Děloha v kamionu

18. července 2008, 18:04 - Martin Rychlík
18. července 2008, 18:04

Přehlídka originálních nápadů z Vysoké školy umělecko-průmyslové

Jsou školy, které „produkují“ diplomky, po nichž by ani hyena neštěkla. Vysoká škola umělecko-průmyslová v Praze (VŠUP) patří k těm na opačném pólu. Například letos uspořádala nejen sborník závěrečných prací, ale nádavkem k němu ještě přidala výstavu. Pochopitelně, VŠUP není standardní škola, a tak ani absolventská díla nejsou obyčejná. „Ukazuje se, že překračování hranic oborů a vypůjčování si materiálů a zručností nejrozmanitějších uměleckých řemesel patří k výrazným charakteristikám jak vystavených prací, tak i studia na VŠUP,“ píše rektor Pavel Liška v úvodu Diplomek ´08.
Prolistovat nápady přecházejícími od designu přes šperkařství, malby až po architekturu či oděvní návrhářství je zábavné i inspirativní. Mezi pracemi je například převozná nafukovací divadelní hala, která se vměstná do jediného tiráku. Její název je přitom něžný jako múza sama: Cirkus in Utero (CIU); alespoň tak ji nazval autor Jan Kalous. „Projekt mobilní nafukovací divadelní scény chce zkoumat hranice mezi divadlem a dětskou hrou. Dospělým chce umožnit vrátit se alespoň na chvíli zpět, ať už jen na hřiště, anebo dál, do matčina lůna. Nabízí zastřešené temperované prostředí, nafukovací elevaci, osvětlení, ozvučení, šatnu pro herce a malé foyer,“ čteme spolu s potenciálním výrobcem, jehož možná právě teď nápad zaujal a vrhne do světa desítky skladných děloh. Na kolečkách.
Souží vás snad dlouhodobě hrůzný stav vyšehradského nádraží? Vkusnou změnu Pražanům nabízí architekt Vojtěch Javorský. Pohodlné židličky pro školáky (i poškoláky) navrhl Daniel Golík, inspirací pro bytový design mohou být lampy Lenky Damové, jež vytvářejí dělené prostory na světlou a temnou stranu. (Síla!) Pestrost diplomových prací dokládá i typografický počin Jana Augusty v podobě knihy „Pět Tibeťanů: Rukověť cvičence“, doplněné o pohyblivé ilustrace. Oni cvičí = bibliofil jásá. A když budou například Hospodářské noviny tříbit nový layout, třeba osloví diplomanta Ondřeje Zámiše, jenž hledá nové úhly novinářského zlomu.
Netřeba však zůstávat u papíru! Zhlédnout se vyplatí i loutkový film Spořínek (příběh, jehož hrdinou je český kutil, dumající, kterak ošetřit své nedoplatky za proud), dámy potěší módní tvorba odění i obuvi a učitele nadchne vypilovaný balíček základních didaktických pomůcek pro děti postižené autismem. Snad letošní absolventi – rozkročení mezi vznešeným uměním a mrzkou obživou – budou mít dostatečnou odolnost, aby reklamním agenturám, průmyslníkům a developerům nepodlehli příliš brzy.

Popisek: Pohovte si! S instalací „Prostor pro virtuální relaxaci“ absolvovala sochařství na VŠUP studentka Zuzana Beránková (ročník 1979)

Popisek: Výstava diplomových prací pražské VŠUP proběhla na přelomu června a července

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít