Developer JRD s.r.o. staví první pasivní bytový dům v Čechách

21. října 2010, 17:45 - Profit
21. října 2010, 17:45

V pražských Strašnicích vyroste první pasivní bytový dům v Čechách. Jak bude vypadat a kolik lze ušetřit za vytápění přiblížil na tiskové konferenci Jan Řežáb.

Foto: JRD

Projekt Pod Altánem staví společnost JRD a energeticky úsporné byty v něm nabídne v cenových relacích standardních bytů v dané lokalitě. Na včerejší tiskové konferenci pořádané v Royal Suite hotelu King´s Court to oznámil Jan Řežáb z firmy JRD.

Podle Jana Řežába se JRD soustředí výhradně na nízkoenergetické či pasivní byty, které zároveň splňují maximální nároky na komfortní a zdravé prostředí. „Byty a domy s energetickou třídou A jsou jednoznačným trendem následujících let pro každého, kdo je zodpovědný vůči životnímu prostředí a svým finančním možnostem.“ doplňuje Řežáb. Pro příklad: u běžné tuzemské novostavby dosahuje potřeba energie k vytápění 80 - 90 kWh/m2 ročně. Pasivní bytový dům stavěný společností JRD dosáhne úrovně jen 12,6 kWh/m2. Měsíční náklady na vytápění budou maximálně do výše 200 Kč. Celková roční úspora spotřeby energií dosáhne 17 000 Kč mezi pasivní a klasickou novostavbou při velikosti bytu 90m2. Pokud by navíc cena energie rostla průměrně o 5 % každý rok, pak celková úspora za dobu 30 let vzroste až na 1 mil. Kč.

Nízká potřeba energií tohoto domu je umožněna použitím nadstandardně zatepleného obvodového pláště a vyspělé technologie větrání s rekuperací odpadního tepla. Na zateplení masivních obvodových stěn a horizontálních konstrukcí je použito vysoce kvalitního EPS s přídavky grafitu tl.280mm, na okenní výplně je použito izolačních trojskel se sníženým koeficientem prostupu tepla zasazených do dřevěných rámů o tl. 88mm. Samozřejmostí je dokonalé vyřešení tepelných mostů. Na vytápění a přípravu TUV je použit centrální teplovodní systém s akumulačními nádržemi. Více než 50 % potřeby tepla pokrývá solárně – termický systém. Vytápění v jednotlivých bytech je potom řešeno teplovodním otopným systémem s minimalizovanými tělesy odpovídajícími tepelným ztrátám.

Třípatrová bytová vila Pod Altánem bude nabízet 6 bytů 3+kk až 4+kk, a to ve velikostech od 82 do 125 m2. Na každém patře tedy budou vždy pouze 2 bytové jednotky, které zajistí do-konalý komfort a soukromí. Terén tohoto pozemku umožňuje, že každá předzahrádka či te-rasa vyroste do nadstandardní velikosti a přitom si uchová svoji intimitu. Na webových strán-kách společnosti JRD najdete podrobné konstrukční řešení a technické vybavení každého z bytů. Dokončení stavby je plánováno na léto 2012. Na říjen tohoto roku je také plánováno otevření bytu na zkoušku – v projektu Dolní Měcholupy 5, který bude v pasivním standardu.

Podle evropských norem je nízkoenergetický dům či byt takový, jehož roční potřeba tepla nepřesáhne 50 kWh na m2 vytápěné plochy. O pasivním domě se hovoří tehdy, pokud roční měrná potřeba tepla na vytápění nepřesáhne 15 kWh na m2.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít