Děripaska opět útočí

22. srpna 2008, 15:49 - Petra Pelantová
22. srpna 2008, 15:49

PPF Investments

Kolem ruské pojišťovny Ingosstrach je opět rušno. Nejbohatší ruský podnikatel a zároveň většinový akcionář Ingosstrachu Oleg Děripaska pokračuje ve své snaze vyšachovat z pojišťovny firmu PPF Investments (PPFI). Ta v Ingosstrachu ovládá 38,5 procenta. Děripaska se prostřednictvím svých lidí obrátil na neznámý soud, který pozastavil výkon akcionářských práv PPFI. Z toho důvodu se jí nepodařilo prosadit na červnové valné hromadě své zástupce do dozorčí rady, ačkoli na to měla plné právo. Zatím není jasné, jaký soud a o čem rozhodoval. PPFI se proto obrátila na arbitrážní soud, aby prohlásil valnou hromadu za neplatnou. Firma, jež spravuje prostředky nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, navíc uveřejnila inzerát v listu Izvestija. Ten vyzývá ruské soudce, aby pomohli najít původce rozhodnutí. Podle některých komentářů se ale PPFI snaží spíše upozornit na to, že takovéto praktiky připomínají divoký kapitalismus, který Rusku vládl v devadesátých letech. Utajená rozhodnutí soudců bez možnosti obrany nebyla tehdy žádnou výjimkou.
Opakuje se tak scénář z loňska, kdy se Děripaska snažil vystrnadit PPFI z pojišťovny tím, že na valné hromadě bez přítomnosti Kellnerových lidí prosadil navýšení kapitálu. Spor mezi Děripaskou a Kellnerem trvá téměř rok. PPFI ale nevylučuje, že svůj podíl v ruském Ingosstrachu nakonec prodá. Problém však tkví v tom, že se s Děripaskou nemohou shodnout na celkové hodnotě pojišťovny. Ve hře je i to, že by svůj podíl prodal Děripaska. Dalším zádrhelem je, že ani jedna ze stran se příliš nechce vzdávat přístupu na lákavý ruský pojistný trh, který meziročně sprintuje vzhůru tempem v řádech desítek procent. (Více viz Korporátní válka v přímém přenosu na str. 72–74.)

BOX
Nekončící spor Téměř čtyřicetiprocentní balík akcií druhé největší pojišťovny Ingosstrach získala PPFI s italskou Generali přes společně ovládané firmy od ruského boháče Alexandra Mamuta loni na jaře. Cena transakce se odhaduje někde okolo dvaceti miliard korun. Majoritní vlastník Ingosstrachu Oleg Děripaska nové partnery od začátku odmítal. První úder zasadil hned na podzimní valné hromadě, na niž nebyli zástupci PPFI přizváni. Děripaska se navýšením kapitálu Ingosstrachu pokusil rozředit podíl PPFI na necelých deset procent. Arbitrážní soud ale závěry valné hromady letos v létě zrušil. Nyní míří obě strany opět před arbitry. Kvůli členství v dozorčí radě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít