David Klimeš: Není sto miliard jako sto miliard

01. dubna 2014, 07:08 - David Klimeš
01. dubna 2014, 07:08

Sto miliard korun je pěkné kulaté číslo. O této psychologické hranici schodku státních financí jsme slyšeli už mnohokrát, ale pokaždé to znamenalo něco jiného. V únoru 2009 tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek varoval, že schodek státního rozpočtu pokoří sto miliard. Realitou byla sekyra ve výši 192 miliard.

Týž ministr přísahal na sto miliard i v Nečasově vládě. A v roce 2012 za cenu značných škrtů v investicích státu tuto přísahu skutečně naplnil. Nyní tuto metu oprašuje současný ministr financí Andrej Babiš. A zase je to jiný příběh. Babišův stomiliardový schodek bude pravděpodobně kočkopsem, který uspokojí socialistické požadavky tím, že vysaje zisky ze společnosti ČEZ a ostatních státních firem. Což nakonec nemusí dopadnout vůbec dobře.

Místo letošního schodku 112 miliard schváleného ještě Rusnokovou vládou chce Babiš vrátit deficit pod tři procenta HDP, což nyní znamená právě podkročit hranici sto miliard. Jenže něco takového je v ostrém protikladu s vládním prohlášením. Rušení zdravotnických poplatků, snížení DPH, vyšší investice státu, nic z toho se nerýmuje s úsporami v řádu miliard korun. O tolik zase česká ekonomika neporoste. Ano, jistě bude líp, až Babiš zastaví neustále omílané rozkrádání státu. Ale tento bohulibý krok se určitě nestihne výrazněji projevit v rozpočtu na rok 2015.

Lepení slibů financemi ze státních firem?

Babišovi proto zbývá jediné – najít nové zdroje příjmů. A vzhledem k tomu, že on sám se pasoval na hlavní koaliční překážku zvyšování daní, mnoho možností mu nezbývá. Babiš je ale neuvěřitelně kreativní manažer, o tom nepochybují ani jeho odpůrci. Už v lednu překvapil, když vypustil balonek, že se v České národní bance válí 350 miliard korun. Zděšená banka hledala, ale žádné takové prostředky nenašla. Loňský zisk 73 miliard byl sice hezký, ale okamžitě padl na umoření kumulované ztráty z předchozích let.

Babiš se musí poohlédnout jinde. A oko mu spočine na státních a polostátních podnicích. Po změně zákona o státním podniku Lesy ČR letos poprvé poslaly do státní kasy šest miliard. A Babiš jistě bude chtít dřevařskými penězi lepit sliby Bohuslava Sobotky i nadále. Podobným příběhem je pak dojení společnosti ČEZ. Babiš chce až stoprocentní dividendu, což by mohlo pro stát znamenat výnos až o deset miliard vyšší než v loňském roce. A královský dárek drobným akcionářům.

Řečeno nejslavnější větou Vladimíra Špidly, zdroje tu jsou. Ale Babišovo vyškrabávání miliard ze všech koutů eráru je také mimořádně nebezpečnou hrou. Vysávat ČEZ či Lesy ČR, když jim klesá zisk, je třeba velmi uvážlivě a ekonomicky smysluplně. Nejhorším koncem by byl rozhazovačný rozpočet, jehož schodek sice opticky skončí pod hranicí sta miliard, ale zbudou po něm vyluxované státní a polostátní firmy, které nebudou mít korunu na investice.


Čtěte také:

Loňský deficit klesl oproti plánu na 81 miliard, pomohl lepší výběr DPH

Rozpočet příští rok dosáhne schodku 100 miliard, počítá Babiš

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít