Datové schránky zvládnou e-fakturaci

03. dubna 2009, 00:00 - Jan Němec
03. dubna 2009, 00:00

Původní nelibost k zavádění datových schránek pomalu ustupuje. Mnoho podniků bezpečnost a pohodlnost systému zaujala natolik, že nyní prostřednictvím Hospodářské komory žádají o možnost komerčního využití schránek i pro komunikaci přímo mezi firmami.

Autor: Profit - Jakub Stadler

Spuštění informačního systému datových schránek, sloužících k elektronické komunikaci mezi firmami a úřady i mezi úředníky navzájem, se kvapem blíží. Ostrý start, který od základů změní fungování všech úřadů i některých firem, je naplánovaný na začátek července. Už v posledních červnových dnech ale mohou manažeři firem očekávat údajně poslední listovní zásilku od úřadů. Ministerstvo vnitra v ní pošle přístupové údaje k datovým schránkám. Pak už bude veškerá komunikace probíhat čistě elektronicky.

Používání datových schránek bude povinné pro všechny firmy zapsané v obchodním rejstříku a orgány veřejné moci. V první vlně, která potrvá do konce září 2009, tak ministerstvo podle odhadů zřídí postupně přes deset tisíc úředních a téměř půl milionu firemních datových schránek. Ještě před tím ale proběhne rozsáhlá informační kampaň, zastřešovaná Hospodářskou komorou, a testovací provoz schránek. Jejich fungování přes webové rozhraní si budou moci lidé vyzkoušet už během června.

Přes schránky si chtějí „dopisovat“ i firmy

Podle původních záměrů ministerstva vnitra měl informační systém datových schránek sloužit pouze pro komunikaci úřadů s firmami a fyzickými osobami a pro komunikaci úředníků navzájem. Novinka však některé podniky zaujala natolik, že se začaly zajímat o možnost využití schránek i pro komunikaci mezi sebou. „Hospodářská komora na základě mnoha dotazů firem projevila zájem i o komerční využití datových schránek,“ potvrzuje náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček. Proto podle něj ministerstvo připravilo novelu zákona o datových schránkách, která by takové využití umožňovala.

Prozatím ale není jasné, kdy a za jakých podmínek to bude. „Je potřeba dořešit technologickou stránku věci i financování, tedy kolik a kdo by za komerční využívání schránek platil,“ vysvětluje Zdeněk Zajíček. Jen spuštění systému v původní podobě letos v červenci bude podle něj vyžadovat zřízení zhruba půl milionu datových schránek během relativně krátké doby. „První reálný termín zahájení komerčního využívání odhadujeme nejdříve na červenec příštího roku,“ upřesňuje Zdeněk Zajíček.

PŘÍLOHY DO DESETI MEGABAJTŮ

Prostřednictvím datových schránek bude možné zasílat úřadům dokumenty, a to jak původně elektronické, tak konvertované z papírové podoby. Ministerstvo vnitra vypracovalo vyhlášku, v níž stanovuje pravidla pro tyto přílohy. Jako povolené navrhuje formáty PDF, TIF a PNG, a to především kvůli jejich snadnému elektronickému zpracování a archivaci. Zakázáno bude naopak přikládat potenciálně nebezpečné přílohy, typicky spustitelné soubory. Vyhláška stanovuje i maximální velikost přílohy. Ta nesmí přesáhnout deset megabajtů. Větší přílohy, jako jsou naskenované mapy nebo mnohasetstránkové dokumentace, bude muset uživatel rozdělit do několika datových zpráv.

Jedna výjimka by však mohla přijít přece jen dříve. Ministerstvo financí totiž společně s předními českými vývojáři firemních ekonomických programů schválilo minulý týden jednotný standard ISDOC pro elektronickou fakturaci v Česku. A kvůli většímu rozšíření e-fakturace projevilo zároveň zájem o to, aby si elektronické faktury mohly firmy posílat prostřednictvím datových schránek. „Není jisté, jestli se všechno stihne. E-fakturace mezi firmami přes datové schránky by ale mohla začít fungovat už od prvního ledna 2010,“ odhaduje Zajíček.

Platit budou jen úřady

Zatímco ceny za komerční využití datových schránek ministerstvo vnitra teprve projednává, o platbách za odeslání datových zpráv v nekomerčním provozu už rozhodnutí padlo. A pro podnikatele je potěšitelné. Za odeslání datové zprávy na úřad totiž firmy ani fyzické osoby na rozdíl od doporučeného dopisu nebudou platit ani korunu. Poplatky za odesílání zpráv zůstanou pouze na straně úřadů. „Stát na sebe bere veškeré náklady spojené se zřízením i komunikací prostřednictvím datových schránek. Proto bude u firem i lidí odeslání zadarmo,“ tvrdí Zdeněk Zajíček. Vysvětluje to zejména tím, že používání datových schránek je pro firmy ze zákona povinné.

Zpočátku mají být ceny odstupňovány podle celkového objemu datových zpráv, které daný úřad odešle. Čím více jich bude, tím méně zaplatí za odeslání jedné zprávy. I tak jsou ale ceny nižší než u listovní zásilky doručené do vlastních rukou. Ta dnes vyjde zhruba na třicet korun. Za odeslání jedné datové zprávy ale zaplatí úřad minimálně deset a maximálně osmnáct korun. „Do budoucna bychom rádi, aby se cena sjednotila na deseti korunách za datovou zprávu,“ konstatuje Zdeněk Zajíček.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná…
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké provedení Bentaygy
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít