David Klimeš: Bureš je Babišův nejmenší problém

05. listopadu 2013, 08:27 - David Klimeš
05. listopadu 2013, 08:27

Faktický vítěz voleb Andrej Babiš je stále velká neznámá. Má na to, aby vstoupil do vlády? Nedostal by se do zásadního střetu zájmů? Má za sebou vůbec státotvornou stranu? Největším problémem se ale nyní zdá lustrační osvědčení pro agenta Bureše. Ano, lustrace jsou důležitým pilířem polistopadové demokracie. Ale proti hlavním problémům s těžko se rodící vládou dvou rozhádaných sociálních demokracií, ANO a lidovců jde s prominutím o prkotinu.

Andrej Babiš nechtěně vyvolal potřebnou debatu o tom, zda ministr vůbec potřebuje ke své funkci čisté lustrační osvědčení. Lustrace jsou jistě nezpochybnitelnou součástí českého práva a v devadesátých letech odvedly velký kus dobré práce. Mnoha vydíratelným lidem z klientské sítě minulého režimu se tak podařilo zabránit ve vstupu do státní správy nově vytvářené demokracie. Později se však několikrát vynořila otázka, zda už lustrace neopustit. Jeden příklad za všechny: co zmohly lustrace s komunistickým pohlavárem Miroslavem Šloufem, kterého premiér Miloš Zeman nemohl v roce 1998 udělat šéfem Úřadu vlády, a tak byl nakonec se zcela stejným vlivem a pravomocemi šéfem premiérových poradců?

I kdyby Babiš soud na Slovensku prohrál a k čisté lustraci se nedostal, nikdo nemůže myslet vážně obavu, že by se miliardář najednou stal loutkou několika někdejších slovenských důstojníků StB. Babišův problém s komunistickou tajnou policií je už „jen“ morální, ne faktický. Kauza Babišovy lustrace by se proto neměla stát záminkou pro rozbroje při vyjednávání o vládě. Babiš by neměl být ministrem především kvůli hrozícím střetům zájmů, ne kvůli někdejšímu špionování pro komunistický režim. Větším problémem je přece případný Babišův vliv na Finanční analytický útvar pod rezortem financí či případné protežování firemních zájmů na ministerstvech zemědělství či obchodu.

Pro pravděpodobného premiéra Bohuslava Sobotku je proto Babiš obtížně řešitelný rébus. Jeho podporu potřebuje, střet zájmů a lustrace ho však předem vylučují z budoucí ministerské ekipy. Pragmatik Sobotka asi nakonec zvolí strategii garance vládního místa pro Babiše do vynesení rozsudku na Slovensku. Koneckonců by to nebyl první ministr, jemuž by premiér držel židli ve Strakově akademii. Vzpomeňme na Jiřího Čunka. Ale i kdyby pak Babiš získal čisté lustrační osvědčení, vedení rezortu financí či zemědělství by se stejně ujmout neměl. Jak z toho ven?

Pokud se hnutí ANO rozhodne vstoupit do vlády, Sobotka by měl Babišovi nejprve nabídnout post vicepremiéra pro ekonomické záležitosti – už i takové jsme měli. Babiš je se svým volebním výsledkem natolik silný, že by nemuselo jít jen o loutkový post. A zároveň by si premiér Sobotka mohl oddychnout, že z důležitých ministerstev nebudou pouhé politické divize Agrofertu.


Čtěte také:

Průzkum: Babiš dokázal oslovit podnikatele a dřívější nevoliče

Jak to má Babiš s lustračním osvědčením? Nejspíš ho čeká pozitivní

Vygeneruj si nové hnutí podle receptu Babiše! Zabere sluníčkový název

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít