Desátek za televize na pokojích se asi vrátí

23. dubna 2007, 00:00 - RENATA BARTOŠKOVÁ
23. dubna 2007, 00:00

AUTORSKÝ ZÁKON Černá můra hoteliérů je zpět. Podle připravované novely autorského zákona budou totiž opětovně donuceni platit autorské poplatky za televizory v pokojích. Ministerstvo kultury vypracovalo návrh novely autorského zákona.

AUTORSKÝ ZÁKON Černá můra hoteliérů je zpět. Podle připravované novely autorského zákona budou totiž opětovně donuceni platit autorské poplatky za televizory v pokojích.

Ministerstvo kultury vypracovalo návrh novely autorského zákona. Hoteliéři podle něho budou mít opět povinnost platit autorské poplatky za televizory, které jsou umístěny v pokojích. V současné chvíli platí kolektivním správcům pouze za přístroje v hotelových restauracích, chodbách a dalších prostorách, kde se hosté pohybují.

Novela, která je nyní v připomínkovém řízení, by znamenala návrat před rok 2005. Tehdy byly české hotely od této povinnosti platit za televizory na pokojích osvobozeny výjimkou. Pokud novela zákona projde, platili by hoteliéři poplatky za každý televizor a rádio, bez ohledu na to, zda host přístroj využívá. Před rokem 2005 vybíral Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA) stokorunu za televizní přijímač a třicet korun za rozhlasový. Intergram si účtoval 1,40 koruny denně za každý obsazený pokoj.

LOGICKÁ REAKCE NA DĚNÍ V UNII

Již v roce 2005 ministerstvo kultury s výjimkou pro hotely nesouhlasilo. Hlasy proti se ozývaly také ze strany kolektivních správců, a v neposlední řadě z Evropské unie.

„Hlavním důvodem pro současný návrh je odstranění rozporu našeho autorského zákona se závaznou komunitární, ale i širší mezinárodní autorskoprávní úpravou,“ vysvětluje ředitel odboru autorského práva ministerstva kultury Pavel Zeman. „Bezprostředním impulzem pak bylo rozhodnutí Evropského soudního dvora, který koncem loňského roku problém autoritativně vyložil v neprospěch této výjimky,“ dodává.

„Novela v roce 2005 vznikla kvůli tomu, že zákonodárci byli logicky přesvědčeni, že pokoj není veřejný prostor,“ vysvětluje generální sekretář Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Tuzemská legislativa, která tehdy vyšla vstříc hoteliérům, ale narazila na Evropskou komisi. Ta zahájila v říjnu 2005 s Českou republikou řízení o porušení Smlouvy o založení Evropského společenství. Upozorňovala na rozpor mezi českým autorským zákonem a Evropskou směrnicí č. 2001/29/ES.

MINISTERSTVO ČEKALO NA VERDIKT SOUDU

Evropský soudní dvůr v té době projednával spor mezi španělským kolektivním správcem SGAE (obdoba českého Ochranného svazu autorského) a sítí hotelů Rafael Hotels, která odmítala autorské odměny platit. Ministerstvo zahraničních věcí se proto rozhodlo počkat na rozsudek v tomto případu, o čemž Evropskou komisi informovalo. Ta proto řízení proti České republice pozastavila.

Španělská kauza se zabývala výkladem pojmu „sdělování veřejnosti“. Soud rozhodl v prosinci loňského roku ve prospěch SGAE. Neurčil sice, že hotelový pokoj je veřejným prostorem, nepotvrdil ale ani jeho soukromou povahu. Rozhodnutí odůvodnil tím, že se obyčejně klienti v hotelu rychle střídají, a to je třeba brát na vědomí. „Obecně se pak jedná o dosti vysoký počet osob, které musejí být považovány, s ohledem na hlavní cíl směrnice 2001/29/ES, za veřejnost,“ stojí v rozsudku soudního dvora. Zastánci současného autorského zákona tak ztratili svůj nejpádnější argument.

KOMISE ŽÁDÁ ZMĚNU ZÁKONA

Začátkem letošního března zaslala Evropská komise ministerstvu zahraničních věcí dopis s žádostí o informaci, zda byl český autorský zákon pozměněn tak, aby byl v souladu s rozsudkem soudního dvora ve španělské kauze. V dopise mimo jiné stálo, že „podle pokynů Evropského soudního dvora v souvislosti s výše uvedeným rozsudkem ve prospěch SGAE je nyní zřejmé, že článek 23 českého autorského zákona musí být změněn“. Právě tento článek autorského zákona 121/2000 hoteliéry od placení autorských poplatků za rozhlasové a televizní vysílání na pokojích osvobodil s tím, že se jedná o prostory určené k soukromému užívání ubytovaných osob. Evropská komise žádá, aby do dvou měsíců od doručení dopisu, tedy do 9. května, poskytla Česká republika podrobnou informaci, zda byly potřebné změny v českých právních předpisech provedeny.

JE TŘEBA PŘEDEJÍT SANKCÍM „Schválení tohoto návrhu je jedinou možností, jak se může Česká republika vyhnout sankcím ze strany Evropského soudního dvora, které by jí jinak hrozila,“ konstatuje Roman Strejček, člen představenstva Ochranného svazu autorského pro práva k dílům hudebním. „Soukromá povaha pokojů hotelového zařízení nebrání tomu, aby v nich uskutečňované sdělování díla prostřednictvím televizních přijímačů představovalo sdělování veřejnosti,“ dodává. Právě OSA by společně s dalším kolektivním správcem Intergramem autorské odměny vybírala.

O tom, že by novela měla projít, je přesvědčen i Pavel Zeman. „Argumenty proti uzákoněné výjimce z roku 2005 jsou dnes natolik přesvědčivé a jednoznačné, že negativní reakce na připravovanou novelu nejsou na místě,“ soudí.

JE TO PROTI ZDRAVÉMU ROZUMU

Návrh má ale i své odpůrce. „Máme na pokojích celkem dvacet pět televizorů. Před rokem 2005 jsme platili za jeden pokoj přibližně 400 korun měsíčně, včetně koncesionářských poplatků,“ říká ředitel čejkovického hotelu Zámek Radek Červenka. „S novelou zákona opravdu nemohu souhlasit. Čeští návštěvníci hotelu mají sami za sebe zaplacené koncesionářské poplatky a cizinci na české programy nekoukají,“ dodává.

„Nechápu, jak někdo může argumentovat tím, že je hotelový pokoj veřejným prostorem. Zajímalo by mě, jak by se ti, co novelu prosazují, tvářili, kdyby se někdo v jejich pokoji skutečně choval jako na veřejném místě,“ konstatuje Rostislav Vondruška, ředitel agentury CzechTourism. „Myslím si, že je to proti zdravému rozumu. Když si zaplatíte hotelový pokoj, očekáváte v něm soukromí,“ dodává.

KOHO VLASTNĚ SDRUŽENÍ ZASTUPUJÍ?

Proti úpravě zákona je také Asociace hotelů a restaurací. „Stále se domníváme, že hotel veřejným prostorem není. V přesvědčení nás upevňuje mimo jiné náš průzkum. Ten jasně dokázal, že televize na pokoji je hostem využívána v průměru čtyřicet minut denně. A to ještě sleduje převážně zpravodajství a placené programy,“ konstatuje Stárek.

Že by návrh neprošel, je ovšem nepravděpodobné. „Taková situace by opravdu neměla nastat. Česká republika bude pod stále silnějším tlakem Evropské komise, která by v takovém případě mohla opětovně zahájit dnes pozastavené řízení proti České republice,“ konstatuje Roman Strejček.

Asociace hotelů a restaurací navíc upozorňuje na to, že není jasné, koho autorská sdružení zastupují a jakou režii si ponechávají. Hoteliéři dnes platí za každou televizi i rádio koncesionářské poplatky. Každoročně pak hradí autorské poplatky za přístroje v ostatních prostorách přístupných hostům.

KOMU MAJÍ PLATIT V Česku působí čtyři kolektivní správci. Pokud novela autorského zákona projde, budou hoteliéři platit poplatky OSA za udělení souhlasu k provozování děl všech autorů a Intergramu. OSA má navíc smlouvy s dalšími dvěma svazy Dilia a OOA-S, takže vybírá autorskou odměnu také za jimi zastupované autory.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít