David Klimeš: Pomoc, která zatím nic neznamená

11. července 2012, 08:03 - David Klimeš
11. července 2012, 08:03

Madrid a Brusel jako by se předháněly, kdo strčí hlavu hlouběji do písku před španělskou bankovní krizí. Španělský kabinet Mariana Rajoye vydal 60stránkové hodnocení své půlroční vlády, kde ovšem není ani slovo o znárodnění čtvrté největší španělské banky Bankia či o záchraně z EU.

V Bruselu, kde se scházejí ti, kdo vše nakonec budou nejspíše platit, jsou zdánlivě realističtější: ze zamýšlených asi 100 miliard eur pošlou španělským bankám rovnou 30 miliard. Raději platit než nechat padnout čtvrtou největší unijní ekonomiku.

To je ale jen letmé čtení situace. I v Bruselu totiž ministři financí úspěšně kličkují před zásadními otázkami: Kdo vlastně bude řídit záchranu španělských bank? Jak bude vedle rekapitalizace vypadat léčebná kúra? A pokud španělské dobrodružství zkrachuje, dostanou se ke svým půjčkám evropské věřitelské státy jako první? Dokud nejsou známy odpovědi na tyto otázky, číslo nic neznamená.

Ďábelských detailů je v usnesení ministrů eurozóny více než dost. Pomoc z trvalého záchranného fondu eurozóny ESM bude proudit přímo do bank, jakmile vznikne „efektivní jednotný systém supervize“. Ten tu zatím rozhodně není, a tak lze jen odhadovat, kdo bude španělské banky fakticky úkolovat. I proto si španělský list El País na titulní stránce všímá ani ne tak samotné pomoci, jako varovného faktu, že z vedení Evropské centrální banky vypadl jediný španělský zástupce.

Další neznámou jsou samotné reformy, které má španělský finanční sektor podstoupit. Sami Španělé se totiž už čtyři roky snaží o dílčí rekapitalizace malých bank, takzvaných cajas, a jejich slučování. Víme, jak to dopadlo: stát musel sanovat Bankii 23,5 miliardy eur. Co vymyslí bruselští emisaři nového? Speciální „špatnou banku“, kam se budou odkládat bezcenné cenné papíry kryté nedostavěnými nemovitostmi? Nevíme.

A nakonec není vůbec jasné, kdo nebezpečnou bankovní koridu případně zaplatí, pokud jí Španělsko nezvládne prokličkovat. Usnesení ministrů financí hovoří jasně, že peníze z ESM nepožadují senioritu. Přeloženo do češtiny, až se po bankrotech budou umořovat dluhy, ESM nebude první v řadě.


Čtěte také:

Německý soud brzdí vznik fondu ESM

Španělsko pro své banky dostane 30 miliard eur

Španělsko přesune toxická aktiva do jedné "špatné" banky


Ovšem německý ministr financí mluví zcela opačně – závazky za půjčky v konečném důsledku nese jen Španělsko. Tak jak? Je to hot, nebo čehý socializaci dluhů?Rizikové přirážky na španělských dluhopisech ukazují, že žonglování s miliardami už nikoho nezajímá. Je potřeba si jasně vybrat: chceme zde evropskou verzi amerického programu TARP, který bude vykupovat problémové finanční instituce a tvrdě v nich vládnout? Nebo Španělsku půjčíme, ale až zkrachuje, tak si vše zase vybereme jako první na řadě? Nic mezi tím už na výběr není.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít