David Klimeš: Už víme, jak v Řecku ne. Ale jak ano?

10. června 2013, 08:49 - David Klimeš
10. června 2013, 08:49

Mezinárodní měnový fond (MMF) léta Řekům tvrdí: pomáháme vám. A nyní jim najednou řekne: pomáháme vám leda tak do hrobu. Bod za upřímnost a minus bod za nepochopitelné načasování. Hodnotící zpráva o záchraně Řecka v režii MMF, Evropské unie a Evropské centrální banky (ECB) jen říká, co je všem dávno jasné – tvrdé úspory plus pevný kurz měny se rovná dramatický hospodářský propad do dluhové spirály.

Spíše to vypadá, že MMF se rozhodl jako první z nešťastné trojky zachraňovatelů umýt si nad nevydařenou resuscitací Řecka ruce.

Zpráva MMF ale není jen určená pokažené minulosti. Z kritiky „významných selhání“ je i aktuální politická munice. Řekové hned chtějí v aktuálních jednáních s trojkou MMF, EU a ECB odklad dalších tvrdých reforem. Pokud ovšem bouře okolo jedné zprávy skončí jen tím, že Řekové rezignují na reformy a trojka z pocitu viny to bude přehlížet, pak si MMF mohl svou dávku upřímnosti raději odpustit. Pokud se v Řecku řekne, že takto už ne, musí se přece jasně říct i jak dál. A to nevíme.

Největším poučením z dosavadního průběhu reforem je fakt, že Řecko je Řeckem. Není Argentinou z roku 2001, jak si mnozí v roce 2010 mysleli. Může sice krutě seškrtat výdaje, ale nemůže opustit pevný kurz eura. Není ani zemí Spojených států evropských, jak se domnívali jiní. Kalifornii nakonec vždy podrží federální rozpočet USA, zato tříletý řecký vabank ukázal, že Němci v EU nezaplatí cokoli.

A Řecko není ani Lotyšskem, které během krize udrželo pevný kurz s eurem za cenu bolestné vnitřní devalvace. Řecko je prostě Řeckem, což si autor těchto řádek ověřil na vlastní oči, když po všech vlnách propouštění státních zaměstnanců jel autobusem, kde řidič řídí, ale neprodává lístky, protože to je práce kolegy. Či kde vstup, do hradu musí v budce prodávat dva Řekové.

Jak nyní dál? MMF si bere ponaučení, že příště už nebude podhodnocovat dopady škrtů. To Řecku s asi 160procentním dluhem v poměru k HDP moc nepomůže. MMF, EU a ECB by měly Aténám vzkázat, co vlastně mají dělat: buď pokračovat ve vyjetých kolejích, jako by žádné zprávy MMF nebylo, nebo začít řecký malér skutečně řešit. Pokud vystoupení z eura nepřipadá v úvahu, pak zbývá řízené seškrtátní nesplatitelného dluhu, tentokrát nejen od soukromých věřitelů, ale i od evropských vlád. To je ovšem tabu, především pro Německo.

Řekové nemohou doufat, že odpověď jak dál dostanou během dnů. Ale po podzimních volbách v Německu by staronová kancléřka Angela Merkelová měla zprávu MMF dostat znovu na stůl a konečně rozhodnout, jak udělat z Řecka opět udržitelný stát.


Čtěte také:

Brusel neuznává zprávu MMF k Řecku

„Pomoc Řecku se nám nepovedla,“ sype si MMF popel na hlavu

Řecko zachráněno? Pochybují zřejmě i sami věřitelé


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Neodolatelně lákavá nabídka pro dealery VW a Škoda? Hyundai…
Bateriová revoluce: Toshiba má akumulátor, který se nabije za šest minut
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Technologie
O2 kvůli konci roamingu v EU nevykrvácelo. Naopak zvyšuje zisk
Adware a Defender zpomalí váš počítač nejvíce, Eset a F Secure naopak nejméně
Nákupní tip: Čtečka Kindle Paperwhite je dnes o 800 Kč levnější
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít