Delší cesta k euru - Euro.cz

Přihlášení

Delší cesta k euru

, Jan Žižka,
Delší cesta k euru
Zdroj: Euro.cz

Na české hlasování čekali euroskeptičtí britští konzervativci

Volební pat, brutální kampaň, obviňování politiků z vazeb na mafii, ostré výroky „buldozera“ Jiřího Paroubka … Komentáře zahraničních novin do značné míry kopírovaly hodnocení českých parlamentních voleb, jež se objevila v českých médiích. Některé listy ovšem také upozornily na dříve méně známé evropské souvislosti českých voleb.
List The Daily Telegraph už v pondělí 5. června informoval, že hlasování v Česku bylo důležitou událostí také pro britské konzervativce. Jejich vůdce David Cameron je totiž pod velkým tlakem, aby splnil svůj slib, že v Evropském parlamentu vytvoří nový euroskeptický klub. Konzervativci údajně nechtěli vstupovat do české předvolební kampaně, a tak své kroky v tomto směru odložili na pozdější dobu. Spolupráce s českou ODS je pro stranu ze Spojeného království velmi důležitá, stínový ministr pro evropské záležitosti Graham Brady ji označil za možná nejbližšího spojence. The Daily Telegraph ovšem také upozornil, že odchod britských europoslanců z klubu Evropské lidové strany – Evropských demokratů (EPP-ED) je kontroverzní záležitostí a odmítají ho i někteří konzervativní členové Evropského parlamentu. Zamotanou hlavu má prý z celé záležitosti i stínový ministr zahraničí William Hague.

Euroskepse (ne)mizí.

Jiná světová média se mimo jiné věnovala úvahám, jak silná je po českých volbách zdejší euroskepse. Francouzský ekonomický deník Les Echos napsal, že tradičně euroskeptická ODS svůj kritický postoj vůči Evropské unii zmírnila. Strana Mirka Topolánka je nyní vstřícná vůči zavedení eura v Česku, domnívá se list. Zároveň ovšem upozorňuje, že občanští demokraté budou chtít vstup do eurozóny odložit o dva tři roky (tedy na rok 2012 či 2013), aby byl dostatek času na „rozpočtový manévr“, jímž je míněna postupná redukce rozpočtového deficitu. Během této delší přípravy by se také mělo snížit hospodářské zaostávání Česka za nejvyspělejšími zeměmi Evropské unie.
Polský list Gazeta Wyborcza nicméně v této souvislosti konstatoval, že i když je Topolánek méně radikální než „euroskeptický“ Václav Klaus, prezident má stále značný vliv. Deník citoval experty, kteří soudí, že po volbách jsou paradoxně v lepší pozici čeští sociální demokraté: „Mají podporu komunistů a chybí jim pouze jediný hlas na vytvoření nové vlády.“ Pražský zpravodaj polského listu připomněl, že pozornost se v tomto směru upírala na Stranu zelených.
Financial Times napsaly, že volební výsledek nahrál prezidentovi Václavu Klausovi, který tak může zasahovat do vytváření příští vlády. Přední evropský ekonomický list tvrdí, že hlava státu netajila svou preferenci pro velkou koalici ODS-ČSSD.
Perspektiva českého vstupu do eurozóny po volbách se stala tématem i pro další média. Agentura Reuters napsala, že výsledek hlasování zhatil očekávání investorů, že by vláda pravého středu mohla přijít se zásadními změnami v oblasti daní, penzí a zdravotnictví, čímž by udržela zemi na cestě k přijetí eura v roce 2010 či o něco později. Podobně to viděl i americký list Wall Street Journal, který poznamenal, že ODS pravděpodobně nebude schopna prosadit rychlé daňové škrty, rovnou daň a reformu rozpočtových výdajů. To tedy může nepříznivě ovlivnit i perspektivu zavedení eura na konci tohoto desetiletí.

Koho volil Baroš.

Část západoevropského tisku si více všímala úspěchu českých zelených, kteří se poprvé se samostatnou kandidátkou dostali do Parlamentu. Francouzský list Le Monde uvedl, že jde o „ekologickou a proevropskou“ formaci, která dříve čelila velkým vnitřním sporům. Nyní však má nové vedení, v čele stojí bývalý křesťanský demokrat Martin Bursík (46), který je přitom z nových poslanců za zelené nejstarší, napsal deník. Zdůraznil, že zelení mají podporu bývalého prezidenta Václava Havla a v zahraničí někdejšího studentského vůdce z roku 1968 Daniela Cohn-Bendita. Le Monde připomněl dřívější Cohn-Benditova slova, že vzestup českých zelených dokládá, že ekologická politika není pouhým západním luxusem, ale také nezbytností v bývalých komunistických zemích.
List Gazeta Wyborcza na druhé straně zmínil názory části českých publicistů, které tvrdí, že Strana zelených je směsicí lidí různých názorů a také to, že „nesnášejí prezidenta Klause z ODS“.
Úsměvnou poznámku přidal k dobru britský deník The Guardian. Zaznamenal, že když měl český hvězdný fotbalista Milan Baroš, připravující se na mistrovství světa, k dispozici volnou půlhodinku v Praze během prvního dne voleb, nenamířil si to do butiku Armani ani k prodejně Ralph Lauren. Raději šel volit. To, zda volil komunisty, sociální demokraty či občanské demokraty, však dle Guardianu není známo. Volba je tajná a tak to nebudeme vědět nikdy, poznamenal list. Není ale známo ani to, zda si reportéři britského listu všimli předvolebních billboardů, na nichž Baroš vystupoval v barvách ODS.

Diskuze