David Klimeš: Imunita padne. Chuť soudit snad také

13. července 2012, 07:53 - David Klimeš
13. července 2012, 07:53

Vlasta Parkanová vydána, doživotní imunita zákonodárců mele z posledního, nevábný příběh o 17 let trvající snaze omezit privilegium zákonodárců končí. Omyl. To je jen první zdání. Debata o vydání Parkanové jasně ukázala, že omezení samotné imunity není jediným problémem. Mnozí poslanci předvedli, že naprosto nechápou svoji roli v posuzování, zda kolegu či kolegyni vydat, nebo nevydat trestnímu řízení. A tohoto problému se schválením nejnovějšího návrhu na omezení imunity nijak nezbaví.

Omezení imunity na dobu výkonu mandátu totiž nijak nevyvrátí mýlku mnoha poslanců, že mandátové a imunitní výbory obou komor parlamentu mají suplovat nezávislé policejní vyšetřovatele a plénum zákonodárců pak nezávislý soud.

Přestože česká Poslanecká sněmovna již nemálo svých členů justici vydala, nikdy to nebylo srovnatelné se současnou kauzou exministryně obrany. Na rozdíl od mnoha jiných obviněných poslanců (naposledy Davida Ratha) nezvolila Parkanová obecnou obhajobu a útok proti zpolitizované policii a justici. Jen detailně upozornila na chyby policie a v podstatě nabídla poslancům roli soudců ve svém případu.

Pozoruhodný výkon předvedl Miroslav Kalousek. U jeho emotivního hájení kolegyně nejde o formu, ale o obsah. Nesmyslně srovnal dnešní imunitu zákonodárců s výdobytkem soudců na stálost jejich platů jako podmínky jejich nezávislosti. A dále imunitu vyložil ne jako ochranný prostředek před politickou zvůlí exekutivy, ale jako krytí před jakýmkoli obviněním i od apolitického policisty. Dále tento koncept „poslanec–soudce“ rozvinul Kalouskův kolega Stanislav Polčák. Z poslanců by rovnou udělal plnohodnotný soud, který by prý měl studovat detaily justičních kauz jiných politiků a ještě by požadoval povinné vyjadřování dozorujícího státního zástupce k případu před samotným hlasováním.


Čtěte také:

Kalousek: Jestli Parkanovou vydáte, můžeme imunitu rovnou zrušit

Poslanci po mnohahodinovém jednání vydali Parkanovou


Toto uvažování je pro imunitní systém parlamentu mnohem nebezpečnější než obyčejná politizace případu, jakou předvedl s grácií sobě vlastní Jiří Paroubek. Ten pochválil Kalouska, že takto se má poslanec bít za svou kolegyni, ať už je pravda jakákoli. I po pravděpodobném omezení imunity se budou jistě zákonodárci dál potýkat s žádostmi policie o vydání svých kolegů. A v té chvíli by jim mělo být po případu Parkanové jasné jedno: pokud nemám vážné indicie o politickém honu na poslance, musím ho ke stíhání vydat, i kdyby se policejní žádost zdála sebeslabší. Přehmat policie má napravit nezávislá justice, nikoli samozvaný soudní tribunál amatérských soudců ve sněmovně, kteří se budou probírat jednotlivými judikáty a vyslýchat dozorujícího státního zástupce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít