Deflace je na spadnutí

16. prosince 2002, 00:00 - Vladimír Pikora, Volksbank
16. prosince 2002, 00:00

Na jaře by se měla situace vrátit ke dvouprocentní inflaci Deflační tlaky v ekonomice jsou silnější, než trh očekával. Meziroční inflace díky těmto deflačním tlakům poklesla na pouhých 0,5 procenta, což je nejnižší úroveň v novodobé historii ČR. Za tento vývoj vděčíme zejména silné koruně a dlouhodobě klesajícím cenám potravin.

Na jaře by se měla situace vrátit ke dvouprocentní inflaci

Deflační tlaky v ekonomice jsou silnější, než trh očekával. Meziroční inflace díky těmto deflačním tlakům poklesla na pouhých 0,5 procenta, což je nejnižší úroveň v novodobé historii ČR. Za tento vývoj vděčíme zejména silné koruně a dlouhodobě klesajícím cenám potravin. Velmi důležitou roli zde hraje ale i sílící konkurence velkých obchodních řetězců, které se snaží nižšími cenami přilákat zákazníky. Díky takto silné konkurenci je možné, aby se např. ceny potravin vyvíjely výrazně odlišně než v okolních zemích. V budoucnu se k těmto deflačním tlakům přidá ještě velmi mírná deregulace, což počátkem roku 2003 povede k jednorázovému poklesu indexu spotřebitelských cen pod nulu, pokud nedojde k prudkému výkyvu na trhu s ropou. To znamená, že Česká republika poprvé v historii zažije deflaci. Ta je však pro ekonomiku nepříznivější než inflace, protože spotřebitelé obvykle odkládají spotřebu ve vidině dalšího poklesu cen. Nižší spotřeba se pak projevuje v nižších tržbách a nižším růstu ekonomiky. Deflace však potrvá jen do jara a postupně bude vzrůstat až k 2,5 procenta koncem roku 2003, což je na dolní hraně inflačního cíle ČNB. Centrální banka se tudíž inflace nemusí bát a může klidně přistoupit k dalšímu snížení úrokových sazeb.

Roste stavební výroba, stagnuje nezaměstnanost

Velmi zajímavou statistiku nám také přinesla stavební výroba. Potvrzuje se, že jedním z mála odvětví, které na povodních profitují, je stavebnictví. Po zářijovém růstu o 6,7 procenta vzrostla stavební výroba v říjnu o 3,5 procenta. Velká část tohoto růstu se přitom dá připsat na vrub opravám objektů postižených při srpnových povodních. Obdobný vývoj očekáváme i v listopadu. Vývoj ve stavebnictví se odrazil také v nezaměstnanosti, neboť je velká poptávka po pracovních silách v tomto odvětví. Nezaměstnanost díky tomu nerostla, ale stagnovalo na 9,3 %. Navzdory této povzbudivé zprávě se však situace na trhu práce z pohledu nezaměstnaných nelepší, protože počet uchazečů o jedno pracovní místo stále roste. Nalézt práci je tak stále těžší, protože počet volných míst rychle klesá, zatímco řady nezaměstnaných pomalu houstnou. Tento trend by s přicházející zimou měl pokračovat a vyústit v překročení psychologické hranice deseti procent již v lednu. K výraznějšímu poklesu nezaměstnanosti zřejmě nedojde dříve, než se oživí zahraniční poptávka po českém zboží. To by mělo nastat nejdřív v druhé polovině roku 2003.

Co je to deflace

Deflace je všeoobecný pokles cenové hladiny (opak inflace). Na rozdíl od inflace je to v poválečných letech jev výjimečný. Ve své podstatě nepůsobí na ekonomiku příznivě, i když mnozí liberální ekonomové ji za nebezpečnou nepovažují. Pokles cen však obvykle znamená pokles tržeb podniků, ale zároveň i pokles jejich nákladů na výrobu. Dlouhodobě by taková situace mohla vést k omezení ekonomické aktivity. Snižování zisku znamená nižší schopnost splácet úvěry, což může vést k bankrotům dlužníků i bank. V období deflace podnikatelé váhají s novými investicemi a spotřebitelé odkládají nákupy. To vše zpomaluje ekonomický růst.

(em)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít