David Klimeš: Pospíšil se musí rozhodnout. Ještě výš?

06. listopadu 2012, 08:18 - David Klimeš
06. listopadu 2012, 08:18

Kongres ODS skončil nemastně neslaně a mnoho důležitých otázek zůstalo bez odpovědi. Především osud vlády. Ale to není jediný příběh, který by ODS měla dopovědět. Uvnitř strany nyní musí zvážit své další kroky nejúspěšnější z místopředsedů Jiří Pospíšil. Ten ve volbě trumfl svými 454 hlasy předsedu Petra Nečase i prvního místopředsedu Martina Kubu.

Ohne exministr spravedlnosti záda a bude pokorně sloužit Nečasovi, který jej vyhodil z vlády a o němž si Pospíšil myslí, že vede stranu špatným směrem? Anebo si vybuduje takovou pozici, aby na dalším kongresu převzal otěže strany?

Jisté je nyní jedno. Pospíšilovi nelze věřit ani slovo. Ještě před týdnem hovořil o tom, že za ta léta v politice už všeho dosáhl a jde raději spravovat pro Medu Mládkovou Muzeum Kampa. To tvrdil i poté, co jako jediný z modrých lídrů přivedl ODS ve svém Plzeňském kraji k vítězství v krajských volbách.

Jenže po kongresu je vše jinak. Místo obrazů Františka Kupky chce najednou oprašovat jednotlivá regionální sdružení ODS. To je trochu úsměvné. Za svého dosavadního místopředsednictví tento distingovaný ministr dělal ledacos, ale nikdy nevysedával s krajskými lídry nad otázkou, jak zabodovat v Horní Dolní. Vše dával své ministerské práci a o vliv ve straně se mu staral plzeňský kmotr Roman Jurečko.

Pozorovatel se tak těžko ubrání dojmu, že se nyní Pospíšil rozhodl vybudovat si silné zázemí i jinde než jen v Plzni a nynější velkou, ale nestálou podporu přetavit do pevného bloku podporovatelů z jednotlivých regionů.

Jestli už Pospíšil dospěl k názoru, že u místopředsednického křesla jeho výstup v ODS neskončí, jde na to chytře. Hlásí se totiž také o ideovou práci se stranickými odbornými komisemi. Že dnešní ODS je bez myšlenky, není žádné tajemství – stačilo se podívat na kongres. Pospíšil by tedy zřejmě rád stranu ideově resuscitoval, jak se to v letech 2003 a 2004 povedlo Mirku Topolánkovi se sérií programových dokumentů Modrá šance. Ta mu dala punc politika, který ví, co chce dělat, až bude u moci.

Zároveň však Pospíšil ostentativně popírá, že by chtěl vyjednávat s poslaneckými rebely, na kterých nyní visí osud vlády. Tohoto černého Petra by s radostí přenechal Nečasovi a Kubovi.


Čtěte také:

Nečas místo v čele ODS ustál, rozkol strany ale kongres nevyřešil

Vítězná ODS bude v Plzeňském kraji zřejmě v opozici

Jiří Pospíšil: Moje kandidatura na hejtmana není žádná bokovka


Pospíšil se tak zjevně jako jediný z nového vedení ODS dívá do budoucna. Nečas skončí s touto vládou. Regionální bossové Kuba a Pavel Blažek mají příliš temnou minulost, aby oslovili většinu spolustraníků. Miroslava Němcová zažívá ústup ze slávy a Tomáš Chalupa se jeví ve vedení jen jako špatný vtip. Zbývá právě jen Pospíšil, kterého po vyhazovu z vlády chřadnoucí kabinet už nijak nezajímá. Možná by ale po pár letech v opozici (asi už nevyhnutelných) rád sestavoval další modrou vládu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít