David Marek: Nastává čas pustit ČNB pod nulu?

11. června 2013, 08:38 - David Marek
11. června 2013, 08:38

Inflace dále ztrácí na síle. V květnu se snížila až na 1,3 procenta, nižší byla naposledy před třemi roky. Za současnou inflací stojí v podstatě jen počasí a daně. První se podepsalo na cenách potravin, druhé zdražilo tabákové výrobky. Jinde převažuje jen mírná inflace, či dokonce deflace, tedy pokles cen. Například ceny telekomunikačních a poštovních služeb za poslední rok klesly skoro o desetinu.

Inflace je pro ekonoma něco jako zrcadlo. V jejím obraze lze hledat kontury vývoje reálné ekonomiky. Inflaci samozřejmě částečně ovlivňuje dění na trzích v zahraničí (ceny ropy a ropných produktů a kurz koruny určují ceny benzinu a nafty), počasí (které hraje klíčovou roli v cenách potravin) nebo vláda (regulace některých cen). A pokud tyto „vady“ na inflačním zrcadle zohledníme, zjistíme, že už čtyři roky je jádrová inflace záporná.

Je zřejmé, že riziko deflace je aktuálně v české ekonomice výraznější než riziko nadměrné inflace. Část deflace má na svědomí technologický pokrok a konkurenční boj. Příkladem je aktuální snižování cen mobilních telefonů a služeb operátorů. Nicméně klíčovou roli hraje vývoj domácí poptávky.

Řeknete si, co je špatného na klesajících cenách? Na první pohled nic. Pokud ovšem zároveň neklesají také mzdy a lidé a firmy neodkládají nákupy spotřebního zboží či investice v očekávání, že časem bude ještě levněji. Právě tak se roztáčí deflačně-recesní spirála, z jejíhož víru se již dlouhá dvě desetiletí marně snaží uniknout Japonsko.

Ostatně příklad země vycházejícího slunce je stále častěji zmiňován v souvislosti s řadou evropských ekonomik. Proces dezinflace je patrný ve většině Evropy. Z 27 zemí EU se za poslední rok inflace snížila ve 25 z nich. Zvýšila se pouze v Rumunsku, v Nizozemsku stagnuje. Ve 23 zemích EU je nyní inflace pod dvěma procenty. Právě dvouprocentní roční růst cen je nejčastěji považován za normální zdravou úroveň, a tvoří proto inflační cíl ECB i ČNB.

Ale zpět do české ekonomiky. Pohled napříč inflačními statistikami nabízí jednoznačný obraz: výrazná dezinflace na úrovni indexu spotřebitelských cen a měnově politické inflace, dlouhodobá deflace v jádrovém cenovém indexu. Inflace podobně jako HDP klesla pod většinu odhadů a naznačuje, že dno recese bude zřejmě o kus níže, než se předpokládalo.

Za této situace je obrat měnové politiky stále v nedohlednu. Naopak lze uvažovat o dalším uvolnění měnových podmínek.

Možná by bylo vhodné usilovat o odstranění legislativních překážek bránících snížení diskontní úrokové sazby a hlavní repo sazby ČNB mírně pod nulu, než se pouštět do přímých devizových intervencí. Naše centrální banka je výrazně nezávislá, poněkud paradoxně ale nyní otěže měnové politiky částečně drží i vláda a parlament.


Čtěte také:

Zdražují zejména potraviny, inflace přesto roste nejpomaleji za tři roky

Singer: ČNB je připravena použít devizové intervence

OECD přináší chmurné výhledy. Česká ekonomika klesne o procento k


Autor je hlavním ekonomem Patria Finance

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít