Deset odsouzených, jeden zastřelený

22. srpna 2008, 18:23 - Lukáš Novotný
22. srpna 2008, 18:23

V kauze vytunelovaných fondů Trend a Mercia padly první tresty

Královéhradecký krajský soud poslal minulý týden v případu investičních fondů Trend a Mercia šest bývalých manažerů do vězení na tři až sedm let. Další čtyři obžalovaní dostali podmínku, jednoho soud obžaloby zprostil (viz Kdo a na kolik?). Rozsudek zatím není pravomocný, někteří obžalovaní manažeři se proti němu odvolali.

Zapeklitý případ Vyšetřování případu, v němž státní zástupce vinil jedenáct vedoucích pracovníků, že připravili fondy o 1,4 miliardy korun, provázely komplikace. Bývalý vyšetřovatel Blahoslav Kavka se v roce 2000 z neznámých důvodů zastřelil služební pistolí. Někdejší hradecký žalobce Vladislav Kusala, jenž na případ dohlížel, ve stejném roce rezignoval na funkci. Soud mu totiž případ vrátil k dopracování kvůli základním chybám, jako jsou zmatené znalecké posudky či špatně poučení svědci. Případ byl pak převeden nejprve z východních Čech do jižních a v roce 2002 se ho ujal republikový úřad vyšetřování v Praze.
Nalezení a usvědčení viníků trvalo jedenáct let, přestože se podezřelé transakce podařilo nucenému správci rychle zdokumentovat. Policie, jež se případem zabývala devět let, dokonce našla záznamník, kam si jeden z manažerů složité převody kreslil. O komplikovanosti kauzy svědčí i to, že soudce vynášel rozsudek téměř čtyři hodiny a více než hodinu a půl jej předseda senátu Luboš Sovák zdůvodňoval. „Uznáváme, že to byla doba pro podnikání nelehká. Ale v dané věci to bylo ve stadiu, kdy se nejednalo o riziko, které by šlo tolerovat, bylo to souvislé jednání,“ argumentoval.

Kotva na Kypru Co se tedy stalo? Fondy úvěrovaly společnosti propojené s obžalovanými, aniž by pak tyto firmy půjčky splácely. Podle státního zástupce Františka Fíly se policii podařilo zajistit majetek asi za 100 milionů korun a 56 procent akcií společnosti Kotva, o něž se ještě povedou soudní spory. Právě akcie obchodního domu, jež tvořily podstatnou část portfolia Trendu, hrají v případu důležitou roli. Bývalý šéf fondu Miroslav Hálek převedl tyto cenné papíry v roce 1995 na společnost Forminster Enterprices Limited s účty v Lichtenštejnsku a se sídlem na Kypru. Tu vyšetřovatelé spojovali právě s Hálkem, který však jakékoli propojení popírá. Státní zástupce kvůli nejasnostem ohledně vlastnictví akcie zablokoval. Přesto se dál s majetkem uskutečňovaly různé transakce. Majoritní balík akcií obchodního domu poté za 1,5 miliardy korun koupila irská společnost Markland Holdings. Do majetku investičního fondu se už nevrátily.

Odčerpané miliardy Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, jejichž známé tváře nalákaly k investicím do fondu více než sto tisíc lidí. O čtyři roky později získala fond asi za 200 milionů korun společnost Královéhradecká brokerská v čele s Hálkem. Ve stejné době začínají být podle obžaloby prostředky fondů Trend a Mercia převáděny na konta jiných společností. V roce 2000 končí Trend v konkurzu. „Netušili jsme, že se to může tak zvrhnout,“ řekl během své výpovědi u soudu muzikant Kratochvíl, který spolu s Kocábem rovněž čelil trestnímu oznámení, že se podílel na vyvedení půl miliardy korun z Trendu. V roce 2005 však policie trestní oznámení na oba hudebníky odložila.
Hálek, mezi jehož obhájce patřil i exministr spravedlnosti Jiří Novák a bývalý pražský vrchní státní zástupce Karel Brückler, s verdiktem soudu nesouhlasí. „Dokazování jednoznačně potvrdilo, že tvrzení obžaloby jsou v rozporu se skutečností a že celé trestní stíhání bylo od začátku manipulováno,“ tvrdí. Důležitý znalecký posudek označil Hálek za neodborný. Jeho zpracovatelé prý o kapitálovém trhu nic nevědí. Do spisu byly zařazovány zfalšované podklady a byl ovlivňován policií, řekl Hálek, který se prý nyní živí jako ekonom. Podle údajů internetového obchodního rejstříku působí v různých pozicích nejméně v devíti společnostech.
Investiční fondy Trend a Mercia byly produktem kuponové privatizace, od jejíhož zahájení letos uplynulo 16 let. V jejím rámci si šest milionů lidí rozdělilo majetek v účetní hodnotě 365 miliard korun. Komise pro cenné papíry, která dohlíží nad kapitálovým trhem, v roce 2002 odhadla, že z investičních fondů bylo nelegálně odčerpáno až padesát miliard korun (viz Ulité miliardy). Navrátit se však podařila z vytunelovaných prostředků jen malá část.

Politické souvislosti A nebyli bychom v Česku, kdyby celý případ nezískal i politický rozměr. Michael Kocáb totiž nyní kandiduje za Stranu zelených do Senátu ve volebním obvodu Praha 1 a jeho kandidatura vyvolala rozpory v sociální demokracii. Zatímco podle poslance Davida Ratha by ČSSD měla Kocába v případném druhém kole podpořit, předseda strany Jiří Paroubek rockerovi nemůže přijít na jméno. Šéf ČSSD se do Kocába opřel na stranickém webu, kde ho označil za hlupáka a demagoga. Za zlé mu má hlavně vytunelování Trendu. „Ve stejný den, kdy akcionáři přišli o nějakých 365 milionů korun, Michael Kocáb inkasoval od tunelářů, které si sám vybral, 36 milionů korun,“ napsal Paroubek. Jeho postoj by však mohl uškodit Rathovi, který kandiduje v krajských volbách a usiluje o post hejtmana Středočeského kraje. Již nyní se proto musí Rath ohlížet na případné koaliční partnery, jimiž by mohli být právě zelení, za něž Kocáb kandiduje do Senátu.

Tabulka:
Ulité miliardy Případů, kdy podílníci fondů přišli o své majetky, je více
Harvardské investiční fondy: 16 miliard korun
KTP Quantum: 3,5 miliardy korun
CS Fondy: 1,39 miliardy korun
Private Investors: 1 miliarda korun
Progres Invest: 0,5 miliardy korun
Pramen: ČTK

SOUVISLOSTI
Kdo a na kolik? 7 let nepodmíněně – Miroslav Hálek
3 roky nepodmíněně – Jan Cholasta, Petr Šrejtr, Luděk Špriňar, Miroslav Vlastník, Libor Páv
3 roky podmíněně, s odkladem na 5 let – Michal Plachta, Petr Kožený
2 roky podmíněně, s odkladem na 3 roky – Jiří Trnka, Václav Dius
zproštěn obžaloby – Aleš Machalíček

Praporek: Z investičních fondů bylo celkem nelegálně odčerpáno až padesát miliard korun

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít