Dědictví Magionu. Češi vyvíjí Uber pro nanodružice - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Dědictví Magionu. Češi vyvíjí Uber pro nanodružice

Dalibor Dostál, BusinessInfo.cz,
Dědictví Magionu. Češi vyvíjí Uber pro nanodružice
Zdroj: Shutterstock

Tuzemská společnost Space Systems Czech píše programy pro družice. Její záběr sahá od ochrany Země před asteroidy až po těžbu surovin v kosmu.

Počítačové programy v současnosti řídí provoz stále většího množství výrobků a zařízení. Neobejdou se bez něj ani kosmické družice. Právě v tomto náročném oboru se dokázala prosadit společnost Space Systems Czech.

Její zakladatel Daniel Štefl ještě před několika lety pracoval v Evropské kosmické agentuře (ESA), konkrétně v jejím vývojovém centru v Holandsku. „To je samozřejmě pro práci ve vesmírném průmyslu v Evropě to nejlepší a nejžádanější místo. Trochu mě tehdy mrzelo, že v mém oboru – tedy vývoji softwaru – nehrála Česká republika v projektech extraligu. Řešil jsem dilema, zda situaci zevnitř zlaté klece ESA pozorovat, nebo se odvážit ven a pokusit se to změnit,“ popisuje Daniel Štefl.

Dědictví Magionu

Na podzim roku 2015 společně s partnerskou společností z Finska založili v Praze firmu Space Systems Czech. V té době neměl Štefl s podnikáním prakticky žádnou praxi, chybějící zkušenosti tak nahrazoval nadšením. V Česku přitom mohl při rozjezdu podniku navazovat na tradici, díky níž vznikla nejpopulárnější česká družice Magion, kterou později zpopularizoval stejnojmenný televizní pořad pro děti. „Magionů byla dokonce celá série a můžeme na ně být pyšní,“ popisuje podnikatel.

Vzorem by podle něj pro Česko mohlo být Lucembursko. „Rozhodli se, že se stanou vesmírnou telekomunikační velmocí. Od malé země plné bank to mohlo znít směšně a mnozí se skutečně smáli. Dnes v Lucembursku sídlí největší telekomunikační firma na světě. Nedávno začalo Lucembursko mluvit o využívání surovin z vesmíru a schvalovat odpovídající legislativu,“ upozorňuje Daniel Štefl.

Důležitý krok tímto směrem se podle něj Česku podařil, když se do Prahy přesunulo sídlo projektu Galileo, evropské obdoby amerického navigačního systému GPS. Také jeho společnosti se podařilo vyhrát zakázku pro GSA, nyní zahajuje vývoj open-source Galileo přijímače.

To již ale firma prošla dalším rozvojem. Loni se rozrostla a na začátku letošního roku, po sloučení s další finskou společností, vznikla nová značka Huld. „Jde o kombinaci slov HUmane (lidský) a boLD (odvážný), tedy našich důležitých hodnot,“ podotýká Daniel Štefl.

Pro satelity i nemocnice

Zákazníky společnosti jsou firmy a instituce, jež potřebují získat složitý software vyvinutý na zakázku. „Naším největším zákazníkem je Airbus Defence & Space, kam jsme dodali například centrální řídicí software pro družici Biomass, či konzultanta, který se podílel na vývoji nedávno vypuštěné družice mířící ke slunci,“ říká Daniel Štefl. Znalosti a zkušenosti z vývoje špičkového softwaru pro vesmírné mise nyní firma využívá i pro tvorbu inteligentních systémů na zemi.

Má pro tento účel sekci digitálních inovací. V jejím rámci pomáhá s kybernetickou bezpečností, vyvíjí nemocniční informační systém GalaxyMD uzpůsobený pro zdravotní zařízení všech velikostí, od ordinací praktiků přes menší kliniky až po fakultní nemocnice. Spravuje také archeologické mapy a digitální archiv pro Archeologický ústav AVČR.

V současnosti firma pracuje na projektu, který by mohl změnit oblast malých družic. „Začali jsme s jakýmsi ‚Uberem pro nanodružice‘. Vyvíjíme open source software umožňující propojení existujících pozemních stanic a ty pak pronajmeme k řízení nových družic. Pokud se vše podaří, způsobíme revoluci v řízení nanodružic. Už se přirozeně začíná objevovat konkurence, takže musíme postupovat rychle,“ plánuje Daniel Štefl. Mimo vesmírný průmysl vidí největší potenciál pro inovace v automatizaci procesů, kybernetické bezpečnosti a zdravotnických informačních systémech.