Děravé jako řešeto - Euro.cz

Předplatné

 • 49x týdeník Euro
 • 30x Speciál
 • Přístup k premium článkům
 • Web bez reklam
 • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Děravé jako řešeto

, David Fairlamb,
Děravé jako řešeto
Zdroj: Euro.cz

Berou na sebe rizika jiných, ale svá vlastní moc nezvládají

Kdo by si pomyslel, že to takhle jednou skončí? Německá pojišťovna Familienfürsorge přežila dvě světové války i hospodářskou krizi. Přes letošní propad akciového trhu se ale stopadesátiletá firma přenést nedokázala. Pojišťovnu drtily klesající ceny akcií a tenčící se rezervy, a tak musela začátkem roku přiznat, že její investiční portfolio nevynáší dost na to, aby pokrylo garantované výnosy ve výši 5,25 procenta, které slíbila pojištěncům.
Z obav před krizí důvěry v celé odvětví zasáhly německé regulační orgány poměrně rychle. Na konci srpna zorganizovaly prodej Familienfürsorge pojišťovací skupině HUK-Coburg. „Je otázkou, kolik dalších pojišťoven je bude muset následovat,“ uvažuje Julia Münchschwanderová, která pojišťovnictví sleduje pro soukromou frankfurtskou banku Metzler.
Problém netrápí pouze Německo. Po celém starém kontinentě ničí portfolia, z nichž pojišťovnám plynou příjmy pro výplaty pojištěncům, nepředstavitelně nízké ceny akcií, zhoršující se trh korporátních dluhopisů a nečekaně výrazný pokles dolaru vůči euru, ke kterému došlo na začátku roku. Zisky samotných pojišťovacích společností se tak krátí, z kapitálu ubývá a vyhlídky na nové obchody jsou nevalné. Ratingová agentura A.M. Best působící v oblasti pojišťovnictví snížila 14. srpna hodnocení osmi britských životních pojišťoven. Obávala se náhlého propadu hodnoty aktiv, jimiž kryjí své závazky. Byly mezi nimi i takové blue chips jako Pearl Assurance či Scottish Widows. Snížení ratingu ale postihlo i řadu pojišťoven v kontinentální Evropě.
Žádné z nich však nehrozí platební neschopnost. V takovém případě by zřejmě regulační orgány zasáhly, aby zachránily penzijní úspory, které lidé často investují právě prostřednictvím pojistných nástrojů, jakým je například anuitní pojištění. Zabrat ale dostávají i ty nejzdravější firmy. Například nizozemský Aegon, proslulý svou obezřetností, byl 22. července poprvé za svou devatenáctiletou historii nucen vydat prohlášení, že zřejmě nedosáhne plánovaného zisku. Jako důvod uvedl generální ředitel Donald J. Shepard „nebývale nepříznivé podmínky na finančních trzích“. Odborníci jsou přesvědčeni, že překotný vývoj posledních měsíců si vyžádá bolestné změny. Slabší pojišťovny budou přinuceny k fúzím či prodeji. Jiné se budou muset s prosíkem obrátit na akcionáře a požádat o další kapitál.
Letošní turbulence na trhu zasáhly celý svět a nevyhnuly se ani životním pojišťovnám v Japonsku. Přesto nejhorší časy zažívají firmy v Evropě. Zčásti je tomu tak proto, že střadatelům mnohdy nabízejí garance štědrých výnosů z pojistného. Tato praxe se uplatňuje už od poválečného období. Ve Švýcarsku a Nizozemsku musí pojišťovny ze zákona poskytovat minimální roční výnos čtyři procenta. V Německu je zákonné minimum 3,25 procenta. Tvrdá konkurence však většinu společností nutí nabízet více. Životní pojišťovna Berlinische Lebensversicherung například vyplácí sedm procent. Příjmy z investičních portfolií jdou však dolů, a tak je pro pojišťovatele stále obtížnější svým slibům dostát.
A aby bylo ještě hůř, evropské životní pojišťovny vložily v porovnání s jinými regiony během uplynulých deseti let více prostředků do akcií. V devadesátých letech panovaly nízké úrokové sazby a firmy potřebovaly na výplaty pojištěncům lepší výnosy z investic. A ty obvykle přinášejí akcie. Britské pojišťovny do nich proto investovaly průměrně 70 procent veškerých prostředků, zatímco zbytek Evropy zhruba 22 procent. Oproti tomu životní pojišťovny ve Spojených státech takto uložily v průměru pouze čtyři procenta. Když šly akciové trhy nahoru, vedly si evropské společnosti velmi dobře. Pak ale přišel leden 2001 a indexy se propadly o čtyřicet procent. Tím dobré časy skončily. Akciová portfolia některých firem, mezi něž patří i belgicko-nizozemský gigant Fortis, mají nyní menší hodnotu, než byla jejich pořizovací cena.
Bezpečné nebyly ani dluhopisové trhy. V portfoliu Aegonu připadalo na akcie pouze šest procent, avšak zisky společnosti plynoucí zejména z velkého množství amerických vládních a firemních dluhopisů upadly také, protože dolar během tohoto roku oslabil vůči euru o deset procent. Aegon se kromě toho vzpamatovává z některých špatných investičních rozhodnutí. Jenom pád společnosti WorldCom ho v odepsaných obligacích přišel na 200 milionů dolarů.
Pro mnohé menší pojišťovny, jako Familienfürsorge, měla kumulace všech těchto potíží fatální následky. Analytici tvrdí, že se s problémy potýkají přinejmenším tři další německé firmy – Mannheimer, Gutingia a BHW Insurance. Větší a lépe kapitalizované pojišťovny, jako německý Allianz či francouzská AXA Group, se prý poohlížejí po akvizicích.
Investoři však z pojišťovacího sektoru prchají. V tomto roce ztratily evropské pojišťovací akcie zhruba čtyřicet procent své hodnoty. Atmosféra je natolik nepříznivá, že Henri de Castries, generální ředitel AXA, se div nepřetrhl, jen aby obavy investorů rozptýlil. Když společnost 4. září zveřejnila své pololetní výsledky, de Castries zdůrazňoval, že „máme přebytek kapitálu ve výši 7,84 miliardy dolaru. Když si vezmete evropský požadavek na solventnost, jsme na 179 procentech toho, co se požaduje“.
Trauma posledních měsíců přinutilo mnohé pojišťovny začít se škrty. Tak například Fortis prodal Fortis France společnosti Swiss Life. Největší britský pojišťovatel Prudential zase odložil plány na expanzi do kontinentální Evropy. Švýcarská firma Zurich Financial Services se rozhodla tít do živého a 5. září ohlásila, že jako součást plánu na úsporu nákladů ve výši jedné miliardy dolarů propustí čtyři a půl tisíce lidí.
Začaly samozřejmě padat i hlavy manažerů. Na konci srpna nahradila skupina Credit Suisse šéfa investic své pobočky Credit Suisse Financial Services (CSFS) Erwina Heriho veteránem privátního bankovnictví Thomasem Amstutzem. Pojišťovna Winterthur, jež patří do skupiny CSFS, přišla totiž v prvním pololetí o 600 milionů dolarů a Credit Suisse jí musela vypomoci novým kapitálem ve výši 1,1 miliardy dolarů. V Londýně se zase proslýchá, že na špalek přijde i hlava Roberta V. Mendelsohna, generálního ředitele Royal & Sun Alliance. Akcie firmy v minulém roce poklesly o 70 procent.
Mnohé pojišťovny, mimo jiné Zurich a Winterthur, nedávno oznámily záměr odprodat vše, co nesouvisí s hlavním předmětem podnikání. Zároveň se chystají opatřit si nový kapitál. Nový ředitel Zurichu James J. Schiro má v úmyslu získat 2,5 miliardy dolarů z emise nových kmenových akcií, a pomoci tak společnosti k radikální restrukturalizaci. Čtvrtá největší pojišťovna v Británii, společnost Legal & General (L&G), 10. září oznámila, že požádá akcionáře o 1,2 miliardy dolarů. Generální ředitel David Prosser říká, že peníze potřebuje, aby mohla L&G pokračovat v expanzi. Kapitál, který by měl sloužit na podporu nových aktivit, údajně pohlcují klesající ceny akcií.
Všechny tyto změny by měly pojišťovací sektor zeštíhlit a současně mu vrátit sílu. Ruku k dílu přikládají v některých zemích také zákonodárci, kteří snižují garantované výnosy. Švýcarští poslanci uvažují o snížení minima na 3,5 procenta. V Německu klesla garantovaná sazba už v červenci 2001. Ze čtyř procent šla na 3,25 a možná půjde ještě níž.
Teprve čas ukáže, zda bude tento balík opatření stačit, aby zákazníci a investoři opět začali pojišťovacím společnostem věřit. Člověka dvakrát nepovzbudí, když vidí, že firmy, které mají jiným subjektům pomáhat v omezování rizik, nedokážou zvládnout ani ta svoje.

POJIŠŤOVNY, KRYJTE SE!
Problémy, které musí Evropa řešit

 • AEGON Nizozemsko Poprvé ve své historii upozorňuje, že kvůli klesajícím akciovým trhům možná nedosáhne plánovaného zisku.
 • ALLIANZ Německo Navzdory silné rozvaze se její akcie pohybují na nejnižší úrovni za posledních sedm let.
 • FAMILIENFÜRSORGE Německo Přinucena k fúzi s HUK-Corburg poté, co přiznala, že nedokáže dostát závazkům vůči pojištěncům.
 • WINTERTHUR Švýcarsko Mateřská skupina Credit Suisse jí musela kvůli propadu trhů vypomoci kapitálovou injekcí ve výši 1,1 miliardy USD.
 • ZURICH FINANCIAL SERVICES Švýcarsko Donucena k restrukturalizaci a získání nového kapitálu ve výši 2,5 miliardy USD.
 • NORWICH UNION Británie Po oslabení trhů omezila výplaty některým pojištěncům.

Pramen: firemní výkazy

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek

Překlad: Dita Přichystalová

Ohodnoťte tento článek
Diskuze