David Klimeš: Rozpočet, který nemůže skončit dobře

31. října 2012, 07:54 - David Klimeš
31. října 2012, 07:54

O dlouholetém náměstkovi a později i ministrovi financí Eduardu Janotovi se vědělo, že dokáže spočítat jakýkoli rozpočet a nerozhodí ho ani sebebizarnější přání levicových či pravicových šéfů státní kasy. Ale při tom, co nyní předvádí ODS, by asi i Janota blahé paměti musel hodit ručník do ringu, kdyby se toho dožil.

Miroslav Kalousek stojí před nejtěžším úkolem, jaký kdy český ministr financí dostal. Nejenže musí znovu přepracovávat rozpočet dle platné legislativy a brutálně škrtat desítky miliard plánovaných výdajů. Po odsunu sněmovního hlasování o konsolidačním balíčku za víkendový kongres ODS navíc vůbec netuší, s čím mu na poslední chvíli poslanci do psaní rozpočtu vpadnou. Proměnných je příliš mnoho, jedinou smutnou jistotou je stagnace ekonomiky.

Až dosud mohl premiér Petr Nečas požadovat po voličích, aby pečlivě rozlišovali mezi jeho odpovědnou většinou v ODS a několika rebely, kteří si chtějí užít pár minut slávy. Nyní toto právo ztratil. Je předsedou strany, která prošvihla nejzazší termín, do nějž se měla jednotně shodnout na nové daňové legislativě, aby ji mohla sněmovna schválit a ministr financí započítat do nového návrhu rozpočtu.

V této chvíli už detailní rozlišování uvnitř ODS není důležité. Prostou pravdou zůstává, že v mnoha evropských zemích pravicové vlády na poslední chvíli dokázaly přimět odbojné poslance k hlasování pro dílčí zvyšování daní. V Česku to Petr Nečas nezvládl a dopustil, aby daně posloužily k vnitrostranickému volebnímu boji na nadcházejícím kongresu.

Není vyloučeno, že až se modří kluci na kongresu dosyta porvou, poslanci ODS budou schopni zaujmout společný názor. Ale to už bude pozdě. Ministr Kalousek nyní píše rozpočet na platnou legislativu, tedy 17,5procentní DPH od Nového roku, bez příjmů z daňového balíčku.

To znamená dvacetimiliardové škrty, zhoršení makroekonomického výhledu si pak vyžádá dalších zhruba deset miliard. Je jistě možné, že se na poslední chvíli ze zpropadeného balíčku něco do rozpočtu přisype, ale už nyní se pohybujeme v tak hrozivém rozpětí možných příjmů, výdajů a daňových sazeb, že to nemůže skončit dobře.

Spotřebitelský apetit se dále přidusí stále reálnější vidinou sjednocené DPH a důchodci či živnostníci se hned tak nedopočítají svých příjmů a výdajů. Neschválený rozpočet zablokuje i tvorbu rozpočtů obcí a krajů, které vůbec netuší, kolik mohou vybrat ze sdílených daní.


Čtěte také:

Česko čeká slabý rok, promítne se to i do rozpočtu

Zvýšení DPH? Dopady může Česko zkoumat na Španělsku

Sněmovna vrátila rozpočet, Kalousek má měsíc na jeho přepracování


To je ekonomická stránka věci. O té politické raději ani nepřemýšlejme, protože bychom před sebou tušili jen vládu v demisi a možná i repete rozpočtového provizoria, které naposledy v roce 2000 vedlo k tolerančnímu patentu – dosud nejhrůznějšímu popření úloh vlády a opozice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít