Die Welt: Silné signály z Lampedusy

10. července 2013, 10:22 - tisk
10. července 2013, 10:22

Na jevišti každodenních africko-evropských uprchlických dramat papež František ukázal, jak by měla vypadat sociální a lidskoprávně-politická křesťanská intervence. Podobné zásahy jsou často terčem kritiky, nezřídka právem. Ale někdy se za touto kritikou církve skrývá jen odpor k jakémukoli „obtěžování“.

František nyní ukázal, že s „obtěžováním“ nehodlá přestat a že se nenechá odradit tím, co nazval „globalizací lhostejnosti“. Naopak. Na Lampeduse vyslal čtyři silné signály. Zaprvé šlo o vyjádření smutku, když na památku utonulých uprchlíků hodil do moře květinový věnec. Zadruhé papež učinil několik narážek na Boží soud v souvislosti se všemi lhostejnými.

Zatřetí mší, kterou na ostrově odsloužil, celé místo posvětil. Začtvrté vyzval evropskou politiku, aby se rozhodněji zasadila o zmírnění nouze na ostrově. A navíc, což je zvlášť sympatické, se papež netvářil, že zná řešení všech těchto problémů. To leží na bedrech politiků a všech Evropanů. Ti musí být vděčni, že je křesťané nepřestávají obtěžovat.

The Washington Post: Bush jako sjednotitel

Bývalý prezident George W. Bush na své nedávné cestě po Africe navštívil Viktoriiny vodopády, jeden ze sedmi divů světa. A poté usedl k interview, které by se mohlo stát osmým. Muž, který začal dvě války v zahraničí a přišel s novou úrovní nenávisti v domácí politice, mluvil s redaktorem ABC v Tanzanii střízlivým a smířlivým způsobem, který nijak nepřipomínal silně rozdělující figuru, která opouštěla Washington v roce 2009.

V rozhovoru káral všechny, kteří byli „přehnaně kritičtí“ k homosexuálním sňatkům. Hájil prezidenta Obamu. A co je nejzajímavější, Bush se vyjádřil ve prospěch komplexní imigrační legislativy, která trůní na vrchu Obamovy agendy, ale rozděluje Bushovy republikány.

Průzkum Gallupova ústavu ukázal, že poprvé od roku 2005 má Bush v USA více sympatizantů než odpůrců. Je běžné, že bývalí prezidenti stoupají v oblibě, jak blednou vzpomínky. Bush ale zjevně pochopil, že vstřícností k Africe a velkorysostí vůči oponentům může napravit svůj otisk v dějinách.

SME: Instinkt

Předseda vlády Fico osvědčil populistický instinkt, který z něj dělá úspěšného politika. Konsolidační nápad ministra práce Richtera a jeho tajemníka, který chtěl zrekvírovat rodičovský příspěvek pracujícím matkám, Fico zrušil bez mrknutí oka.
Ano. Když je odpor větší než značný, je lepší se vrátit z nebezpečné cesty a udělat ze státního tajemníka vola. Navíc – neříkal sám Fico, že se nebude konsolidovat na úkor sociální oblasti? Říkal.

Jiná věc je, co s tou miliardou eur, která chybí v rozpočtu na příští rok. Pokud platí, že „sociální systém už nenabízí prostor pro konsolidaci“ (Fico), tak zbývá už jen to nejjednodušší: říci, kterýže systém prostor ještě nabízí. Zdravotnictví? Školství? Zemědělství? Pojďte s pravdou ven, pane premiére. Nebo s tím máte problém?


Čtěte také:

Ve Vatikánu funguje korupce a lobby homosexuálů, přiznal papež František

Fico rozlítil opozici volbou prokurátora

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít