David Klimeš: Europakt je riskantní politické beranidlo

01. února 2013, 08:58 - David Klimeš
01. února 2013, 08:58

Až dosud měla debata o přijetí fiskálního paktu jen dvě roviny – zahraničněpolitickou a ekonomickou. Po ultimátu TOP 09 vůči ODS však přibyla další – populistická. Ať už si o fiskálním paktu myslíme cokoli, politický souboj o jeho přijetí by se měl odehrávat jen v prvních dvou rovinách. Jakmile z něj Miroslav Kalousek udělá beranidlo, jímž se za každou cenu bude chtít vlámat do rozpadající se pevnosti dosud nejsilnější pravicové strany, těžce na to doplatí celá republika.

V TOP 09 po nečekané vlně podpory pro prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga dobře vytušili, že je čas nahradit okopávání kotníků ODS poslední tvrdou ranou z milosti a zmocnit se definitivně postavení nejsilnější české pravicové strany. Účel jistě světí prostředky, ale poslední Kalouskův výpad prostě posvětit nejde. Podle ministra financí se musí schválit europakt, protože jde fakticky o měkčí pravidla, než jaká jsou v uvažované české finanční ústavě. Řečeno po schwarzenbergovsku – to je s odpuštěním blbost.

Česká finanční ústava cílí prioritně na celkovou výši dluhu. Tu by vláda chtěla na 45procentním limitu k HDP (u nějž už jsme velmi blízko), opozice si však chce nechat nějaké drobné na předvolební sliby, takže pod 50 procenty limit v ústavním zákoně nečekejme. S největší pravděpodobností tak čeští zákonodárci schválí zákon, který se bude tvářit nesmlouvavě, ale kde si politici nechají ještě nějakých dvě stě miliard ke spokojenému prošustrování, než se vůbec dostaneme ke stropu zadlužení.

Proti tomu evropský fiskální pakt kouše okamžitě, jakmile rozpočtový deficit není pod půl procentem HDP po očištění od dluhové služby. Pro většinu dosavadních českých vlád je to zcela nereálný úkol. A zatímco českou finanční ústavu si čeští zákonodárci mohou měnit, jak budou chtít, europakt bude vymáhat dost vzdálený Evropský soudní dvůr. Opravdu je tedy fiskální pakt měkčí závazek?

Pro přijetí europaktu samozřejmě existuje pádný argument, který rád opakuje ministr Schwarzenberg – nejsme Britové, jejich „vznešenou izolaci“ si nemůžeme z hlediska zahraniční politiky dost dobře dovolit. Může být. Ale dvě ekonomicky velmi rozdílné dluhové brzdy prostě s čistým svědomím srovnávat nejde.

Výpad TOP 09 je pochopitelný. ODS leží na márách a její preference jsou na tom nejbídněji od března roku 1998, kdy po vzniku Unie svobody mrtvolně okusovaly desetiprocentní laťku. Kalousek by si měl ale také připomenout, že tehdejší závratné preference Unie svobody do letních voleb prudce slétly, protože odpadlíci nakonec nedokázali dychtivému pravicovému voliči nabídnout smysluplnou alternativu. Pokud Kalousek nedokáže vynést lepší trumf než europakt, skončí podobně.


Čtěte také:

Kalousek útočí na ODS: Chcete pokračování koalice? Schvalte fiskální pakt EU

Nečas se opřel do Schwarzenberga: Nejsme na vesnické tancovačce

Schwarzenberg: Nečas se chce možná ukázat jako veliký borec


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít