Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

Hledáte vysokou školu s jistotou uplatnění v oboru? Zaměřte se na studium cestovního ruchu!

Vystudovat vysokou školu se u nás stalo prakticky nutností, kdo nemá titul, na toho je…

„Digitální“ problémy televizí přetrvávají

16. dubna 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
16. dubna 2007, 00:00

KONEC ANALOGOVÉHO VYSÍLÁNÍ Jeden krok vpřed a dva zpět. Tak dosud v Česku postupovala digitalizace televizního vysílání. Nyní však opět nabrala nový směr. Česká televize se rozhodla začít vysílat „na vlastní pěst“. Nova s Primou naopak „jízdní řád“ přechodu na digitální vysílání odmítly.

KONEC ANALOGOVÉHO VYSÍLÁNÍ Jeden krok vpřed a dva zpět. Tak dosud v Česku postupovala digitalizace televizního vysílání. Nyní však opět nabrala nový směr. Česká televize se rozhodla začít vysílat „na vlastní pěst“. Nova s Primou naopak „jízdní řád“ přechodu na digitální vysílání odmítly.

Proces přechodu na digitální televizní vysílání provázejí v Česku od počátku problémy. Nepřehledná situace kolem licenčního řízení na „digitální“ televizní licence vyvrcholila už loni na podzim. Městský soud v Praze totiž v září odebral šesti novým televizím licence, které obdržely od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Soud se v rozhodnutí odvolával na nejasné a neúplné zdůvodnění odmítnutí některých žadatelů o licence (především televize Nova). Rozhodnutí tak značně znejistilo situaci nových televizí uprostřed příprav na zahájení vysílání.

V uplynulých dvou týdnech se přidaly další komplikace. Obě velké komerční televize, Nova a Prima, se totiž rozhodly nepodpořit takzvaný Technický plán přechodu (TPP), nazývaný „jízdním řádem“ digitalizace. Nespokojenost s pomalým postupem daly najevo i nově vzniklé televizní stanice. Ty prostřednictvím Asociace digitálních televizí pohrozily České republice arbitráží, ve které by vymáhaly ztráty způsobené zpožděním digitalizace. A aby toho nebylo málo, Česká televize oznámila, že již dále nehodlá čekat na udělení licencí ostatním televizím. Proto se s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) dohodla na individuálním postupu, jehož výsledkem má být veřejnoprávní digitální síť spuštěná nejpozději do letních olympijských her v Pekingu v polovině roku 2008.

NOVA: BEZ KOMPENZACE KMITOČTY NEVRÁTÍME

Technický plán přechodu na digitální vysílání schválil po připomínkovém řízení ČTÚ na konci loňského roku. Plán dopodrobna stanovuje termíny přechodu na digitální vysílání v jednotlivých regionech. Stanovuje také úplné ukončení analogového vysílání na 10. říjen 2010, nejpozději k 11. listopadu 2011.

Podstatou averze dvou velkých komerčních stanic vůči TPP je kromě výtek k některým termínům hlavně nevyřešená kompenzace za předčasné odevzdání jejich platných licencí, potažmo vysílacích kmitočtů. Nova i Prima totiž obdržely licence na terestrické vysílání až do roku 2017. Jak připomněl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě, sada vysílacích kmitočtů ale existuje pouze jedna a je ji možno využít buď pro analogové, nebo digitální televizní vysílání. Pokud má být tedy zahájeno digitální vysílání, musí se obě televize těchto svých licencí předčasně vzdát, aby uvolnily kmitočty pro digitální multiplexy.

Se zahájením digitálního vysílání je spojen vznik několika nových televizních stanic, které budou Nově a Primě konkurovat. Za předčasné uvolnění kmitočtů proto žádají Nova a Prima pochopitelně kompenzaci v podobě „bonusových“, tedy nad rámec licenčního řízení přidělených digitálních licencí. Ty jim mají nahradit ztrátu dominantního postavení na reklamním televizním trhu, avšak aktuální verze TPP je televizím nepřiznává. „Otázka kompenzace není dořešena. ČTÚ je přesto známo, že zástupci provozovatelů zemského analogového vysílání nemohou s ohledem na jejich zákonem stanovené povinnosti při správě cizího majetku připustit významné zhoršení jejich postavení,“ vysvětluje v tiskovém prohlášení Nova, proč se jí aktuální verze TPP nelíbí. Podobné stanovisko zaujala i Prima.

Souhlas obou televizí je přitom nezbytně nutný. „Technický plán přechodu nemůže subjektům stanovit žádné právní povinnosti a nelze ani vymáhat dodržování termínů. Samozřejmě není ani možné analogové vysílání vypínat násilně,“ vysvětluje Pavel Dvořák. Pokud se tedy ČTÚ a RRTV s Novou a Primou nedohodnou, nikdo jim v „blokování“ kmitočtů potřebných pro digitální multiplexy nemůže zabránit. Proto je třeba připravit novou verzi TPP, která bude dohodu o bonusových licencích zohledňovat.

NOVÉ TELEVIZE SE BRÁNÍ

S neustálým zpožďováním digitalizace dochází trpělivost i nově vzniklým stanicím. Ty totiž po získání licencí začaly investovat do přípravy vysílání a vinou odebrání licencí na podzim 2006 se dostaly do nejistoty. Ztráty podle Asociace digitálních televizí ADT navíc každým dnem narůstají. Ředitel televize Óčko a šéf asociace Jiří Balvín na začátku dubna dosavadní ztráty vyčíslil na 1,4 miliardy korun. „V této částce přitom není započítaný ušlý zisk,“ upozornil.

Podle ADT může neúnosnou situaci nových televizí vyřešit pouze co nejrychlejší přijetí novely vysílacího zákona umožňující vypsání nového, přehlednějšího licenčního řízení. Oddalování novely naopak může zahájení digitálního vysílání zpozdit až o několik let, tvrdí zástupci nových televizí. Proto ADT dokonce pohrozila možnou arbitráží proti České republice. „Pokud situace nebude urychleně řešena, podáme stížnost k Evropské komisi. Zvažujeme i možnost arbitráže,“ prohlásil na setkání s novináři Balvín.

Podle vyjádření Zdeňka Duspivy z Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání na konferenci ISSS vláda slíbila dotyčnou novelu zákona o televizním vysílání předložit do konce letošního června. Duspiva podotkl, že hlavními prioritami koordinační skupiny, spolupracující se všemi dotčenými subjekty, je v tomto roce právě legislativní „ošetření“ nového licenčního řízení, bonusových licencí pro Novu a Primu a zajištění právní vymahatelnosti TPP.

ČESKÁ TELEVIZE CHCE DIGITÁLNÍ OLYMPIÁDU

Průtahy a komplikace v digitalizaci donutily jednat také veřejnoprávní Českou televizi (ČT), která má ze zákona nárok na celou jednu „veřejnoprávní“ vysílací síť se čtyřmi až pěti kanály. ČT se rozhodla nečekat na výsledky licenčního řízení a pustila se do budování vlastního multiplexu nezávisle na něm i na komerčních stanicích Nova a Prima. V ideálním případě by pak chtěla zahájit provoz multiplexu nikoliv v roce 2010, jak plánuje TPP, ale už v příštím roce. Za cílový bod přitom byly stanoveny letní olympijské hry v Pekingu, které chce veřejnoprávní stanice vysílat již digitálně.

Vedení České televize proto telekomunikačnímu úřadu na konci března představilo harmonogram budování multiplexu. ČTÚ pak připravil návrh kmitočtů, na nichž by bylo možné multiplex provozovat. Na začátku dubna se pak televize i úřad na vytvoření „nezávislého“ multiplexu definitivně dohodly.

Jedním z hlavních problémů, které s sebou výstavba veřejnoprávní sítě přináší, je výběrové řízení na jejího provozovatele. Podle vedoucího projektu digitalizace České televize Pavla Hanuše by se tato stanice ráda výběrovému řízení vyhnula kvůli hrozícím soudním sporům. Proto chce ČT získat statut telekomunikačního operátora. To by jí pak umožnilo vybudovat multiplex na vlastní náklady a také jej provozovat. Česká televize a úřad proto v tiskovém vyjádření slibují, že „připraví návrhy věcných záměrů nezbytných legislativních úprav, které jsou nutné k realizaci takového plánu“.

Pokud se plány ČT podaří splnit, mohla by podle Pavla Dvořáka televize na konci příštího roku vysílat až pro 70 procent obyvatel. Nejoptimističtější varianta pak hovoří dokonce o 85procentním pokrytí populace.

EXPERIMENT NA DOMAŽLICKU

Přestože digitalizace postupuje ztuha a objevují se stále další brzdicí faktory, jsou viditelné i první výsledky. Vedle digitálního vysílání v Praze, Brně a Ostravě je to především „experiment“ na Domažlicku a připravované pilotní digitální vysílání v Ústí nad Labem.

Digitální vysílání na Domažlicku odstartovalo 1. listopadu 2006 a signál z Vraního vrchu je dostupný pro více než 200 tisíc lidí. Multiplex A nabízí prozatím čtyři programy České televize a sedm stanic Českého rozhlasu. Na digitální signál TV Nova diváci zatím čekají, neboť televizi údajně chybí povolení RRTV. Kompletní vypnutí analogového vysílání na Domažlicku je plánováno na konec prvního pololetí letošního roku.

Doposud největším krokem v digitalizaci pak má být přechod na digitální vysílání v regionu Ústí nad Labem. Podle Pavla Dvořáka z ČTÚ totiž zdejší přechod „postihne“ až 800 tisíc lidí. Vznikne tak dosud nejrozsáhlejší území Česka pokryté digitálním signálem. Tento pilotní program má být zahájen letos v létě, kdy bude do ústeckého kraje rozšířen multiplex A. Diváci si tak budou moci od července naladit všechny čtyři kanály ČT a současně televizi Nova.

JAK DIGITALIZACE POSTOUPILA ZA ROK

2006

15. března - vláda přijala Koncepci rozvoje digitálního vysílání v Česku

4. dubna - šest nových televizí dostalo licence

25. dubna - sněmovna schválila „digitální“ novelu mediálního zákona

6. září - Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí o udělení licencí

19. prosince - vyšla zpráva o stavu digitalizace

28. prosince - regulátor schválil Technický plán přechodu na digitální vysílání

2007

26. března - Česká televize a ČTÚ oznámily zahájení příprav zřízení multiplexu

veřejné služby

2. dubna - Nova a Prima odmítly připojit se k Technickému plánu přechodu

3. dubna - nové digitální televize oznámily záměr stěžovat si na proces

digitalizace u Evropské komise


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Proč není čistá voda skutečně čistá?
Banky loni poskytly hypotéky za více než 220 miliard. Hypotéky již nezdražují
Daně 2019: kdy podat a kdy zaplatit?
Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitosti?
Zvýšení stravného a cestovních náhrad za pohonné hmoty v roce 2019
Auta
Škoda Scala je o 70 tisíc dražší než Rapid. Jak si ale…
Mercedes-Benz v ČR opět jedničkou
Videodojmy: Ford Mustang Bullitt
Galerie: Podívejte se, jak v průběhu času rostly ledvinky na BMW řady 7
Nejvíce a nejméně prodávané značky na evropském trhu v roce 2018: VW je suverénní
Technologie
WD Black SN750: nové highendové NVMe moduly od Western Digital s chladičem EKWB
PCI Express 5.0 je skoro hotový, první hardware už letos. V PC si počkáme do roku 2020
Argument proti politické korektnosti (video s CZ titulky)
Místo zpráv jen prázdné obdélníky. Google se připravuje na „cenzuru“ v EU (aktualizováno)
Cnews FM: Windows 7 za rok čeká posmrtný život [podcast]
Hry pro příležitostné hráče