Dělám to co kdysi v Telecomu, zhodnocuji firmu

19. prosince 2005, 00:00 - ERICH HANDL
19. prosince 2005, 00:00

GABRIEL BERDÁR: Kde končí bývalí vrcholní manažeři velkých podniků? Jedním z nich je Gabriel Berdár, do letošního jara šéf Českého Telecomu. Muž, který se letos mimo jiné proslavil přestřelkou s údajnými bandity, nyní založil dvě vlastní firmy a zabývá se poradenstvím.

GABRIEL BERDÁR: Kde končí bývalí vrcholní manažeři velkých podniků? Jedním z nich je Gabriel Berdár, do letošního jara šéf Českého Telecomu. Muž, který se letos mimo jiné proslavil přestřelkou s údajnými bandity, nyní založil dvě vlastní firmy a zabývá se poradenstvím. Jedním z jeho zákazníků je společnost ProGamers, která provozuje videoherny. * Jak jste se dostal od telekomunikačního manažerství k videohernám? Co radíte firmě ProGamers? S majitelem Danem Mikšovským jsme se znali z tenisu. Poté co se dozvěděl, že jsem odešel z Telecomu, mi zavolal. Sedli jsme, podívali jsme se na čísla jeho firmy a řekli si, že by mělo smysl spolupracovat. Takže teď dělám to, co jsem dělal i předtím v Telecomu a v jiných firmách - zvyšuji jako manažer hodnotu firmy. * Předpokládám, že nikoli v roli výkonného manažera, ale v roli externího poradce. Přesně tak, založil jsem své dvě vlastní firmy jako právní základnu pro to, abych se mohl věnovat poradenským aktivitám. Říká se tomu mickey mouse, jsem vlastníkem těch firem a zároveň jejich zaměstnancem. Věnuji se více projektům zároveň. * Co svým klientům konkrétně radíte? Všechno co se týká strategie. Počínaje nastavením určitého podnikatelského modelu, přes organizační schéma až třeba po personální strukturu. To znamená i doporučování konkrétních lidí do konkrétních funkcí. Na začátku vždy společně s majitelem posoudím, jak si jeho firma stojí dnes, zvážíme její možnosti do budoucna, a to jak v tuzemsku, tak v zahraničí. * Jak se to liší od funkce výkonného manažera? Neřídím už den co den nějakou organizaci, ale dávám majitelům spíše zpětnou vazbu. Kontroluji, jaký mělo to které opatření dopad, jakým způsobem bylo realizováno. I když občas se musím ponořit do těch denodenních věcí. A to jsem ostatně dělal i v Telecomu a předchozích zaměstnáních. Zhodnocoval jsem firmu s tím, že moje odměna závisela z více než devadesáti procent na konečných výsledcích. * Když tedy sám sebe zaměstnáváte a klienti vás budou platit až za výsledky, z čeho žijete? Nemám s tím problémy, žiji z prostředků, které jsem si v minulosti vydělal. Klienti mi platí jen minimální paušál, otázku živobytí jsem ale nikdy neřešil z měsíce na měsíc. I v minulosti jsem dostával zaplaceno teprve tehdy, když se ukázal výsledek. A s tím musí člověk dopředu počítat. * Pojďme zpátky k ProGamers. Co tedy vy jako telekomunikační odborník radíte majiteli videoheren?

Neradím mu, jak si někdo může myslet, jakou barvu by měla mít křesla v herně. Připravil jsem jednoduchý finanční plán firmy, včetně budoucí strategie. Dívali jsme se kromě toho s Danem Mikšovským na oblast hraní i na další aktivity, kterými by se ProGamers mohlo zabývat. Hodně šancí vidíme v teritoriální expanzi.

* Kam bude směřovat?

Do východní Evropy, bavíme se o investicích na Slovensku, v Maďarsku, Polsku. Máme už rozjednané kroky s tamními partnery, ladíme plány. Videoherny jsou hodně specifický obor, kapitálově náročný, protože musíte někde postavit hernu a vybavit ji technikou. Je třeba proto návratnost investic hodně zvažovat.

* ProGamers nejsou jediná vaše aktivita. Co radíte pardubické softwarové firmě Stapro?

S jejím vlastníkem Milanem Kudrnou se znám již déle. Podepsali jsme ale smlouvu, která mě zavazuje k mlčenlivosti. Obecně lze říci, že podobně jako ProGamers připravuji všechno, co se týká strategie. Počínaje systémem řízení, organizační strukturou firmy až po analýzu produktu. Věnuji se také marketingovým věcem a nastavení prodejního modelu. Dá se říci, že není ve firmě oblast, kterou bych vynechal.

* Co je pro vás zajímavější byznys, Stapro, nebo ProGamers?

O financích nebudu hovořit, jak jsem již řekl, majitelé mi platí malé paušály a moje ohodnocení bude záviset na výsledcích. Co se týče pracovní atraktivity, je to tak nastejno.

* Máte, pokud vím, ještě třetí aktivitu. Spolupracujete s firmou Venture Investors. Jaký charakter má tento byznys?

Venture Investors se zabývají tím samým co dělám já. Pomáhají vlastníkům firem realizovat hodnotu. Společně s lidmi z Venture Investors se díváme na společnosti a říkáme jim, že pokud udělají to a to, tak je velká naděje, že se dostanou tam, kde chtějí být.

* Jak se liší den externího poradce ode dne výkonného manažera? Předpokládám, že už ráno nechodíte pravidelně do kanceláře na osmou. Není to samozřejmě o tom regulérním chození do práce, ale ten den se zas tak moc neliší. Já jsem sice na první pohled řídil Telecom, ale ve skutečnosti to bylo několik firem a spousta aktivit. Práce v Telecomu zahrnovala i řízení dalších společností, třeba Eurotelu. Takže teď vlastně dělám to samé. Jen se musím rychleji orientovat v problematice, přepínat mezi odvětvími. Abych dokázal vidět do čísel, poznat co kteří lidé dělají. Ale není to už o tom, že ráno v osm přijdete do práce. * Jaké vidíte v IT odvětví nové podnikatelské příležitosti?

Obrovský prostor je ve vývoji softwaru. Naopak nevidím moc příležitostí ve výrobě hardwaru. Sice jsme jeho největší montážní halou v Evropě, ale je to práce s malou přidanou hodnotou, budoucnost má vývoj softwaru.

* Když byste v oboru zakládal produktovou firmu, co byste začal vyrábět? Byl by to zmíněný software, ale přesně nevím jaký. Zajímavá je jeho kombinace s odvětvím služeb. Nepronikal bych jen do průmyslu, ale třeba do zdravotnictví, tam jsou velké možnosti. Když už bych šel do hardwarové oblasti, věnoval bych se multimédiím. To znamená všemu co souvisí s třídimenzionálním zpracováním. Výnosné bude také rozvíjení interaktivních služeb. * Co myslíte pojmem interaktivní služba?

Myslím tím služby na internetu. Tato síť má tu výhodu, že umožňuje všechny typy komunikace - od jednoho k jednomu, od jednoho k mnoha a od mnoha k jednomu. Tak efektivně to neumí žádné jiné médium.

* Jak vidíte budoucnost pevné linky?

Má své místo na trhu. Mobilní telekomunikace jsou jasně efektivnější pro přenos hlasu. Mají příznivější poměr mezi cenou a výkonem. Ale v oblasti datových komunikací, kde je důležitá přenosová kapacita a stabilita, vítězí pevná linka. Neexistuje technologie, která by ji nahradila.

* Všichni teď inzerují bezdrátový přenos dat. Ten nemůže konkurovat?

Je zajímavý, ale pro určitá použití je naprosto nevhodný. Třeba pro rychlé přenosy velkých množství dat mezi počítači. Pro rychlost a stabilitu je pořád třeba mít pevnou linku.

* Pojďme ještě k vašemu podnikání. Vy jste teď zakládal dvě „eseróčka“, udělal jste první zkušenost s malým byznysem. Jak vidíte podmínky pro podnikání v České republice?

Jako špatné. Podívejte se na to, čím musí projít živnostník, aby mohl provozovat svoji malou živnost. Třeba opravu obuvi. Když začíná tento opravář podnikat, musí prostudovat spoustu právních norem. Nemůžeme po něm ale přeci chtít, aby byl expertem na účetnictví, na daně, na trestní zákoník. On potřebuje spravovat boty, ne hloubat v zákonech.

* Vždyť si může vzít daňového poradce nebo právníka, od toho tu jsou.

To může, ale vydělá si opravář obuvi na to, aby si najímal specialisty? Znamená to pro něj nemalé náklady a stejně ho nakonec nikdo nezbavuje toho, aby tomu rozuměl. Protože on osobně je ve finále zodpovědný za své daňové přiznání, ne ten poradce.

* V Americe je to jinak, tam lidé nejsou zodpovědní za svá přiznání? Já nepodnikal v Americe, asi tam také musí podnikatelé spoustu věcí znát, ale pokud vím, nejsou tam nuceni vyplňovat donekonečna tolik formulářů. Tady pokaždé třeba v daňovém přiznání sdělujete to samé, pro ten samý úřad a zbytečně se to opakuje. Úřadováním strávíte spoustu času. Ten papírový moloch je značný a není to uživatelsky příjemné. * Vy jste byznys viděl z roviny velkého podniku i malého podnikatele. Jak vidíte například vymahatelnost práva?

Je přímo směšná. Stát dokáže zpokutovat malého živnostníka, který má ve výloze špatnou ceduli, ale nedokáže uhlídat miliardy, které nám utíkají jinde. Ale nebudu žehrat na stát. To prostředí je takové, jaké jsme si ho vytvořili. To nám neudělali mimozemšťané. Takže asi většině lidí vyhovuje. Svým způsobem je bizarní, že jsme si sami postavili nesmyslnou papírovou džungli a pak na ni nadáváme.

* Kde jsou podle vašeho názoru příčiny toho marastu? Je to kulturou a některými dalšími věcmi. Ať mi nikdo neříká, že za to může komunismus. Ten nám nikdo nevnutil, vybrali jsme si ho sami a asi jsme věděli proč. Nedávno jsem byl v Thajsku - není to bohatá země, ale úroveň služeb je tam přímo úžasná. Na rozdíl od nás tam znají hodnotu zákazníka, který se pak stále vrací a přináší peníze. Tady to prostě bohužel funguje jinak. GABRIEL BERDÁR (1965) Vystudoval Technickou univerzitu v Košicích. V letech 1990 až 1991 působil ve společnosti Strojimport, poté ve společnosti IBM, Digital Equipment. Od roku 1994 do září 1995 byl generálním ředitelem a členem představenstva společnosti Idom. V letech 1995 až 1998 působil jako generální ředitel české pobočky společnosti Xerox. Od roku 1998 až do června 2003 byl generálním ředitelem Dell Computers s odpovědností za trhy ČR, Slovenska a následně byl zodpovědný i za Polsko, Finsko a Řecko. Od roku 2003 do letošního jara byl generálním ředitelem Českého Telecomu. STŘELECKÁ KAUZA**

Gabriela Berdára letos na jaře proslavila jeho střelecká kauza. Tu nyní nejvyšší státní zástupkyně vrátila k došetření. Bývalému generálnímu řediteli Českého Telecomu tak opět hrozí, že stane před soudem. Berdár byl 6. května napaden ve svém domě nedaleko Prahy zatím neznámými útočníky, poté střílel po autě, které jej míjelo cestou z domu. Vystřelil celkem osmkrát, auto havarovalo a skončilo v příkopu. Případ byl poté odložen, ale nyní se opět vrací policii.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít