Digitální Sapa. Skupina vietnamských mladíků v Česku buduje obdobu Alibaby - Page 3 of 3 - Euro.cz

Přihlášení

Digitální Sapa. Skupina vietnamských mladíků v Česku buduje obdobu Alibaby

,
Digitální Sapa. Skupina vietnamských mladíků v Česku buduje obdobu Alibaby
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Jak v Česku začínali vaši rodiče?

Můj otec musel skončit školu už v sedmé třídě. Do Česka přišel v roce 1988 pracovat do železáren v Ostravě. Když skončili komunisté, zůstal tady a dostal papíry. Zpočátku tady moc Vietnamců nebylo a lidé se vraceli. Nejdřív přivezl matku a bráchu, protože ten se narodil ve Vietnamu už v roce 1979.

Fungovali na ubytovnách, kde obchodování Vietnamců začalo. Prodávali hodinky, zboží každodenní potřeby. Postupně se to rozrůstalo, protože ubytovna nestačila a koupil se obchodní dům. A pak přišli do Prahy a v roce 1999 začala Sapa. Otec je jedním ze čtrnácti původních akcionářů Sapy. Každý akcionář dělá něco jiného, mají to rozdělené. Dva z nich například vlastní obchodní řetězec. Otec dělal import a export drogerie a drogistického zboží a domácí potřeby. Jiní dělají restaurace a hotely. V poslední době v Sapě probíhají rozvojové projekty, ale je těžší nakupovat pozemky, protože se v Praze-Písnici bude stavět metro a nové silnice.

Jak otec obchodoval?

Za celou dobu, kdy jsme vyrůstali, rodiče vždycky spolupracovali jen mezi sebou, kvůli jazykové bariéře. Nevěděli také zpočátku pořádně, jak vůbec byznys dělat. Takže táta prodával v rámci komunity v Ostravě. Postupně se naše rodina zaměřila na dovoz drogerie z Evropy do Česka.

Ustupuje podle vás ve vietnamské komunitě nelegální obchod?

Ano. Hlavně kvůli elektronické evidenci tržeb. Ti lidé, kteří fungovali načerno, už hodně vymizeli. Je to vidět na trendu, že se hodně večerek přidalo do aliancí, například COOP nebo Můj obchod. Mají v nich lepší podmínky, lepší nákupní ceny. Vietnamcům se v Česku přitom velmi líbí a chtějí se víc asimilovat. Život je tady mnohem lepší, než jaký řada z nich měla ve Vietnamu.

 Lukáš Pham

Co říkají rodiče na vaše podnikání?

Začnu matkou, která byla hodně proti. Celá naše rodina byla vždycky podnikatelská. A matka říkala, že je škoda začínat něco od začátku, když už máme vybudováno zázemí. A chtěla, abych pokračoval v rodinném byznysu, abych si založil například nějaký sklad, či menší řetězec potravin. Nic proti tomu, je to fakt dobrý byznys, když se to udělá dobře.

Říkal jsem si ale, že když jsem byl v Americe a pracoval ve firmě, která dokázala vyrůst strašně rychle, a mám tedy vzdělání i zkušenosti, které dokážu využít, tak proč nezkusit vybudovat něco nového? Když spadnu a rozbiju si pusu, tak půjdu zpátky na nulu, ale je to jedno, protože od nuly jsem začínal.

Kdo tedy převezme rodinný byznys?

Mám staršího bráchu, který už ho převzal. Bratr už teď prodává drogerii přes naši platformu. Je mu 42 let, je mezi námi rozdíl celé generace. A časem se stane nákupčím, bude nakupovat zboží, které dokážeme přidat na web. My naším podnikáním nechceme nikoho zničit. Naše hlavní hodnota je, že lidé obchodují přes náš web.

Co říkal otec?

Otec nám od začátku věřil. Sám budoval tržiště Sapa a pak se podílel ještě na stavbě dalších tržišť v Brně a Ostravě, náš strýc je jeden z vlastníků tržiště v Brně. Fandil nám od začátku v tom, že jdeme správným směrem a máme se přiklonit k technologii. Ale protože je konzervativní obchodník, tak do nás nechtěl nic investovat.

Prosil jsem ho dokonce o investici, ale říkal: Kdybych ti dal peníze, budeš se flákat, nebo to nějak utratíš. Je lepší, když půjdeš jinam a poprosíš někoho jiného. A když ti řeknou lidé, kteří tomu rozumějí, že je to dobrý nápad, a uvidí tam potenciál, tak ti pak koupíme třeba auto, abys nemusel jezdit tramvají. Ale do té doby si to vybuduješ sám. Je to vtipný, protože nám hodně fandí, ale nikoli finančně. Nejdřív naši firmu musí validovat někdo zkušenější. Můj sen je vybudovat tržiště, nikoli abychom nahradili naše výrobce či velkoobchody a prodávali zboží, ale chceme, aby nejen naši strýčkové, tety, bratranci, ale i kamarádi, kteří mají potenciál a mají obchodní myšlení, uspěli online. Chceme jim dát platformu, aby mohli dělat svůj byznys. Jako Amazon, jako Alibaba.

Dále čtěte:

Nová vlna českého byznysu: Expanduj, dokud můžeš

Odkazuji ti podnik, dítě moje aneb Předávání firem v Česku

Dlouhé, dlouhé peníze. Jen slavné jméno dětem miliardářů nestačí

Kdo chce být miliardář. V Česku rostou nové úspěšné investiční skupiny

Nový trend v českém byznysu: rodinné investiční kanceláře

Vietnamská Savile Row: místo, kde vám za pakatel ušijí oblek na míru

1 2 3
Diskuze