DDT do tučňáků

16. května 2008, 20:37 - Martin Rychlík
16. května 2008, 20:37

V tajících ledovcích jsou zbytky toxických chemikálií

Že ledy tají, míněno v Antarktidě, už víme. A alespoň někteří to považují za příznaky, že v přírodě něco neklape. Nyní se otevírá další skříňka, trochu Pandořina. S užíváním insekticidů DDT (dichlordifenyltrichloretanů) se v masové míře přestalo již před dekádami, leč látky, jež byly objeveny roku 1874 a během 20. století zasáhly planetární ekosystémy, jsou dosud uloženy u ledu. Antarktického. Tající voda s DDT putuje do světa a postihuje tučňáky, uvádí se ve studii zveřejněné v časopise New Scientist. Dobrá zpráva: uvolňované objemy DDT nejsou nijak obrovské, jde o kila ročně.
„Nalezené stopové množství ptáky přímo neohrožuje, ale nálezy chemikálií jsou indicií, že se v důsledku změn klimatu dočkáme i rozmražení dalších škodlivin,“ říká oceánská bioložka Heidi Geiszová z Virginia Institute of Marine Science v americkém Gloucesteru. Právě ona měřila množství DDT obsaženého v tučňáčích tělech. Badatelka se obává téhož i v případě polychlorovaných bifenylů (PCB), jejichž výroba byla v roce 1984 zakázána i v Československu, neboť se potvrdil negativní vliv na lidské zdraví. Z ledovců by se ve větším množství mohly uvolnit i další jedy a chemikálie typu polybromovaných difenyléterů (PBDE), jež u lidí ovlivňují funkci hormonů a mohou narušit vývoj mozku. „DDT není jediným jedem, který tučňáci vstřebávají, a není ani tím nejhorším,“ říká Geiszová.
Popularizačním dílem upozorňujícím na hrozbu DDT pro živočišné druhy byl titul Ztichlé jaro (1962) od Rachel Carsonové, která drasticky popsala, jak užívání pesticidů a insekticidů v zemědělství nehubí pouze škodlivé druhy, ale zabíjí život obecně. DDT postupuje potravním řetězcem. Přestože byly závěry o škodlivosti zpochybňovány (zejména agrobyznysem), USA od užití těchto látek ustoupily v roce 1972 a Velká Británie se přidala o dvanáct let později. Některé země DDT stále ještě užívají v boji proti hmyzu přenášejícímu malárií a horečku dengue, ale celosvětové užití přípravku pokleslo ze 40 tisíc tun ročně na nynějších tisíc tun.

BOX:
(C6H4Cl)2CHCCl3 Název DDT je zkratkou formulace dichlordifenyltrichloretan; přesnější chemický název je: 1,1,1-trichloro-2,2-bis (p-chlorfenyl) ethan. Většina organických pesticidů jako DDT, dieldrin a dalších byla již v Evropě a USA zakázána, neboť jsou nebezpečné pro ekosystémy a podléhají zákazu dle Stockholmské úmluvy podepsané roku 2001.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít