DHL: Svět má významný nevyužitý potenciál pro hospodářský růst

11. listopadu 2011, 13:35 - Profit, TZ
11. listopadu 2011, 13:35

Společnost DHL, dnes zveřejnila svou první analýzu DHL Global Connectedness Index (GCI) - podrobný rozbor globálních toků pro každou jednotlivou zemi. Studie ukazuje, že globalizace stále ještě není tak daleko, jak si většina lidí myslí, a že pokračující hospodářská integrace by mohla urychlit růst celosvětového hrubého domácího produktu na pět nebo více procent.

Foto: Profimedia.cz

Analýza GCI srovnává 125 zemí, včetně České republiky, podle hloubky a intenzity jejich integrace do světové ekonomiky a také zkoumá vztah mezi globální propojeností a blahobytem. Studie dokumentuje, že u globální propojenosti stále existuje obrovský prostor pro rozšíření, a to i u těch „nejpropojenějších“ zemí.

Studie GCI byla představena v rámci globálního summitu APEC CEO Summit and Leader's Week v Honolulu, kde se každoročně scházejí k diskusi o mezinárodních ekonomických otázkách hlavy států a představitelé významných společností. Studii zadala společností DHL a vypracoval ji proslulý stratég globálního obchodu a ekonom Pankaj Ghemawat, profesor globální strategie na IESE Business School v Barceloně.

„Tento výzkum poskytuje důkazy o tom, že co se týče globálního blahobytu a individuálního rozvoje, je propojený svět lepší. Volný pohyb produktů a služeb významně přispívá k celosvětové prosperitě, „řekl Roger Crook, generální ředitel DHL Global Forwarding, Freight. „Výsledky studie společnosti DHL budou pravděpodobně přínosné jak pro společnosti, tak pro politické a hospodářské představitele při tvorbě podnikatelských a obchodních strategií,“ dodal Crook. „Tím, že zjistíme, jak moc jsme ve skutečnosti propojeni, pomůžeme zemím identifikovat možnosti a prostředky, kterými mohou zvýšit svou prosperitu.“

„Náš výzkum ukazuje, že globální ekonomická integrace není tak hluboká, jak se mnozí domnívají. Z tohoto důvodu vidíme nevyužitý potenciál růstu pro jednotlivé země i pro celý svět. Zvyšování globální propojenosti dá pravděpodobně podnět k dalšímu růstu tím, že se globální hrubý domácí produkt zvýší o biliony dolarů“, řekl Pankaj Ghemawat.

DHL Global Connectedness Index 2011 zkoumá údaje o 10 různých typech mezinárodních toků a věnuje se segmentům obchodu, kapitálu, informací a lidí, a to v průběhu let 2005 až 2010. Na rozdíl od současných indexů neanalyzuje GCI jen hloubku přeshraničního působení jednotlivých zemí, ale také jejich geografický rozsah  – odlišuje tak země, které jsou skutečně propojeny s celým světem, od těch, které mají hluboké vazby jen s omezenou skupinou partnerských zemí. Zakládá se navíc výlučně na ověřených kvantitativních datech. 

GCI 2011 zjistila, že 10 nejvíce propojenými zeměmi jsou Nizozemsko, Singapur, Irsko, Švýcarsko, Lucembursko, Velká Británie, Švédsko, Belgie, Hong Kong (Čína) a Malta. Mezi prvními padesáti zeměmi v žebříčku pak najdeme zástupce ze všech šesti kontinentů. Tyto vzorce ukazují, že výhody propojení jsou k dispozici pro širokou řadu zemí, nejen pro světová centra obchodu, která vévodí mnoha indexům globalizace.

„Pozitivní dopady globálního propojení na světovou prosperitu budou mít i nadále velký význam. Obavy některých politických vůdců ze zvýšení globální integrace nejsou namístě – její přínosy zdaleka převažují nad možnými nevýhodami, “ sdělil Ghemawat.

Analýza došla k těmto klíčovým závěrům:

  • Samotná úroveň propojenosti je dnes mnohem nižší, než se obecně předpokládá, potenciál pro její pozitivní růst je proto významný.
  • Nizozemsku patří 1. příčka, pokud jde o celkové propojení, Hong Kong se umístil nejvýše s ohledem na hloubku jeho mezinárodních vztahů, a Velká Británie vede žebříček pro rozsah své propojenosti.
  • I přes rozvoj obchodních vztahů v posledních letech patří Spojeným státům celkově 25. příčka. Spojené státy jsou lídrem z hlediska rozsahu (č. 3), ale jak lze očekávat u země s velmi rozsáhlým vnitřním trhem, zaostává v hloubce (č. 84).
  • Česká republika patří co do hloubky mezi první dvacítku zemí, konkrétně získala 17. příčku a z hlediska rozsahu obsadila 44. místo. Celkově si ČR zajistila 25. pozici z celkového počtu 125 zemí. 
  • Lví podíl na mezinárodních vztazích se stále týká především zemí, které mají společnou hranici (např. v severní Evropě), a také i kulturní a historické vazby, což znamená, že velká část dnešní globalizace je vlastně regionalizací.
  • Větší země se lépe umisťují v globálním rozsahu svých vztahů, menší země vynikají v hloubce propojení.
  • Země zavádějící opatření na přímou podporu širších mezinárodních toků a také politiky, které zlepšují domácí podnikatelské prostředí, mohou posílit svou globální propojenost.

Pankaj Ghemawat, který tuto studii pro DHL vypracoval, pracoval do roku 2008 na Harvard Business School, kde byl nejmladším člověkem v historii školy, který byl kdy jmenován řádným profesorem. Ekonomický časopis „The Economist“ jej v roce 2008 označil v průvodci největších myslitelů všech dob v oblasti řízení jako nejmladšího „guru“.  Vydal několik bestsellerů o globálních ekonomických otázkách, v poslední době knihu World 3.0: Global Prosperity and How to Achieve It a více než 100 článků a případových studií.

Úplnou analýzu DHL Global Connectedness Index 2011, jakož i další související informace, jsou ke stažení na http://www.dhl.com/gci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít