Nepřehlédněte

 Páral

Po biči cukr

 Překladiště, ilustrační foto

Protekcionismus: nic nového pod sluncem

 Konec lichvy? Ještě ne, ilustrační foto

Konec lichvy? Ještě ne. Některé firmy se naučily zákon o spotřebitelském úvěru obcházet

Deset miliard oživí centrum Olomouce

14. ledna 2008, 00:00 - Jana Králová
14. ledna 2008, 00:00

Revitalizace továrního areálu v centru krajského města je obřím projektem nejen v rámci Olomouckého kraje, ale i v měřítku celé republiky.

Nové projekty v hanácké metropoli Revitalizace továrního areálu v centru krajského města je obřím projektem nejen v rámci Olomouckého kraje, ale i v měřítku celé republiky.

Obchody, zábavní centrum, byty a kanceláře – tak má do roku 2015 vypadat nyní chátrající tovární areál, nalézající se jen zhruba pět minut pěší chůze od historického jádra Olomouce. Areál, ze severu ohraničený ulicí 17. listopadu a z jihu řekou Moravou, není po krachu společnosti Milo už několik let využíván. Před třemi lety jej koupila firma Zennex Group, která jej nabídla developerům.

Druhé centrum

S projektem na využití zmíněného areálu přišly developerské společnosti ING Real Estate Development a Sekyra Group Real Estate. Velkolepý projekt nazvaly Olomouc Šantovka – podle Šantovy ulice, k níž areál přiléhá. „Za zhruba 10 miliard korun vyroste v Olomouci do roku 2015 druhé centrum města,“ plánuje generální ředitel Sekyra Group Real Estate Luděk Schmidt. Jedná se o první spolupráci zmíněných developerů. Podle Schmidta jde o jeden z největších realitních projektů na českém trhu jak výší investice, tak rozsahem zástavby.

Na dvanácti hektarech má vzniknout přes 200 tisíc metrů čtverečních nových ploch. Kolem 40 procent z nich zabere nákupní a zábavní centrum. Právě to má vzniknout hned v první fázi projektu do roku 2010. Další jednotlivé obchody a restaurace mají být umístěny i v jiných objektech projektu – zbylou část tvoří rezidenční bydlení, kancelářské prostory, ale také pěší zóny, cyklostezky a zeleň.

Investoři budou muset areál zbavit starých ekologických zátěží. Během letošního roku je ještě čekají další jednání se zástupci města. Ti sice projekt oživení území podporují, chtějí však vyřešit dopravní napojení areálu. „Územní plán počítá mimo jiné s tramvajovou tratí. Zároveň chceme, aby sem nesměřovala auta z centra města,“ říká olomoucký primátor Martin Novotný.

Sigma chce lákat kongresmany

Rozsáhlá rekonstrukce čeká také olomoucký hotel Sigma – jednu z dominant prostoru mezi vlakovým nádražím, krajským úřadem a výškovou budovou Regionálního centra Olomouc. S projektem přišla společnost CPI Hotels, která Sigmu koupila na jaře loňského roku. Ta chce, aby se hotel už za pár měsíců stal největším kongresovým centrem regionu. „Současný počet pokojů se zvýší na 120. Rozšíří se také kapacita konferenčních sálů, a to až na celkový počet 2200 míst,“ říká výkonný ředitel CPI Hotels Jan Kratina. Čtyřhvězdičkový hotel bude disponovat osmi salonky a sály, přičemž největší z nich pojme až 1500 delegátů. Rekonstrukce má být hotova ještě do konce letošního roku.

„Nový“ Clarion Hotel Sigma by se navíc měl v budoucnu stát součástí mnohem většího komplexu. Spolu se sesterskou developerskou společností CPI Group totiž majitel hotelu chce v sousedství postavit zcela nový administrativní areál, hotov má být v roce 2009. Celkově projekt přijde na 450 milionů korun.

Čeká se na pět hvězdiček

Podle mnohých odborníků i zástupců magistrátu je v krajském městě stále nedostatek kvalitních ubytovacích kapacit. V Olomouci například není k dispozici žádný pětihvězdičkový hotel. První v této kategorii by mohl vzniknout v areálu bývalého kláštera v Kateřinské ulici – předloni jej koupila česká rodinná firma Santis Invest, jejíž kořeny sahají právě do Olomouce.

Areál dominikánského kláštera sice ještě čeká archeologický průzkum, nicméně Santis Invest plánuje, že rekonstrukce v řádu stovek milionů začne už letos a mohla by skončit v roce 2010. Zbytek areálu mají tvořit kancelářské a obchodní prostory.

Akvapark za půl miliardy

Další z velkých projektů chystá přímo město. Zastupitelé vloni v říjnu po několikaleté diskuzi schválili projekt akvaparku poblíž výpadovky na Brno. Plánovaná investice činí 497 milionů korun, areál má začít fungovat už v prvním pololetí příštího roku. Celoroční atrakci vybuduje sdružení firem Atzwanger, Gemo a Skanska, s nimiž radnice vytvořila akciovou společnost s názvem Aquapark Olomouc. Město do ní vložilo pozemky, podkladové materiály a 32 milionů korun. Zpočátku bude držet 45 procent akcií společné firmy, do deseti let však svůj podíl postupně navýší až na 100 procent.

Nejen kvůli výši investice a podílu města jde o kontroverzní projekt, proti němuž existuje silná opozice. Podle odpůrců, sdružených do iniciativy Naše Olomouc, bude provoz ztrátový a město by nemělo suplovat roli podnikatelů. Komplikace provázely i vypsání veřejné zakázky.

Rozkvete i Lípa?

Příležitostí pro středně velké firmy může být plánovaný prodej bývalého kina Lípa na třídě Svornosti, které je již téměř dva a půl roku zavřené. Vedení města původně zvažovalo, že by objekt mohl sloužit k pořádání kulturních akcí. „V budově však není dostatečné zázemí, které by umělci potřebovali,“ řekla náměstkyně primátora Hana Tesařová. Tržní cena budovy podle znaleckého posudku z předloňského roku činí 4,7 milionu korun.

V nejstarším olomouckém kině se promítalo do poloviny roku 2005. Provozovatel skončil s filmovými projekcemi kvůli konkurenci multikina v obchodním centru na okraji města. Stejně postupoval i v případě kina Central. V Olomouci nyní funguje jediné klasické kino – Metropol, které se po otevření multikina potýká s výrazným propadem tržeb ze vstupného.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konstantní symboly: co který znamená a proč je už nepotřebujeme?
V práci se řeší problémy v kuchyňce. Začátek konce
Rozdílný výpočet sociálního a zdravotního pojištění v příkladech
Chystáte se do zoo? Kolik stojí vstupné a kde můžete kouřit?
České neprůstřelné vesty chrání od Keni po Austrálii
Auta
Dacia jako ojetina: Kterou chtít, kterou nebrat a jak…
Abt přidal pětiválci v Audi RS3 dalších 100 koní. Teď už jich má 500
Sedm slepých uliček automobilového vývoje: Tudy ne, přátelé
Ford Focus bude „číst“ silnici a vyhlazovat díry pomocí adaptivních tlumičů
Kvíz: Poznáte auta podle těchto detailů?
Technologie
TSMC pokračuje v jízdě. Za rok už mu má běžet zkušební výroba na 5nm procesu
Nová várka oprav pro Windows 10 verze 1709 a 1703 a Windows 7
Z FreeSync 2 se stane FreeSync 2 HDR. Monitory musí umět aspoň DisplayHDR 600
Steam zahájil tradiční letní výprodej her. Můžete ušetřit spoustu peněz
Američan vyrobil robota na kompletní přípravu burgerů
Hry pro příležitostné hráče