Dává MBA vůbec ještě smysl?

Komerční sdělení

Rozruch na globálním trhu práce vzbudila nedávná prohlášení několika korporací, které při náboru talentů pro práci s vysokou přidanou hodnotou už nebudou požadovat vysokoškolské vzdělání.

Tento vývoj se nevyhýbá ani Česku, například známý lovec ambiciózních a schopných absolventů, PwC ČR, oznámila, že nebude trvat na magisterském či inženýrském titulu. “Jako vyspělá inovativní firma nechceme lpět na určitých pravidlech,” naznačila svou personální strategii tato společnost z tzv. velké čtyřky na poradenském trhu.

PwC ví, co dělá. Řada mladých lidí ve věku kolem 20 let se dnes logicky ptá, zda má smysl dále studovat, anebo se rovnou vrhnout do víru byznysu, který se v digitalizované éře vyvíjí tak rychle, že na něj učebnice nestačí reagovat.

Proto nabírají dech i školy, které nalezly vzorec, jak se neutopit v proudu inovací, a přitom udržet vysoké akademické standardy. V ekonomii a byznysu je jím úspěšná motivace podnikatelských a manažerských osobností k přijetí nabídky na škole učit a zapojení klubu svých absolventů (alumni) do předávání zkušeností mladším kolegům. Na pražské Anglo-americké vysoké škole (AAU) tak v programu MBA vyučuje 80% lidí, kteří jsou nebo byli podnikateli či top manažery v mezinárodním prostředí. Je to i díky faktu, že řada z nich v AAU hostuje z partnerské kalifornské Chapman University, která je zařazena mezi nejlepší business školy na světě, a z dalších zahraničních škol.

“MBA se u nás nevyučuje ve vakuu. Probíhá v integrovaném a interaktivním prostředí, kde jak lektor, tak studenti pochází z rozdílných prostředí, mají odlišné zkušenosti a vzdělání. Tato rodící se síť je pak jednou z trvalých hodnot, které obohacují absolventa po celý jeho následný život,” míní Ray Smith, lektor z Belhaven University in Chattanooga, Tennessee, který v současnosti hostuje na Anglo-American University v Praze. Dalším z unikátních benefitů studia v Praze na AAU je podle Raye Smithe prestižní akreditace od WASC Senior College and University Commission, americké akreditační komise uznané Ministerstvem školství USA. “AAU je jediná v Evropě a jen jedna z mála na světě mimo USA, která je držitelem této akreditace,” zdůrazňuje Ray Smith.

Ovšem jak se vypořádat s námitkou globálních zaměstnavatelů, kteří už nelpí na diplomech ani z prestižních univerzit, že jejich pracovní prostředí nabízí kromě špičkového zaškolení i dostatečnou kulturní diverzitu? Na jednu stranu je sice multikulturní prostředí firem obdobné jako na mezinárodních univerzitách – například na pražské AAU je 80 % studentů ze zahraniční, a to nejen z USA a Evropy, ale i z řady asijských či afrických zemí. Na druhou stranu je zřejmé, že každá korporace má svou specifickou firemní kulturu. Mladý absolvent bez většího rozhledu je pak touto kulturou formován a svým způsobem i limitován. Oproti tomu právě renomované školy s mezinárodním prostředím nabízí studentům rozmanitou zkušenost, jakou jinde nezískají.

“Vybudovat klasický rodinný či nezávislý podnik může znít romanticky, ale mezinárodní úspěch v dnešním byznyse vyžaduje pestrou zkušenost a schopnost dívat se na věci z globální perspektivy,” shrnuje své zkušenosti s výchovou talentů světové třídy Ray Smith.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu
Pečujte o zdraví, ušetříte až třetinu dobrovolného pojistného
Co je dobré vědět o přeplatku a nedoplatku na dani?
Syndrom nemocných domů (6)
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.
Auta
Smrtelná nehoda autonomního Uberu: Dostupné podrobnosti…
První neoficiální fotky ukazují, jak bude vypadat nastupující generace Subaru Forester
Filtry pevných částic (DPF) v ojetinách: Kde se vzaly a jaké jsou jejich typy
SUV Lotus dostane platformu od Volva. Má se začít Porsche Macan bát?
Samořiditelné auto poprvé zabilo člověka. Uber projekt pozastavil
Technologie
AMD slibuje opravu chyb Ryzenů „během týdnů“. Díry jsou ve firmwaru, výkon prý neklesne
Malá vylepšení Cortany. Stáhněte si Windows 10 Insider Preview build 17127
Výzkum potvrdil, že navštěvování pirátských stránek zvyšuje riziko nakažení malwarem
Google chce naučit lidi platit za online zprávy
Švýcaři nabízí 10Gb/s internet za hubičku. Korea chce tak rychlou síť pro všechny
Hry pro příležitostné hráče