Desetina pracovních agentur je nelegálních. Využívají děr v legislativě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Desetina pracovních agentur je nelegálních. Využívají děr v legislativě

, čtk,
Desetina pracovních agentur je nelegálních. Využívají děr v legislativě

Desetinu agentur působících na českém trhu práce tvoří tzv. šedé agentury, které při zaměstnávání na dočasné přidělení využívají legislativních mezer a okrádají zaměstnance i stát, vyplývá z odhadů personální agentury Grafton Recruitment. Podle prezidenta Asociace pracovních agentur Radovana Burkoviče je situace ještě daleko tragičtější. Polovinu agenturního trhu práce ovládají nelegálové, tvrdí Burkovič.

V područí takovýchto agentur se podle Grafton Recruitment aktuálně nachází přes 100 tisíc pracovníků. Jde zejména o pracovníky, kteří působí ve výrobních společnostech, logistických centrech a skladech.

Nelegální agentury při zaměstnávání na dočasné přidělení celou řadu zákonných nařízení obchází a zaměstnance znevýhodňují i dalšími praktikami, ke kterým patří například nevyplácení bonusů a benefitů, nutnost financovat si pracovní pomůcky, obcházení srovnatelných podmínek či průtahy při vyplácení mzdy, uvedla manažerka Grafton Recruitment Miroslava Chvojková. Zaměstnanci podle ní také často nemají zřízenou pojistku pro případ pracovního úrazu.

Velmi častou praxí nelegálních agentur je to, že zaměstnanci přiznají jen minimální mzdu a zbytek mu vyplácí v cestovních náhradách, ze kterých se neplatí odvody, čímž se na daních krátí stát. Z krátkodobého hlediska pak situace může vyhovovat i zaměstnancům, protože se z jejich mezd odvádí daň velmi nízká nebo dokonce žádná, v budoucnu to však znamená nižší důchod a snížené dávky počítané ze mzdy, tzn. náhrada mzdy, nemocenská, mateřská dovolená, dávky v nezaměstnanosti apod. Pokud bude zaměstnanec v takovém případě nemocný nebo půjde na mateřskou dovolenou, dostane jen minimum, dodala Chvojková.

Zaměstnanci podle ní například neví, že si pracovní agentura podle zákona nesmí strhávat žádnou provizi, poplatek nebo bonus ze mzdy. Stejně tak netuší, že agentura nemá právo je přesunout na druhý konec republiky, pokud tak neučiní na základě oboustranné dohody.


Češi mění zaměstnání jednou za pět let. Nejčastěji v lednu a v září

 Češi častěji mění práci, ilustrační foto


Licence personálních agentur lze ověřit na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí. „Už roky jednáme s vládou, aby upravila agenturní zaměstnávání ve stylu odpovědnosti objednávající firmy – uživatele. Ta platí a ta rozhoduje zda si najme legální agenturu práce s povolením nebo nelegála, který se za ni vydává. Tomu nahrává systémově i fakt, že agenturám práce je už 14 let zákonem zakázáno využívat pro agenturní zaměstnance nejjednodušší dohody o provedení práce,“ upozornil Burkovič.

Nikdo podle něj nemůže využívat mezer v legálním agenturním zaměstnávání. Regulace je brutální a po novele zákona z července 2017 během tří měsíců skončilo 544 agentur práce, dočasně přidělujících agenturní zaměstnance. Tedy 40 procent legálního trhu. „Na jejich místo okamžitě nastoupili nelegálové z České republiky, Slovenska, Polska a nových zemí EU. Plus cizojazyčné mafie, obchodující s pracovníky ze zemí mimo EU, Ukrajinou počínaje. A jelikož v trojúhelníku nelegální agentura, zaměstnanec, objednávající firma vydělávají všichni, nemá nikdo zájem to hlásit,“ uzavřel.

Přečtěte si také:

5 tipů, jak zvládnout v práci „den blbec“

Postavte se bossingu: tyto signály napoví, že vás šéf zneužívá

Hledáte práci a nemůžete najít? Naučte se správně napsat životopis

Jak správně uzavřít pracovní smlouvu

Víte, jak si šikovně říct o vyšší plat?

Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech

Výpověď dohodou jako trik zaměstnavatelů? Čtěte více

 Konec pracovního procesu, ilustrační foto

Ohodnoťte tento článek
Diskuze