David Klimeš: Státní maturita uléhá do rakve

27. září 2012, 08:43 - David Klimeš
27. září 2012, 08:43

Ministr školství Petr Fiala předstoupil včera před poslance s pozoruhodnou tezí: Chci, abyste mi zásadně změnili státní maturity, ale nebojte se – není to žádná nová koncepce. To samozřejmě není pravda. Rezignace na těžší a lehčí úroveň maturity je ranou do týla celé původní myšlence státem garantované zkoušky dospělosti.

Bez těžší verze už nikdy nebude možné přesvědčit vysoké školy, aby státní maturitu braly v potaz třeba u přijímaček. Ano, od roku 2015 se má maturitám zase vdechnout nový život. Ale každému je snad jasné, že když si nyní státní zkouška na chvíli lehne do rakve, už se z ní nikdy nezvedne.

Ministr Fiala se diplomaticky snažil získat u poslanců všech politických barev podporu prohlášením, že „ve státních maturitách zachovává vše, co se osvědčilo, s čím žádný problém nebyl, a naopak odstraňuje to, kde došlo k chybnému provedení“. To ale přece nejde. Státní maturita, jakkoli špatně realizovaná, má smysl jen jako celek. Za půldruhé miliardy měl mít stát jasné srovnání učebních standardů ve školách a lepší studenti šanci proplout s dobrými známkami bezbolestně do prvního ročníku vysoké školy.

Asi nejlépe současný stav státní maturity zhodnotil poslanec Pavel Bém: „My politici si čas od času vymyslíme nějaký projekt a v zájmu pachatelství dobra nastartujeme nějaký proces, na jehož konci vlastně spláčeme nad výdělkem a jsme konfrontováni s desítkami problémů.“ Možná v duchu myslel na svou Opencard, ale na maturity jeho slova sedí také.

Projekt se nepovedl, a tak místo nápravy rezignujeme na základní myšlenku. V případě maturit je to právě rozlišení ve dvou úrovních. Argument, že těžší variantu si stejně vybírá jen málo žáků, neobstojí. Právě těch pár mělo mít otevřenou cestu na vysokou školu a svým příkladem táhnout ostatní, aby si laťku nasadili výš.

Aktuální změnou se české státní maturity začínají velmi podobat těm slovenským. Také tam se politici kdysi ulekli, že nová maturita nechává propadnout příliš mnoho žáků. Proto stejně jako nyní u nás zrušili dva stupně obtížnosti a maturitu opět bez problému složí drtivá většina slovenských teenagerů. Úmysl zlepšit kvalitu středních škol postupným zvyšování maturitní laťky se vytratil. Česko nyní slovenskou cestu s několikaletým zpožděním následuje.


Čtěte také:

Maturity mají mít jednu úroveň, povinné předměty zůstanou dva

Maturity budou od příštího roku zase jenom jedny

Josef Dobeš, mi(ni)str průšvihů odchází


Politici nemají po kiksech se spuštěním maturity dost odvahy si svůj původní koncept obhájit, byť předtím do něj neohroženě nacpali půldruhé miliardy. Na původní smysl státních maturit tak můžeme jen vzpomínat. Zbývá jen tlačit na politiky, abychom za slovenskou verzi maturity platili také slovenskou cenu. Tamní projekt státních zkoušek dospělosti stál mnohonásobně méně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít