David Klimeš: Švýcarská lekce pro Tomia Okamuru

11. února 2014, 07:18 - David Klimeš
11. února 2014, 07:18

Není to tak dávno, co Švýcaři udivili Evropu tím, jak málo se chytají populismu. Na obou stranách oceánu panovala snaha legislativně osekávat vysokým manažerům platy. Švýcaři v listopadu hlasovali v referendu o návrhu, aby nejvyšší manažeři pobírali maximálně dvanáctinásobek platu nejhůře placeného zaměstnance ve firmě. Odmítli.

Na to si ale nikdo po víkendovém referendu o omezení imigrace nevzpomene, protože Švýcaři se celkem nepochopitelně vyslovili pro faktické zavedení obchodních bariér s Evropskou unií. Ať už ale Švýcarům tleskáme, nebo je nechápeme, jejich přímá demokracie je funkční. Což se rozhodně nedá říci o populistických nápadech tuzemských propagátorů té nejpřímější z přímých demokracií.

Když přede dvěma týdny Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury předkládal Poslanecké sněmovně zákon o obecném referendu, předseda strany prohlásil, že „občané mají právo hlasovat o čemkoli“, pokud to neodporuje ústavě. Z takového prohlášení by ale zesinali i ti nejpopulističtější švýcarští politici. Právě proto, aby se z přímé demokracie nestala přímá revoluce, jsou švýcarská referenda postavena na dvou základních premisách – musí se hlasovat o zákonu už schváleném a referendum nesmějí navrhovat samotní zákonodárci. Okamurovi, který postavil svou politickou kariéru na parodování knihy ekonoma Pavla Kohouta Úsvit, to však nic neříká. Lidé by podle něj měli v referendu zákony „prosadit, upravit i zablokovat“. Referenda by pak mohlo navrhovat také 50 poslanců či 31 senátorů. Takže pokud se Okamurovi něco nepodaří prosadit ve sněmovně, může to ještě zkusit s partou poslanců v referendu.

Daleko od představ Tomia Okamury

Ne, to opravdu není ta pravá inspirace Švýcarskem. Švýcaři nemají žádné jedno okamurovské referendum, ale hned několik typů. Musí se například povinně hlasovat o změnách ústavy. Na žádost 50 tisíc lidí také o obyčejných zákonech schválených parlamentem. O víkendu však Švýcaři hlasovali ještě o něčem jiném – o lidové iniciativě, v jejímž rámci musí 100 tisíc lidí za rok a půl zažádat o změnu ústavy. To se nečekaně podařilo, ale žádný nový paragraf z toho stejně není. Ve švýcarském systému jsou proti „vzpouře davů“ totiž i další pojistky. Nový návrh teprve během tří let připraví vláda. Málo se také ví, že vláda může přichystat i mírnější verzi změny, a snížit tak šanci na přijetí původního požadavku v referendu.

To vše je ale zjevně pod Okamurovu rozlišovací schopnost. Jak sám říká, občané by měli rozhodovat „v podstatě o čemkoli“. Tak s tímto názorem ať rozhodně nejezdí do Švýcarska.

Nebo ať jede, ale urychleně také tam založí švýcarskou pobočku Úsvitu přímé demokracie. Protože tamní systém ústavních brzd a vyvažování má do Okamurova revolučního snu hodně daleko.


Čtěte také:

Odhlasováno. Švýcaři se vyslovili pro omezení přistěhovalectví

Švýcaři odmítli rovnostářství, zklamali socialisty ve světě

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít