Die Presse: Puč proti loutkářům

14. srpna 2012, 12:44 - red
14. srpna 2012, 12:44

V Egyptě vždy platil za mocného muže. Za loutkáře, který v pozadí tahá za nitky. Všichni politici, kteří za poslední rok a půl Egyptu vládli, byli stěží více než loutkami v rukou postaršího šéfa armády. S tím je ale zřejmě konec. Loutky už netančí tak, jak Muhammad Husajn Tantáví píská. Prezident Mursí si svým překvapivým úderem jasně a nahlas řekl o svrchovanost nad armádou.

To může Egypt uvrhnout do nového chaosu. Ale v zásadě šlo o správné rozhodnutí: také v Egyptě musí zavládnout primát politiky nad armádou. Tantáví se svým muži loni svrhli Mubaraka, jen aby zůstali u moci, tedy tam, kam generálové nepatří. Mursí udělal odvážný krok směrem k civilnímu Egyptu, v němž udávají tón volení politici. Otevřenou otázkou zůstává, zda šlo také o krok k Egyptu demokratickému: pokud Mursí a jeho Muslimské bratrstvo dostanou armádu pod kontrolu, budou mít pod palcem veškerou moc ve státě. Jak s ní budou zacházet, teprve uvidíme.


Čtěte také: Experti považují Mursího zásah za překvapivě rychlý


The New York Times: Romneyho a Ryanův plán

Den poté, co si Mitt Romney zvolil za svého souputníka Paula Ryana, už se republikánská kampaň snažila distancovat od Ryanova politicky třaskavého rozpočtového plánu. Jeho rozpočet není ten náš, hlásala kampaň. Není divu, že Romney nechce převzít plnou odpovědnost za nápady svého souputníka.


Čtěte také: Paul Ryan: nejmladší politický veterán


Romney ovšem žádný vlastní plán dosud neukázal a nezdá se, že by to měl do voleb v plánu. Možná si uvědomuje, jak málo by se voličům líbil. Naproti tomu Ryan dal dohromady dva výdajové plány. Naštěstí pro naši zemi nebyly tyto plány přijaty, nicméně ukazují republikánské priority způsobem, jemuž se Romney chtěl vyhýbat.

Ryanovy návrhy na škrty ve výši šesti bilionů dolarů během deseti let by zlikvidovaly takovou spoustu vládních programů, že by se vláda stala zcela nepostřehnutelnou především pro lidi, kteří potřebují pomoc. To je dlouhodobým cílem Tea Party, ale není to cíl, který by sdílela většina Američanů.

The Independent: Triumfální závěr

Sedm let poté, co Londýn porazil Paříž v klání o pořadatelství letní olympiády v roce 2012, a po 17 vyčerpávajících dnech od zahajovacího ceremoniálu byla správnost tehdejší volby, již učinil olympijský výbor, téměř zázračně potvrzena. Kdo si dnes vzpomene na problémy G4S s nedostatkem bezpečnostního personálu nebo na záměnu korejských vlajek? Nebo na spory o raketomety na střechách a bitevní lodi na Temži? Na všechny ty apokalyptické předpovědi o dopravních kolapsech, prázdných sportovištích a o tom, že poslední, co přeplněný a přetížený Londýn potřebuje, jsou olympijské hry?

Málokdo byl ochoten připustit, že se z olympiády může stát věc téměř neslýchaná: britský úspěch na světové úrovni. Když nyní hry triumfálně skončily, bylo to, co vypadalo jako drze optimistický výhled, mnohonásobně překonáno. Nebyli to jen šéf organizačního výboru Lord Coe a šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, kteří měli v posledních dnech na tvářích široké úsměvy. Byly to i miliony Britů a jejich hostů z celého světa.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít