Destinnová s větší ochranou

02. července 2007, 00:00 - (čtk)
02. července 2007, 00:00

NOVÁ BANKOVKA Novou bankovku v hodnotě 2000 korun vydává na začátku července Česká národní banka. Změny se chystají i u dalších platidel. Více ochranných prvků oproti starším vzorům obsahuje nová dvou tisícová bankovka, kterou 2. července uvádí do oběhu Česká národní banka.

**NOVÁ BANKOVKA

Novou bankovku v hodnotě 2000 korun vydává na začátku července Česká národní banka. Změny se chystají i u dalších platidel.

Více ochranných prvků oproti starším vzorům obsahuje nová dvou tisícová bankovka, kterou 2. července uvádí do oběhu Česká národní banka. „Starší verze ovšem nadále zůstávají v platnosti,“ ujišťuje člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.

První úpravy bankovky s portrétem Emy Destinnové byly provedeny u vzoru 1999. „Od té doby uplynulo již osm let, což je doba, po jejímž uplynutí většina centrálních bank považuje za žádoucí ochranu proti padělání bankovek zkvalitnit,“ vysvětluje Řežábek.

Podle něj se počítá s životností bankovky na pět až deset let, a proto není zbytečné připravovat nové vzory bankovek ani v době, kdy se během několika let očekává přechod na jednotnou evropskou měnu - euro. Podle odhadů by se tak mělo totiž stát nejdříve v roce 2012.

Mezi nové ochranné prvky patří například inovovaný typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Mikrotext na něm označuje hodnotu bankovky a zkratku ČNB. Nový proužek rovněž v závislosti úhlu dopadajícího světla mění barvu z hnědofialové na zelenou.

Mezi další nová zabezpečení patří označení hodnoty bankovky při průhledu proti světlu vedle vodoznaku s portrétem Emy Destinnové. Lesklý pruh umístěný vpravo od portrétu, jehož barva se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění, je na rozdíl od předchozích vzorů bankovky dvoubarevný a jeho pravá strana má tvar vlnovky. Jedná se také o bankovky, které budou jako první nést podpis guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy. K tisku nového vzoru bankovek byly rovněž použity barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách.

Další změny by se měly dotknout i bankovek menší hodnoty než 2000 korun, ale nebude to v letošním roce. Měnit se ale zcela určitě nebudou dvacetikorunové a padesáti korunové bankovky, které jsou postupně nahrazovány mincemi. Podle ředitele sekce peněžního a platebního styku ČNB Tomáše Hládka zatím nebude upravována ani bankovka s nejvyšší nominální hodnotou. „Pětitisíci korunové bankovky nejsou v takovém počtu v oběhu a příliš se nepadělají,“ vysvětlil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít