Digitální zapínání

28. srpna 2008, 19:08 - Ondřej Hergesell
28. srpna 2008, 19:08

Provozovatel dvou multiplexů chce mít nové televizní sítě vystavěné do roku 2011

Pražský Žižkov zažije v první polovině října vrtulníkové manévry. Na tamní televizní vysílač, nejvyšší budovu v hlavním městě, budou totiž specialisté instalovat nové antény a další techniku potřebnou pro digitální televizní vysílání. Kvůli výměně starých antén za moderní si České Radiokomunikace (ČRa), majitel žižkovského vysílače, objednaly speciální dvourotorový vrtulník. Nad centrum Prahy by měl vzlétnout pětkrát nebo šestkrát. „V Evropě jsou k dispozici jen tři takovéto helikoptéry, které dokáží unést až sedm tun nákladu a na několik minut se zafixovat ve vzduchu, aby technici zvládli demontovat současné vybavení a následně instalovat nové antény,“ vysvětluje Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb ČRa. Ačkoliv České Radiokomunikace vysílají digitální televizní signál (DVB-T) v Praze již od května roku 2000, teprve plánované změny na žižkovském vysílači pomyslně odstartují reálný začátek digitalizace českého éteru. Díky nové technice bude moci firma až dvacetkrát zesílit výkon digitálního televizního signálu, takže ho chytí nejen domácnosti v hlavním městě, ale prakticky i v celých středních Čechách. „Neznamená to však, že bychom ihned vypnuli analogové vysílání, to poběží několik měsíců souběžně s moderním, digitálním,“ upozorňuje Kamil Levinský, ředitel pro transformaci ČRa.

JÍZDNÍ ŘÁD ODSTARTOVÁN

Levinský tvrdí, že pro kontinuitu televizního vysílání v Česku, i pro byznysplán samotných radiokomunikací, byly zásadní dvě události, které se odehrály v první polovině srpna. „Prvním momentem bylo rozhodnutí České televize, jež si České Radiokomunikace vybrala jako poskytovatele vysílacích služeb digitálního televizního signálu. Druhou zásadní událostí bylo oznámení komerčních stanic Nova a Prima, že se připojí k Technickému plánu přechodu (TPP), jakéhosi jízdního řádu digitalizace. Tím se odstranila snad již poslední překážka k celorepublikovému přechodu na novou formu televizního vysílání,“ vysvětluje Levinský. Díky tomu mohly ČRa naplno rozjet přípravy na výstavbu dvou digitálních sítí, takzvaných multiplexů. Kromě veřejnoprávní sítě, nově označované jako multiplex 1, totiž budou radiokomunikace provozovat i komerční multiplex, síť 2. V něm budou šířit signál televize Nova a dalších komerčních stanic, s kterými se ČRa dohodne na spolupráci. „Oproti harmonogramu TPP je současný stav v několikaměsíčním skluzu, nicméně jsem přesvědčen, že se nám vše podaří dohnat tak, abychom od listopadu mohli spustit regulérní vysílání v obou sítích v pěti lokalitách – Praze, Brně, Ostravě, na Ústecku a Domažlicku,“ soudí Roztočil.
Po již zmiňovaném zapnutí vysílače v centru Prahy by měly na řadu přijít lokality v západních a severozápadních Čechách, takže současné 42procentní pokrytí by do konce roku mělo vzrůst na 51 procent. Na konci příštího roku by digitálním televizním signálem mělo být pokryto již více než dvě třetiny obyvatel země a o další rok později téměř 90 procent České republiky (viz Jak se bude zapínat digitál). „Toto je plán rozvoje komerčního multiplexu, tedy sítě číslo dvě. Jednička, veřejnoprávní síť, v níž budeme vysílat stanice České televize, bude mít ještě rychlejší rozvoj,“ upozorňuje Levinský. Týdeník EURO v této souvislosti požádal Českou televizi o sdělení termínů, v jakých hodlá spouštět digitální vysílání v jednotlivých regionech země. Pavel Hanuš, vedoucí digitalizace veřejnoprávní televize, však s omluvou odmítl komentovat rozpracovaný materiál. „V minulosti se v médiích objevila spousta nepřesných informací a nafouknutých bublin. Proto bych nerad do definitivního odsouhlasení plánu konkretizoval lokality a termíny, ve kterých začne Česká televize vysílat digitálně,“ vysvětluje Hanuš. Pro úplnost dodejme, že další dva multiplexy, sítě 3 a 4, by měly vystavět společnosti Czech Digital Group a Telefónica O2 (každá síť by měla pojmout čtyři až šest televizních kanálů). Obě firmy však doposud nemají uzavřené plány na výstavbu svých sítí.

NÁKLADY? MILIARY KORUN

Náklady na výstavbu jednoho digitálního mutliplexu se odhadují na jednotky miliard korun, avšak ani jeden z manažerů ČRa nehodlá otázku finanční náročnosti výstavby komentovat. „Celkově je možné tvrdit, že na digitalizaci českého éteru bude nutné vynaložit několik miliard korun, je proto zřejmé, že České Radiokomunikace ponesou valnou část těchto nákladů,“ říká Levinský. „Vzhledem k tomu, že budeme stavět dvě sítě, umožní to určité sdílení nákladů a stlačení nákupních cen vysílacích technologií. Zároveň předpokládáme, že tuto úsporu promítneme i do cen pro naše zákazníky,“ tvrdí s tím, že úspora pro komerční televize by mohla činit až 20 procent. Stejně tak nechce on, ani jeho kolega, komentovat nedávno rozběhnutá jednání s komerčními televizemi o tom, který z kanálů bude vysílat v „komerčním“ multiplexu ČRa. „Finální nabídku bychom rádi představili začátkem září, abychom v říjnu mohli případně podepisovat první kontrakty. Pokud by vše běželo hladce, mohli bychom spustit vysílání na konci října s plně obsazeným multiplexem,“ uzavírá Roztočil.

SOUVISLOSTI
Multiplexy postaví Bavoráci České Radiokomunikace již vybraly dodavatele technologií pro výstavbu svých dvou sítí digitální pozemní televize (DVB-T). Z informací týdeníku EURO vyplývá, že zakázku v řádech několika desítek až stovek milionů korun získaly německé firmy Rohde & Schwarz a Kathrein-Werke. Zatímco společnost Kathrein z bavorského Rosenheimu vybuduje antény a speciální opláštění digitálních vysílačů, mnichovská firma Rohde & Schwarz bude dodavatelem „střev“, tedy vysílacích technologií a napájení nových antén.

BOX Jak se bude zapínat digitál (plánovaný rozvoj sítě 2 Českých Radiokomunikací)
Vysílač Pokrytá oblast Termín spuštění Pokrytí ČR v %
Praha-město, Cukrák Praha, střední Čechy říjen 2005 -
Brno-Hády a Barvičova Brno únor 2006 -
Slezská Ostrava Ostrava únor 2006 -
Domažlice západní Čechy listopad 2006 -
Buková hora Ústí n. L., severní Čechy červen 2007 42
Krašov Plzeň, západní Čechy listopad 2008 50
Jedlová hora severní Čechy prosinec 2008 51
Děvín Mikulov, jižní Morava březen 2009 57
Mezivrata střední Čechy březen 2009 57
Jáchymov, Cheb západní Čechy červen 2009 58
Kleť České Budějovice, jižní Čechy srpen 2009 62
Svatobor Sušice, jižní Čechy září 2009 63
Krásné Pardubice, východní Čechy březen 2010 71
Mařský vrch Vimperk, jižní Čechy březen 2010 71
Javořice Jihlava, Vysočina duben 2010 74
Černá hora Hradec Králové, východní Čechy srpen 2010 80
Ještěd Liberec, severovýchodní Čechy srpen 2010 80
Kojál Haná, střední Morava září 2010 89
Lysá Hora, Hošťálkovice Ostrava, severní Morava, Slezsko duben 2011 95
Valašské Klobouky, Tlustá hora Zlín, východní Morava říjen 2011 97
Praděd severní Morava listopad 2011 99,6
Pozn.: Jedná se o plán rozvoje sítě 2, tedy komerčního multiplexu ČRa. Výstavba veřejnoprávní sítě České televize bude rychlejší (plné pokrytí Česka by mělo být k dispozici do konce roku 2010); Česká televize doposud neodsouhlasila definitivní znění, nechce se tedy ke konkrétním termínům prozatím vyjadřovat. Pramen: České Radiokomunikace

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít