Dědictví Agrobanky

02. července 2010, 16:58 - Pavel Matocha
02. července 2010, 16:58

Bankovnictví

Sdružení menšinových akcionářů Agrobanky podepsalo minulý týden s GE Money Bank smlouvu, která ukončuje čtrnáctiletý spor o prodej takzvané zdravé části Agrobanky americkému peněžnímu ústavu. Podle informací týdeníku EURO zaplatí GE Money Bank akcionářům Agrobanky celkem 800 milionů korun, Česká národní banka bude kapitalizovat pohledávky, které za Agrobankou má, a vzdá se svého podílu z vyplacené sumy. Akcionáři Agrobanky na oplátku stáhnou žaloby, jimiž mimo jiné blokovali zápis prodeje části podniku (tedy převzetí zdravé části Agrobanky společností GE) do obchodního rejstříku.
Z 800 milionů získá 175 milionů korun Sdružení menšinových podílníků Agrobanky a zbytek dostanou akcionáři Agrobanky, kteří ke smlouvě s GE Money Bank přistoupí. Akcionáři Agrobanky by měli dostat 15 procent nominální hodnoty akcií a podíl na jejím likvidačním zůstatku.

Všichni jsou spokojení Smlouvu podle informací týdeníku EURO schválila ve středu 30. června na svém mimořádném zasedání ČNB. „Česká národní banka standardně nezveřejňuje obsah jednání bankovní rady ani neinformuje o konání či nekonání jednání bankovní rady mimo pravidelný program, který je veřejně dostupný na internetových stránkách ČNB. Česká národní banka navíc není stranou jednání o možnosti nekonkurzního dokončení likvidace Agrobanky. Z tohoto důvodu ČNB postup jednání ani jejich možné výsledky nebo dopady nemůže a nebude komentovat,“ sdělil mluvčí centrální banky Marek Petruš.
Ředitel komunikace GE Money Bank Roman Frkous k uzavřené smlouvě prohlásil: „Jsme rádi, že jsme dosáhli smírné dohody o narovnání s akcionáři Agrobanky Praha, a. s. v likvidaci (AGBL). Dohoda je výhodná pro všechny zúčastněné strany a je dobrým řešením dlouholetých právních sporů.“
Předseda Sdružení menšinových akcionářů Agrobanky Jiří Kellner se k dohodě nevyjádřil. Jedním z akcionářů Agrobanky je i Pavel Tykač, jehož mluvčí Jan Chudomel ke smlouvě s GE Money Bank uvedl: „Je to dobrá zpráva pro několik tisíc akcionářů bývalé Agrobanky. Snad se jednou dočkáme i odhalení, proč musela Agrobanka skončit.“

Krátkodobý problém Po třech letech vyjednávání se podařilo uzavřít smlouvu, jejíž základní parametry byly dohodnuty již před více než třemi roky. V dubnu 2007, kdy hrozilo nebezpečí, že zbývající část Agrobanky skončí v konkurzu a že do konkurzní podstaty spadnou i aktiva GE Money Bank v České republice, si tehdejší guvernér ČNB Zdeněk Tůma pozval zástupce obou stran a přesvědčil je, že dohoda o nekonkurzním řešení bude výhodná pro všechny (viz EURO 15/2007).
Po celou dobu trvající nedůvěra mezi stranami se projevila v době projednávání a v konečném rozsahu smluvní dokumentace, takže jednání byla ukončena až po třech letech a smlouva se rozrostla téměř na 1000 stran. Náročná byla už jen samotná fyzická manipulace s 26 výtisky této smlouvy.
Celý spor začal v roce 1996, kdy ČNB uvalila nucenou správu na Agrobanku, kterou tehdy ovládali lidé a firmy kolem skupiny Motoinvest. Z Agrobanky poté ČNB oddělila zdravou část, kterou prodala společnosti GE. Akcionáři se proti tomuto vyvlastnění bránili soudními žalobami. Nucená správa, kterou centrální banka v roce 1996 řešila „krátkodobý problém likvidity Agrobanky“, stála Českou republiku již 42 miliard korun.
Uzavřená smlouva znamená pro GE Money Bank jistotu, že její nabytí českých aktiv už nebude moci být nikým zpochybnělo, a pro bývalé akcionáře Agrobanky částečnou finanční satisfakci. Ta hlavní případná satisfakce by ještě mohla přijít. Uzavřená smlouva totiž neukončuje žaloby, jež bývalí akcionáři Agrobanky podali na ČNB a jimiž se domáhají několikamiliardové náhrady škody, vzniklé údajně nesprávným úředním postupem při likvidaci Agrobanky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Seznam Email bude bezpečnější. Konečně přijde dvoufázové ověření
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít