhodnutím představenstva o prodeji Union Group švýcarské skupině, se kterým Šmejkal nesouhlasil, byla dozorčí rada po–dle něj pouze seznámena. „Dozorčí rada představenstvu také doporučuje zvážit jiný postup, sdělil Šmejkal.

Rychle prodat!
Místopředsedkyně dozorčí rady Union Group Hana Zelenková uvedla, že v usnesení je také varianta prodeje skupiny po částech. To ale nepovažuje vzhledem ke vzájemné propojenosti
uvnitř skupiny za nejvhodnější. „Další prodlužování výběrového řízení by mohlo destabilizovat celou finanční skupinu, zejména Union banku. Musíme to uzavřít do konce roku a prodat Union Group najednou, řekla Zelenková.
Byla to zřejmě nabídka Gutmann & Cie, která se jevila jako lepší řešení i pro dalšího člena dozorčí rady, Davida Kostruha. „Jsem členem vedení Vítkovic a musím nakládat s majetkem podniku, tedy i s akciemi Union Group, s péčí řádného hospodáře. Pokud se domnívám, že nějaká varianta by majetek Vítkovic zhodnotila lépe, tak jsem povinen ji prosazovat. A já jsem se o to snažil, řekl v rozhovoru pro týdeník EURO Kostruh.

Manažer trestá majitele.
K tomu Josef Řeřicha, mluvčí Union Group, dodává: „Jednání pana Kostruha vyplývá z nestandardní podpory konkurenční nabídky, která nebyla představenstvem vybrána. Pan Kostruh nakonec svým hlasem podpořil jednohlasné usnesení dozorčí rady. Představenstvo a dozorčí rada se od jeho projevů distancuje a zvažuje i další kroky vůči jeho osobě.
Karel Goláň z Gutmann & Cie tvrdí, že jeho společnost jednoznačně řekla, kolik je ochotna zaplatit akcionářům za akcie Union Group. Otevřený mandát, který od představenstva Union Group má CS First Boston získat, se může akcionářům vyplatit, ale také nemusí.
Karel Goláň, jehož firma pro své zahraniční klienty dělala akvizice v oblasti penzijních fondů, je přesvědčen, že nikdo za VOPF nenabídne více peněz než Winterthur. Otázkou je, kolik by akcionáři VOPF získali peněz, kdyby fond neprodávala matka (CS First Boston) své dceři (Winterthur), ale kdokoliv, kdo s kupujícím není majetkově propojený.

Co je v bance a co už není.
Deník MF Dnes tvrdí, že v Union bance probíhá kontrola bankovního dohledu ČNB a banka má zhruba pět miliard úvěrů, které poskytla svým akcionářům a spřáteleným firmám a jejichž splácení je podle auditorské firmy Deloitte & Touche ohroženo.
Otázkou je, zda peníze, které se získají z prodeje VOPF, Union pojišťovny a polské banky, budou stačit na krytí pravděpodobné díry. Může se stát, že Citibank, která prostřednictvím regionálního manažera nezávazně vyjádřila zájem o Union banku bez toho, aby v ní provedla due diligence, nakonec požádá o státní garanci také. Je jasné, že Citibank due diligence v bance do konce roku nestihne, a od prvního ledna o garancích bude rozhodovat Parlament. „Že by kdokoliv v Parlamentu prosadil garance pro Union banku, to ani náhodou. Kdyby však teoreticky nastaly nějaké problémy, tak banka spadne pod ČNB, řekl týdeníku EURO dobře informovaný bankéř. Co se stane, když kterákoliv banka usilující o převzetí Union banky nedostane garance a nechá řešení na státu?

Mertlík na vedlejší koleji.
Zatímco představenstvo v Ostravě rozhoduje o Union Group, v Praze na druhé koleji ministr financí Mertlík a jeho náměstek Mládek vedou hojnou, ale trochu zbytečnou korespondenci s BNP Paribas a Raiffeisenbank o jejich nabídkách na převzetí Union Group a o možné státní garanci. Mertlíkův resort již před více než měsícem předložil vládě materiál týkající se Union Group, nicméně kabinet jej dosud neprojednal. Že by ze situace kolem Union Group někdo ze sociálnědemokratických funkcionářů chtěl vytřískat politický kapitál? Kdyby se finanční skupina dostala do potíží, hodil by se proti Evženovi Tošenovskému (ODS), který je šéfem dozorčí rady Union Group. V Union bance je sedmnáct miliard vkladů.

Já jsem vás varoval!!!
Je pochopitelné, že nikdo z českých politiků si nepřeje další problém s bankami. Místopředseda ODS Vlastimil Tlustý letos 15. září, tedy již před dvěma měsíci, oficiálně varoval v souvislosti s Union Group Václava Klause (viz faksimile dopisu). Vyslovuje obavu, že „odkládání rozhodnutí státu může vést k podobnému vývoji, jaký se odehrál v případě IPB, to je k nestandardnímu postupu státu spojenému s nepřiměřenými vysokými náklady státu . Klaus dopis poskytl premiéru Zemanovi.
Tlustý týdeníku EURO minulý čtvrtek řekl, že jeho motivace byla zjevná: „Chtěl jsem upozornit, že nečinnost vlády a bankovního dohledu ČNB může vést k naprosto stejnému vývoji, jaký byl v IPB. To znamená, že v konečném důsledku náklady vyřešení situace bude muset nést stát. Dopis vyjadřoval tehdejší stav věcí, od té doby se ale leccos změnilo.“