David Klimeš: Může jih utéci před runem na banky?

12. června 2012, 08:12 - David Klimeš
12. června 2012, 08:12

Když se řekne run na banky, představíme si většinou masu lidí tlačících se k přepážce, aby zachránili své úspory. Ne vždy to ale probíhá jako v červnu 2000 v české IPB či v září 2007 v britské Northern Rock. V jižní Evropě jsme svědky sice pomalého, ale zato neustálého vybírání úspor z domácích rizikových ústavů a vyvádění peněz do bezpečnějších bank či za hranice.

Zda je možné tuto situaci dlouhodobě zvládnout, uvidíme možná už během pár dnů. Pokud se Řekové ve volbách přikloní k vládě zaměřené proti úsporám a pokud především Španělsko nezvládne přesvědčit trhy a občany, že jejich vklady jsou po oznámení pomoci bankám v bezpečí, jihoevropský run se značně zrychlí. A dostane se do akutní fáze, na kterou dnes Evropa nemá lék.

Španělská novinka v evropské dluhové tragédii spočívá v cílené sanaci bank, nikoli celého státu. Aby ale něco takového bylo úspěšné, musí Španělsko přesvědčit své obyvatele, že mají ponechat své vklady v bankách, které se potýkají s nedostatečnou kapitálovou přiměřeností. Jenže jaká je realita? Podle španělské centrální banky odteklo ze země jen v květnu 66 miliard eur, což je nejvíce od roku 1990. Raději ani nepřipomínejme příklad Řecka, odkud za dva roky odplynula už celá čtvrtina vkladů.

Španělé věřili vládě, že konsolidací malých cajas vyřeší problém. Jenže znárodnění vzniklého slepence jménem Bankia ukázalo, že tomu tak není. Navíc na bankovním trhu se velké banky Santander a BBVA snaží královským úročením vkladů nalákat klienty ohrožených cajas. To samozřejmě situaci malých bank jen zhoršuje. Vyvádění vkladů do zahraničí či alespoň do bezpečnějších bank tak vytváří kritickou situaci, v níž stačí už opravdu málo. Ať už zvítězí „faktor strachu“ či „dominový efekt“, příští týden může být u bankovních přepážek ve Španělsku (i jinde v jižní Evropě) pořádně těsno.

Řešení problému existuje. Ale je velmi nevábné. Celoevropský systém pojištění vkladů propaguje už nějaký čas Evropská komise i některé státy. Německo je ale logicky proti: byla by to vlastně fiskální unie, která vlezla do EU oknem. Navíc německý ústavní soud by mohl celý systém shledat protiústavním.


Čtěte také:

Španělé prý masivně vybírají vklady z Bankie, vláda to popírá

Moody's srazila rating španělských bank - i Banco Santander

Maďarsko se potýká s rekordními bankroty


Jenže nechat Španělsko osudu nelze. Španělský fond pojištění vkladů by v případě runu zdaleka neuspokojil všechny. A krach španělského bankovního systému by se zase skrze zahraniční expozice bank přelil především do Británie, Francie a Německa. Španělský bankovní trh je prostě „too big to fail“. Snad přislíbená pomoc z eurozóny bude stačit. Ale pokud ne, tak jediným dalším rychlým lékem je právě celoevropský systém pojištění vkladů. Ten však, místo aby byl připraven jako poslední záchrana, ještě málem není ani na papíře.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít