Der Standard: Stesk po přehledném světě

05. února 2013, 12:24 - red
05. února 2013, 12:24

V mnichovském hotelu Bayerischer Hof se sešla skupinka hostů bezpečnostní konference. Hlavním řečníkem je Brent Scowcroft, 87letý bývalý poradce dvou amerických prezidentů. Dnes má vrásky na čele. Ani taková kapacita mezinárodních vztahů si s dnešní situací neví rady.

Období „staré dobré“ studené války je dvacet let minulostí. Koncepce národních států založená vestfálským mírem ztrácí na významu. Svět je globalizován, digitalizován a fragmentován. Ve společnosti tvořené agitujícím občanským sektorem, lokálními teroristickými buňkami, mocnými koncerny a instantními sociálními sítěmi se ztrácejí i velcí stratégové.

Svět, jak byl prezentován na mnichovské konferenci, je těžko k řízení. S jistotou se však dá říct, že nepřehledné konflikty, jako jsou ty v Sýrii či v Mali, budou stále častější. Současně budou stále nepravděpodobnější konflikty mezi mocnostmi. Svět se natolik zploštil, že ekonomické následky by byly katastrofální.

The Daily Telegraph: Cameron a partnerství

David Cameron tvrdí, že jeho podpora homosexuálním manželstvím je založena výhradně na principu: je to správná věc. Když v roce 2011 předložil toto téma svým straníkům, snažil se vyleštit svůj obraz společenského liberála.

Ačkoli manifest konzervativců obsahuje vágní příslib „uvážit změnu legislativy, jež by občanské partnerství nazvala a klasifikovala jako manželství“, v koaliční smlouvě o tématu není zmínka. Toto je boj, do nějž se premiér pustil sám ze své vůle. Tehdy jsme psali, že premiér netuší, do jakého vosího hnízda šťourá. A měli jsme pravdu.

Konzervativní aktivisté jsou ve zbrani, polovina strany bude hlasovat proti Cameronovu nápadu. Labouristé a liberálové jej podporují, takže projde. Ale premiérovy politické cíle budou v troskách. Mladí středoví voliči, na něž má zákon udělat dojem, si nebudou pamatovat progresivního premiéra, ale to, že velkou část jeho strany tvoří tvrdohlaví tradicionalisté. A morálka uvnitř strany dostane další ránu a poslanci další důvod, proč nadávat na svého lídra.

SME: Co dělala vláda loni?

Vláda se loni soustředila na ozdravování veřejných financí a tento úkol už má za sebou. Letos tedy přichází na řadu snaha o podporu hospodářského růstu, vyhlásil v televizi premiér. Robert Fico vlastně říká, že vláda se dosud podpoře růstu nevěnovala, neboť zachraňovala veřejné rozpočty.

Ve skutečnosti se dělo toto: v Institutu finanční politiky a v daňové sekci ministerstva financí vypočítali, které daně a odvody by se daly zvýšit a kolik by z toho bylo peněz. Fico řekl, že souhlasí, poslali to poslancům do parlamentu a ti pro to zdvihli ruce. Takže například u ministra hospodářství Malatínského mohli stimulovat růst osm hodin denně.

Pokud by to dělali, mohli opatření na snížení byrokracie, která tam našli po ministru Miškovovi, vydávat za svá klidně na konci léta, nemuseli s nimi čekat až doteď. Už se mohlo něco dělat a jednoduché změny typu zrušení povinnosti dávat účetní závěrku i daňařům i na Sbírku listin mohly být hotové. A ne plánované na konec roku 2013.


Čtěte také:

Důchodci, konečná, vystupovat!

Slovensko bude muset škrtat a šetřit

Dostavba jaderné elektrárny Mochovce se odkládá. Fico zuří


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít