David Klimeš: Francouzská touha – udanit se k smrti

26. února 2013, 08:16 - David Klimeš
26. února 2013, 08:16

Vzpomínáte na všelijaké nápady, jak dát do latě ekonomiky zemí EU? Díky Francii nyní zjistíme, zda všechny ty evropské „semestry“, „sixpacky“, „twopacky“ a „fiskální kompakty“ vůbec k něčemu jsou.

O víkendu francouzský prezident François Hollande prohlásil, že už žádná další úsporná opatření neplánuje, a země tudíž výrazně překročí plánovaný deficit. Problémem není ani tak samotné nesplnění slíbeného cíle; zpomalení, až zastavení ekonomického růstu ve Francii nikdo nemůže popřít. Problémem je, že Francie kromě zvyšování daní prakticky s žádnými reformami ani nezačala. Jestliže Hollande Francouzům oznamuje, že už trpěli hodně, tak zapomíná dodat, že trpěli neskonale méně než takřka všechny ostatní státy eurozóny podstupující nemilosrdnou fiskální konsolidaci.

Brusel nyní zvažuje, zda povolit Francii roční odklad pro splnění rozpočtového cíle. Souhlas je na místě. Ale musí být doplněn tvrdými podmínkami, které lze jednoduše shrnout do jedné věty: Začněte už něco dělat.

Každý asi pochopí, že se socialista Hollande nemohl stát přes noc fiskálním jestřábem. Také mu po zvolení prezidentem nikdo moc nevyčítal volební dárečky od opětovného snížení věku pro odchod do důchodu po zastropování cen paliv. Ani zvyšování daní nepřekvapilo, byť 75procentní daň z příjmu pro bohaté byla populistickou šíleností. Ale Hollande už asi půl roku nedělá nic a žije v iluzi, že si zvyšováním daní koupil čas.

Nyní je jasné, že oddechový čas jen promarnil. Ekonomice reálně hrozí recese a místo pobídek k podnikání Hollande jen daní a daní. A to je chyba. I kdyby v Elysejském paláci seděl komunista, musí vědět, že veřejné výdaje nesmějí tvořit 56 procent ročního HDP. Hollande ale místo zmenšení státu najímá ke dvěma milionům státních zaměstnanců dalších 70 tisíc učitelů a policistů, které už ale nemá kdo živit. A trestuhodně odsouvaná reforma trhu práce žene nezaměstnanost k výšinám nevídaným už celé dekády.

Přitom na podzim přišel levici blízký průmyslník Louis Gallois se smysluplným plánem snížit zásadně během dvou let náklady na práci a odpovídajícím způsobem snížit výdaje státu. Ač si od Galloise studii objednala sama vláda, prakticky ji zahodila do koše. Přerod Hollanda ve francouzského Gerharda Schrödera, který kdysi, ač levičák, odvážně reformoval německý trh práce, se nekoná. Místo toho už francouzský tisk oznamuje, že se Hollandova administrativa chystá příští rok opět zdvihat daně.

Evropská komise může reagovat jediným způsobem: Ano, snižujte deficit pomaleji. Ale chceme vidět do roka a do dne pružnější pracovní trh, menší podíl veřejných výdajů na HDP a snížení nákladů na práci. Vaší touze udanit se k smrti nemůžeme jen přihlížet.


Čtěte také:

Francie letos šetřit nebude, nechá to na příští rok

David Klimeš: Rovný a rovnější

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít