David Klimeš: Dárek pro novou generaci euroskeptiků

27. března 2013, 08:30 - David Klimeš
27. března 2013, 08:30

Nemastné neslané řešení kyperské krize zbořilo dva základní předpoklady, s nimiž se až dosud v eurozóně počítalo: že německá kancléřka Angela Merkelová tak či onak vždy prosadí své a že pojištěné úspory drobných vkladatelů v bankách jsou nedotknutelné a svaté.

Malý Kypr raději volil několikadenní balancování na hraně propasti, než aby odsouhlasil Merkelové zásah do pojištěných peněz v bankách. A nečekaná prostořekost šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema, který prohlásil, že na pojištěné vklady se může sahat i jinde, podryla zbytek důvěry v těžce zkoušené banky v eurozóně. Pozdější mírnění jeho slov už toho moc nenapravilo.

Kdo se může v takové situaci divit, že se ve věřitelských zemích eurozóny úspěšně etabluje nová generace euroskeptiků? V případě 80letého Franka Stronacha není na první pohled tak úplně na místě mluvit o nové generaci. Ale jeho vpád do rakouské politiky je velmi dobrým příkladem. Do březnových zemských voleb měli monopol na rakouskou euroskeptickou politiku islamofobní a tvrdě protiimigrační pohrobci někdejšího korutanského hejtmana Jörga Haidera. Stronach však uspěl v Korutanech, někdejší Haiderově baště, s jinou euroskepsí. Miliardář se během let strávených v Kanadě stal přesvědčeným liberálem a přinesl si své vidění světa i do Rakouska, kde kromě zrušení eura prosazuje třeba i přátelskou imigrační politiku.

Ještě výraznější je nový druh euroskepticismu v Německu. Nová strana Alternativa pro Německo je vším jiným, jen ne populistickou nahnědlou formací. V čele stojí hamburský profesor ekonomie Bernd Lucke a za sebou má špalír dalších akademiků. V jejich programu není nic, co by se dalo označit za extrémní. Chtějí návrat národních měn, či alespoň menší a stabilnější měnové unie. Trvají na řízeném rozdělení eura, které by co nejméně poškodilo státy. Chtějí uzákonit legální možnost vystoupit z eurozóny. Tedy vše, z čeho by měli mít Kypřané možnost vybírat, ale nemají.

Je příznačné, že tento protest proti prý jediné správné a evropanské cestě z dluhové krize se rodí právě v zemi, jejíž kancléřka považuje udržení eurozóny v kupě za něco, co nemá alternativu. Nejen Lucke, ale ani Němci si to už zjevně nemyslí. Podle jednoho průzkumu by jich až čtvrtina zvažovala, že hodí hlas právě euroskeptické straně.

Stronacha, Luckeho a další protržní liberály už nepůjde odstřelit tak snadno jako extrémní pravici, která ve svém populismu jen tupě využila krizi eurozóny. Novou generaci euroskeptiků totiž tvoří úspěšní lidé z jiných oborů, které do politiky vtáhl až šlendrián současných eurolídrů. Ještě pár takových zmatečných a upocených řešení jako na Kypru, a Stronach s Luckem můžou pomýšlet ve svých zemích rovnou na premiérská křesla.


Čtěte také:

Ilona Švihlíková: Kypr jako průzkum bojem

Analytici: Kypr čeká propad, eurozóna má poškozenou reputaci

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít